| anonim_4396 a întrebat:

Am stat de vreo 2 ani cu un barbat divortat. Dupa 3 luni de relatie ne-am despartit pentru ca eu a trebuit sa plec in strainatate. In acest timp nu am mai vorbit pentru ca oricum el e mai mare decat mine cu cativa ani si am zis ca oricum nu o sa mearga. M-am intors inapoi din strainatate si m-a cautat. Astazi ne-am vazut si am vorbit. Am avut emotii amandoi si mi-a spus ca s-a gandit foarte mult la mine si ca si-ar dori foarte mult sa ne vedem macar o data pe saptamana sau asa doar ca sa vorbim. Intr-un fel mi-a spus ca vrea sa ne spunem lucrurile noastre, prin asta eu am inteles ca are nevoie de cineva cu care sa poata vorbi fiind ca nu prea are multi prieteni. L-am intrebat ce s-a mai intamplat in acesti 2 ani cu el si a zis ca acum sta in casa cu fosta lui nevasta si cu copiii (au 2 copii in comun). Eu dinainte sa ne vedem azi l-am mintit spunandu-i ca sunt cu cineva dar am zis doar ca sa nu incerce altceva deoarece nu ma simt pregatita pentru o noua relatie cu el. Ce credeti? S-a impacat cu fosta sau doar sta in aceeasi casa ca sa fie cu copiii? Ce sa fac? Ma mai intalnesc cu el sau mai bine nu? Scuzati ca e cam lung

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inseamna ca daca sta in aceeasi casa cu fosta sotie, au reluat casnicia sau relatia, cum vrei sa-i spui. Sunt multe cazuri asemanatoare, din diferite motive, dar au viata separata.

| mihai69 a răspuns:

Poate pur şi simplu nu-şi permite să plătească şi întreținerea copiilor, şi o chirie sau rată la casă.
Spune-i omului adevărul, nu-ți bate joc de el!

| Anonim13912 a răspuns (pentru mihai69):

Nu o sa-mi bat joc de el. N-am de gand

| mihai69 a răspuns (pentru Anonim13912):

Și cum ai numi faptul că nu ești sinceră cu el?

| Anonim13912 a răspuns (pentru mihai69):

I-am spus ca sunt cu cineva deoarece vreau sa fim doar prieteni, daca ar sti ca sunt singura el ar vrea ceva mai mult si am optat pentru optiunea asta.

| mihai69 a răspuns (pentru Anonim13912):

Și dacă îi spuneai că ești singură, dar nu vrei ca el să spere că va avea parte de mai mult decât un umăr pe care să se sprijine, era greu?
Eu consider că e bine chiar și pentru o relație de prietenie să fie clădită pe sinceritate și încredere.

| Anonim13912 a răspuns (pentru mihai69):

Ce mai conteaza ca i-am spus sau nu? Nu-i mare lucru. Si da, crede-ma ca era greu fiindca se schimbau anumite lucruri daca vrei sa intelegi

| Freya1 a răspuns:

E cu dus si intor toata chestia asta.
Exista posibilitatea sa se fi impacat cu fosta deoarece a divortat si a plecat o data (daca asta o fi fost adevarul) deci nu il tineau copii cu femeia respectiva.Acum posibil sa nu fi avut alternative si sa fi zis ca poate ramane si cu ea dar oricum tu daca nu vrei o relatie cu el nu cred ca ar trebui sa te intereseze asta ati fi doar prieteni nu?
In schimb daca vrei oarecum o relatie cu el eu cred ca ar trebui sa te cam interesezi de ce e cu femeia respectiva sa nu te trezesti paruita si cu sufletu praf.

| Anonim13912 a răspuns (pentru Freya1):

Imi place raspunsul tau, mersi mult happy intr-adevar daca o sa fim prieteni nu ar trebui sa ma intereseze daca sau impacat sau nu

| Pool77 a răspuns:

Nu stiu, de ce il amagesti?
Gandeste-te logic, e cu cativa ani mai mare decat tine, da?
Tu nu esti pregatita nici pentru o relatie, el deja are doi copii.
El are mult mai multe asteptari de la tine decat tu de la el, omul acela dupa un an de relatie 100% o sa vrea sa va casatoriti si sa va intemeiati o familie.
Deci, gandeste-te bine.

| Anonim13912 a răspuns (pentru Pool77):

Nu-l amagesc. I-am spus ca nu o sa fim impreuna din cauza varstei si pentru ca el deja are copii si eu vreau la randul meu sa am copii si din mai multe motive nu ar functiona relatia asta dar vreau sa fim prieteni. Adica, dupa cate mi-o spus ieri am inteles ca are nevoie de cineva care sa vorbeasca cu el si sa-l asculte si mi-ar placea sa se poata baza pe mine.