| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Am si eu o situație.
Sunt cu un băiat de 3 luni. Eu 19 el 24.
Este un băiat mai rece de fel din cate pot observa dar in acelasi timp atunci cand suntem împreună, totul este foarte bine, ne înțelegem, radem, ne simțim foarte bine împreună.
Dar atunci cand suntem separati gen eu acasa si el acasa, nu vorbim chiar atat de mult. Mai asa cateva mesaje sau vorbim la telefon cateva minute.
Recent spre curiozitatea mea l-am întrebat ce sunt pentru el căci am multe dubii si nu sunt sigura ce relație este si am vrut sa înțeleg prin întrebarea aceasta daca însemn ceva sau nu, căci comportamentul rece in afara momentelor impreuna ma deranjează.
Acesta mi-a răspuns la momentul respectiv ca odata ce suntem împreună si toate cele este clar, nu trebuie sa caut întrebări. Ar fi spus ca noi femeile cautam mereu o justificare gen verbala la asa ceva, barbatul sa zică ce simte dar degeaba vorbe, fapte.
In acelasi timp tot el răspunde greu la mesaje, pana acum nu am intrat vreodată in discuții sa vorbim despre familiile noastre sau ceva, adica ma refer la conversații mai profunde despre noi.
In legatura cu rețelele consider ca este activ destul de mult oricât ar nega, se posteaza pe tik tok, isi face poze "dar le tine pentru el", are mereu poze noi in telefon cand ne vedem si eu consider ca el imi răspunde cand are chef ca sa zic asa.
La început nu prea ma cauta, acum vad ca mai da el mesaje si sună sa stie despre mine dar eu acum sper sa nu fie doar de fațada.
Cand ii răspund la mesaje repede, imi scrie 2-3 mesaje, ii răspund si dintr-o data gata, nu mai e pe conversație nu nimic.
In acelasi timp are si un limbaj mai ciudat, vorbeste cu "fă asta," ceea ce câteodată la o gluma, ironie ceva mai înțeleg dar se întâmplă ca tonul sa fie prea ciudat, sa zic ca este un vocabular de cartier si deja mi-am exprimat dorința sa nu mai vorbească asa.
Pur si simplu nu prea stiu unde sa ma situez ca postura in aceasta "relație".
Mi se pare ciudat ca nu intram in discutii, vorbeste putin etc etc.
Nu vorbește nici cu alte fete căci fara sa stie am făcut eu in asa fel sa am acces de pe calculatorul lui pe rețelele de socializare si chiar nu are in lista de mesaje, mesaje cu tipe sau asa si nu avea de ce sa le șteargă caci noi oricum nu ne-am dat acces la telefoane sau asa.
Prin niste prieteni l-am mai controlat cand zicea ca iese undeva, intrebam persoane sa vad daca este acolo, adica este foarte sincer, cand mi-a zis ca nu mai face anumite chestii, n-a mai facut adica se tine si de cuvant.
Tin sa cred ca de la ultima sa relatie de acum 2 ani (care durase 5 ani dar la distanta), nu prea are asa experienta si din cate am vorbit si cu surorile acestuia asa mi-au dezvăluit si ele ca nu prea stie cum sa ma ia poate. Plus ca tatăl sau murise de mic copil, a crescut cu bărbați mai mari decât el. Si sa înțeleg ca asa este felul sau de a fi pana mai avanseaza relatia si poate prinde mai multa siguranță, incredere sa se deschidă. Ba chiar pot spune ca de la relațiile intime parcă într-un fel s-a atașat un pic mai mult, e mai dragastos si toate cele dar doar cand sunt prezenta, in rest fiecare este cu treaba sa =)
Ce considerati?
Scuzati-mi romanul si mulțumesc celor ce au ajuns pana aici.
In acelasi timp aștept mesaje calculate din punct de vedere exterior fara hate.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

Ultima parte, despre gafa ta, spune multe despre tine. Gafa nu are nicio importanta, si eu am patit, nu e necesar sa-l deranjeze. Te acomodezi sa folosesti un anumit cuvant pentru conteptul ala si il repeti din obinuinta. Faptul ca te agiti asa mult in jurul ei imi spune ca esti foarte atasata de el.

Tu s-ar putea sa fii "sufocanta" in relatie, adica sa simti sa fii in contact cu persoana cu care te-ai combinat mai tot timpul, intr-un mod care pentru unii este exagerat. Si din punctul tau de vedere, sa para ciudat ca el nu raspunde la fel, desi este de fapt normal.

Am impresia ca relatia merge ok, se ataseaza de tine, aveti doar 3 luni. Nu pare ca te foloseste doar pentru sex, daca zici ca nu mai are alte optiuni in timp va fi tot mai atasat si el, va fi tot mai al tau.

Ar fi bine sa stii cum produce bani, s-ar putea sa ascunda ceva acolo. Dependenta de jocuri de noroc e foarte greu de depasit, daca zici ca mult timp (ani de zile?) a avut treaba cu ele te poti astepta sa il apuce iar pe parcursul relatiei. Daca incepe sa se "imprumute" la tine e un semn clar. E o dependenta foarte nasoala, daca ajungi sa ai bani la comun cu el vor disparea repede.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caută altul.

| Together a răspuns:

In prima faza am crezut ca e ocupat cu alte tipe, dar daca zici ca ii monitorizezi conversatiile si nu e cazul... E cumva foarte productiv? Gen obsedat de cariera sau pasionat de ceva ce ii ocupa tot timpul?

Raspunsurile lui tot la alte tipe ma duc cu gandul, adica ii convine relatia asa cum e si nu vrea mai multa apropiere/responsabilitati.

"o data ce suntem împreună si toate cele este clar, nu trebuie sa caut întrebări" e bullshit ca sa nu raspunda.

Daca va vedeti automat faceti sex, sau petreceti timp si doar pentru companie?

Ca sa vedem cat de atasat e de tine, ce se intampla daca dispari vreo saptamana? Te cauta? Se agita? Daca te indepartezi, incepe sa te caute?

| Hypefox a răspuns (pentru Together):

Deci cu tipe nu cred.
Si nu, nu suntem de companie adica sunt si raporturi iar acolo consider ca arată cine este el si este chiar dragastos, tot asa, cald, la terminarea actului nu ezita sa vina lângă mine sa ma ia in brate, sa ma pupe. Adica parca el ma vrea dar nu prea, poate un soi de frica sa se ataseze din prima.
In prima luna ma enervasem pe ceva de nu am mai vb 2 zile cu el, nu m-a căutat deloc. I-am sunat si i-am dat multe chestii peste nas, cum e el, evaziv si nu-mi place.
L-am supus la test, gelos este un pic in privința mea, făcusem eu într-un fel sa ies cu un vechi amic si i s-au aprins antenele.
In acelasi timp el nu are probleme daca ies, pot sa ies la ce ora vreau, cand vreau căci are incredere in mine si mi-a zia de la început cu înșelatul ca nu ii place sa îl înjosesc mai ales ca eu sunt cu el si de mana cu altcineva.
Oricum pot zice ca față de la început, in prezent ma cauta.
Mai are o chestie, cand se întâmplă sa nu prea aibe bani nu stiu ce se întâmplă cu el, nu mai vorbește cu nimeni nimic. Se închide in el, devine mai rece cu mine.
El mi-a zis gen daca eu am chef să-l sun de n ori pe zi, cand ma plictisesc sau sa vorbim, sa il sun.
Dar mie nu-mi place sa fiu stres pe capu omului și in acelasi timp asta înseamă sa fac eu toata treaba.
Eu mențin echilibrul. Momentan nu ofer tot daca nu mi se ofera. Iar cand simt ca vreau sa vorbesc cu el sau sa il sun, chiar nu o fac ca sa il fac pe el sa vina spre mine.

| Together a răspuns (pentru Hypefox):

Stii cum isi petrece timpul in lipsa ta? Are pasiuni? Stii cum isi face banii?

E posibil sa ascunda ceva gen dependenta de jocuri de noroc? Ii monitorizezi si istoria browserului? Poti afla o gramada despre el si de acolo, daca sta pe internet.

Te-am intrebat daca faceti sex mereu ca sa-mi dau seama in ce masura in mintea lui e o relatie doar ca sa-si rezolve nevoile sexuale.

Cum a reactionat cand ai inceput sa-l critici dupa 2 zile de nevorbit? Isi asuma, se scuza, ataca inapoi? I s-a schimbat comportamentul dupa aia? Cand i-ai criticat limbajul a facut vreun efort sa il schimbe?

Cand i s-au aprins antenele, daca dispareai 2 zile te-ar fi cautat? Daca e vulnerabil la gelozie poti sa-l tii intr-o stare de nesiguranta, sa fie motivat sa te caute, il poti face sa inteleaga ca tu interpretezi faptul ca nu te cauta ca indiferenta, si indiferenta te indeparteaza. Si sa ii arati asta prin disponibilitatea ta de a cauta companie ("amicala") in alta parte.

Daca 2 zile e foarte mult pentru tine sa nu vorbiti si tu esti vulnerabila. Daca tu nu propui sa va vedeti, n-o sa propuna el, macar din nevoia de sex? Dupa cat timp te-ar cauta daca ai disparea brusc? Cat crezi ca ai putea rezista tu sa nu-l cauti?

Ti-a zis ca se simte injosit cand e inselat, se aplica asta si daca inseala el? Simte ca injoseste?

Daca in prezent te cauta mai mult ca la inceput, faci ceva bine, relatia merge in directia pe care o vrei. Ar trebui sa mearga tot in directia aia in viitor. Aveti doar 3 luni, sunteti inca la inceput.

Daca zici ca se raceste cand n-are bani probabil e din cauza stresului, se inchide in el.

Zici ca daca il suni cand ai chef simti ca l-ai stresa si ca ai face tu "toata treaba". Ce treaba? N-ar trebui sa-ti faca placere sa discuti cu el? Esti o fire mai retrasa? Ca nu pari.

Am avut prietene foarte comunicative care ma sunau de cateva ori pe zi doar ca sa ma auda, si altele care pastrau o distanta. Cand treci de la o relatie la alta poate parea foarte ciudat dupa ce te-ai obisnuit intr-un fel, simteam la fel ca nu ii pasa, dar mai e si firea omului, nu inseamna neaparat ca nu tine la tine.

Zici ca schimbati cateva mesaje si apoi dispare, daca ii pui o intrebare cand dispare dupa cat timp iti raspunde? Cel mai probabil e ocupat cu ceva, poate munca, poate jocuri pe calculator cine stie, si nu sta cu ochii pe telefon. Cand primeste un mesaj e notificat? Sau il tine pe silent?

| Hypefox a răspuns (pentru Together):

La el acasa stiu ca sta pe calculator sau poate pe telefon. Din cate mi-a zis sora lui, se joaca pe jocuri de mic dar in preajma mea nu s-a jucat vreodată.

Cu jocurile de noroc a avut treaba mult timp, si de cand e cu mine nu mai are, l-am cautat prin browser căci imi zise ca se lăsase si ca sa ma asigur l-am controlat sa vad daca ma minte si n a fost cazul.

Sexul nu e mereu. Sunt si multe momente in care doar merg la el si stam asa pur si simplu fara a se intampla ceva. Gen avusesem o perioada de 2 săptămâni in care nu făcusem nimic fiindca aveam eu o problema si nici nu a insistat si tot ne-am vazut.

Faza cu acele 2 zile nevorbite, cand am început sa rediscutam mi-a zis ca atunci când n-are bani el se simte nașpa si oricum stia ca sunt supărată, aștepta sa dau eu un semn, iar după cum a mai zis, stie unde stau si venea la mine la usa si ma cauta daca era ceva.

Cand vorbim la telefon se întâmplă de multe ori, chiar foarte multe ori sa vorbim un subiect si dupa se oprește dintr-o data si nu mai zice nimeni nimic. Trece o perioada buna de tăcere si dupa la final ne anunțăm încheierea apelului, ca mai vorbim si una alta si cam asa. Adica si telefonic e cam ciudata conversatia, are o modalitate in care câteodată iti mai taie si firul daca nu prea il intereseaza ceva si ma face sa nu mai vorbesc deloc.

Acuma mai nou eu am făcut o gafa din care eu ma simt extrem de penibil, in loc sa ii zic numele lui am zis numele fostului, el nu a luat-o rău, chiar a început sa râdă si eu nu stiu de ce m-a pomenit numele fostului. Pot preciza ca numele lor rimeaza într-un fel si am un frate mai mic care acesta ii mai pronunța numele prin casa si cred ca mi-a venit din reflex. Căci eu la fostul nu mai țin si nu mai am treaba dar in acelasi timp in situatia asta ma simt extrem de penibil. Dupa chestia asta, actualul meu mi-a zis ca nu calculează greșeala asta dar sincer eu nu prea il cred si sigur ma tine minte, acum chiar sper sa nu se schimbe ceva între noi fiindca eu am făcut gafa asta. Cu fostul erau 2 ani de relatie si dupa despărțire nu la mult timp am dat de actualul meu si mnah, sunt doar câteva luni si de asta eu ma gândesc ca am făcut confuzie din obișnuința numelui si plus ca numele lor se aseamănă.
Acuma sper ca acesta sa nu interpreteze ca ma mai gandesc la fostul, ca nu are legătură si parca nici nu vreau sa mai deschid subiectul pe gafa asta sa ii zic ca nu am treaba cu fostul ca imi e frica sa nu intru mai rau in rahat rolling on the floor
Asa noroc ce am si eu rolling on the floor
Numai gafe dupa gafe. Gen cand zic ca merge bine, pam, fac ceva prost, ca aceasta situatie recenta.
In acelasi timp ma mir ca dupa situația aceasta el nu se schimbase, era tot el in preajma mea si tot imi arata afecțiunea si tot, a zis ca s-a pus in locul meu si stie ca e penibila situația dar mnah, aia e, ca cica el nu baga in seama. Acuma chiar sper sa fie asa cum zice el.

| Hypefox a răspuns (pentru Together):

Mulțumesc pentru incurajare si mai ales încerc sa uit gafa căci nu a fost cu intentie si mai ales nu mai am treaba sentimental cu fostul.
Multumesc pentru toate sfaturile si o sa tin cel mai mare cont de gândurile tale pozitive!

| Together a răspuns (pentru Hypefox):

Cu multa placere, sa ne scrii cum evolueaza (in 6 luni-un an) sa vad si eu daca am interpretat bine sau am de invatat.

| Ether a răspuns:

Poate isi doreste si el spatiul si timpul lui personal cand e singur. Vezi daca esti mai agasanta si atunci ai raspunsul.

| Hypefox a răspuns (pentru Ether):

Ce înseamnă oare chestia asta de spațiu personal ca nu o percep. In ziua de azi oamenii rostesc niste chestii de conformitate fara sa stie într-adevăr despre ce este vorba. Spatiul acela personal e cand ai chestiile tale intime, personale, la baie, etc etc. Prin spatiul ala personal in ziua de azi se interpreteaza gen (nu acces in telefonul persoanei, sa ii dai spatiu gen pentru el/ea sa iasă să-și facă de cap) si sunt si mai multe dar nu stau sa le enumar.
Dar nu exista treaba asta, daca esti sincer ca om de ce te-ai ascunde si n-ai lasa acces la ceea ce esti tu de fapt, acest spatiu personal azi înseamnă portita spre a avea mai multe alegeri pentru alte persoane, căci atunci cand esti serios, nu ai avea nici măcar gândul de spatiul personal si nu te deranjează absolut deloc daca persoana iubita vrea sa stie de tine si sa stea acolo mai atașată de tine (asta daca într-adevăr este si persoana iubita). Asa ca e sigur dacă vorbește de spatiu personal ceva nu e bine la mijloc si in situatia ce o am acum e bine ca nu a zis vreodată asa ceva. Ba chiar fiindca eu echilibrez tot, eu decid daca stau mai mult pe sufletului lui sau nu caci si daca e prea mult nu e bine, exista si limite. Iar observ ca, cantitatea si portiile care le setez sunt destul de bunicele sa nu las impresie nici de prea putin si nici de prea mult iar asa vine si din partea lui. Suntem la o egalitate.

| Ether a răspuns (pentru Hypefox):

Nimeni nu va stie relatia decat ce scrie aici si nici ce face el. Iti spuneam doar ca asa cum sunt barbati posesivi, exista si femei care te asalteaza cu mesaje si apeluri sau altii care fac pe interesantii si nu comunica intentionat. Suntem diferiti toti, nu la toata lumea ii place sa fie ignorata, nu tuturor le place sa fie asaltati de mesaje si apeluri. Nici una din cele 2 categorii nu isi da seama si crede ca e normal. Bafta! happy