| criscristina a întrebat:

~X~FUNDITA~X~
Deci ma puteti ajuta ca nu stiu cum sa rezolv problema. AJUTOR!
Problema este :
Un atlas costa 50 de lei care va fi noul pret daca el se scumpeste cu 20 %?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Pai se scumpeste cu o cincime, adica cu 10 lei. Deci va costa 60

6 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Măi copiilaşilor de ce tot încălcaţi regulile TPU? Ia fiţi atenţi la ore şi veţi ştii ce e atât de greu să deschizi gura şi să-ţi întrebi un prieten/coleg? măcar nu vă mai faceţi de cacao!@

| criscristina explică (pentru 愛日本):

TitaηiC sa stii ca probleme din astea nu am m-ai facut la scola si de abia am inceput capitolul fracti si sa stii ca sunt prima pe clasa la matematica, si daca nici nu ne-a dat exemplu nu am inteles cum sa o fac, si sunt decat rezulatatele eu am facut rezolvarea si mi-a dat raspunsul 60 la problema cu toate ca am fost ajutata practic eu am facut rstul problemei. Si nu incalc regurile eu stia ca poti sa intreba daca esti nelamurit si eu nu am vrut raspunsul am vrut sa imi explicati cum se rezolva pentru a putea sa ma duc cu tema facuta la scola si a intelege ceva.

| 愛日本 a răspuns (pentru criscristina):

1. Înseamnă că profesoara/profesorul vostru/voastră e super proastă.
2. Orice întrebare în legătură cu probleme de la şcoală şi exerciţii este interzisă. ok? citeşte regula 4.

| didutu_6969 a răspuns:

Pai 50 + 20/100*50
x=50+10=60 happypa!

| TheGirl333 a răspuns:

Raspuns 75 de lei

| TheGirl333 a răspuns:

Raspuns 75 de lei