| georgy_1418 a întrebat:

Am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv. I-au anticoceptionale si totusi am niste stari de parca as fi insarcinata...Ma puteti ajuta? M-am gandit ca pot fi bolnava de stomac. dar mi-e frica.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate ca anticonceptionalele nu ti se potrivesc si ar trebui sa mergi la medicul care ti le-a recomandat sa-ti schimbe preparatul.
Totusi, fa-ti si un test de sarcina inainte de a merge la ginecolog, fiindca neexistand metoda de contrcaptie 100% sigura, exista un mic risc (1-2 la mie) sa fii insarcinata chiar daca iei anticonceptionale.

daniela
| daniela a răspuns:

Ar trebui consultat medicul ginecolog... stari de femeie insarcinata ar fi inclusiv durearea sanilor si marirea lor.

| M.J. a răspuns:

Poate starile de care spui u se datoreaza anticonceptionalelor. le-ai luat fara prescriptia medicului?

| ingerash_1766 a răspuns:

Cam astea sunt simptomele anticonceptionalelor, daca nu-ti suporta organismul pilulele.iti recomand sa folosesti niste anticonceptionale mai slabe, adica cu o doza mai mica de hormoni...altadata,simptomele acestea apar doar pana se obisnuieste corpul cu medicamentele, pe urma dispar

| dada18x a răspuns:

In fiecare oras din tara exista un cabinet numit 'Planning Familiar'. Acolo mi-au prescris mie anticonceptionalele. Desigur, daca asta este prima data cand iei anticonceptionale, exista niste efecte secundare precum greata, pofta de anumite alimente, etc. si pe care noi, fetele, le luam drept efecte ale sarcinii. Sunt 70 % sigura ca starile sunt provocate de anticonceptionale. Insa pentru mai multa siguranta ar fi bine sa iti cumperi un test de sarcina (care nu e foarte scump) si sa mergi la unul dintre aceste centre unde sigur te vor ajuta. Cu siguranta nu iei anticonceptionalele potrivite organismului tau. La Planning Familiar nu ai nevoie de aprobarea niciunui parinte si nici nu o sa afle ca ai fost acolo.
Sper ca te-am ajutat cu ceva. Te pup!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
S-a putea sa fie prea tare contraceptivul si trebuie sa mergi la medicul care ti le-a prescris pentru a le schimba cu unul mai slab.
Pa, pa.