| Madalina145 a întrebat:

Am si eu o problema pana acum imi venea ciclul regulat, trebuia sa-mi vina pe data de 15 si de 4 zile ju mi-a venit. Stiti cumva de ce?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pot sa existe 2 posibilitati si anume; 1. ) sa fie vorba de o sarcina fiindca pana in prezent ciclul tau menstrual se desfasura fara intarzieri, 2.) sa fie vorba doar de o dereglare hormonala de moment provocata de o afectiune de moment a uneia dintre glandele endocrine. Un test de sarcina efectuat peste 3 zile iti va oferi raspunsul... exact/corect. Multa sanatate!

| Madalina145 explică (pentru corbulalbrosu):

Daca fac vineri unu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Madalina145):

Fiindca ai afirmat ca menstruatiile s-au produs mereu in data de 15 a lunii reiese ca ciclul tau menstrual este REGULAT si are mereu o ciclicitate de 30-31 de zile. Daca menstruatia ar fi trebuit in mod normal sa inceapa pe data de 15 ianuarie, atunci aproape sigur OVULUL a fost produs in data de 2 ianuarie, rezulta ca zilele fertile ale actualului ciclu s-au suprapus peste zilele de (28),29,30,31decembrie,1,2,3(4) ianuarie. Posibilitatea maxima de a se putea forma o sarcina a fost in cazul in care sperma a ajuns in vagin cel mai probabil dupa un sex intretinut in zilele de 30, 31dec., 1, 2ian. Ar fi indicat sa efectuezi testul incepand de luni pe 23 ianuarie pentru ca rezultatul sa poata fi considerat 100% valabi si corect. Indiferent de rezultat obtinut, testul se repeta dupa 3-5 zile pentru a se obtine un al 2-lea rezultat care sa confirme sau sa infirme primul rezultat. Aceasta este procedura de urmat prin care se obtine un rezultat sigur, exact si corect. Sanatate!

| Madalina145 explică (pentru corbulalbrosu):

Pe data de 5 am facut-o cu prietenul meu si stiu ca si-a dat drumul in mine