| Deliaq a întrebat:

Buna!
Am un chist ovarian in partea stanga si ceva infectie. Incepusem un tratament, dar l-am oprit pentru ca imi facea rau (recomnadare a medicului).
Faza e ca trebuia sa ma duc, dar nu am mai fost. Problema e ca inca am stari de rau, ameteala, dureri de cap zilnice, balonare excesiva (care ma sperie), dureri de burta... care da, cred ca sunt absolut normale pentru ca nu am tratat asta.
Se poate agrava rau? A mai patit cineva? (Toate astea dupa multe teste de sarcina negative, stres ai ecografii abdominale si transvaginale inca am teama asta cu sarcina).
Voi ce parere aveti?
(Si da cred ca saptamana viitoare o sa merg la medic)

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O infectie netrata duce la septicemie si moarte.
Tu te simti rau dar nu mergi la medic, de ce?

| blackann a răspuns:

Da, eu am avut chist pe ovarul stang cand aveam 13 ani. A trebuit sa ma operez sa il scoata, era cat o minge de tenis si sangerase. In general, ele se elimina pe perioada menstruatiei, al meu sangerase si a trebuit scos. A fost o operatie de vreo ora jumate (+apendicita), recuperarea cam 2 sapt, destul de nasoala, abia mergeam.
Recent o colega de munca trebuia sa se opereze din acelasi motiv si i-au recomandat operatia cu laser, tehnologia a avansat mult si va fi mai usor si confortabil pentru tine. Operatia mea a fost prin 2006-2007, deci na. Colega mea nu s-a mai operat intre timp pentru ca a tinut un tratament si chistul s-a micsorat pana cand s-a eliminat.
Incearca sa schimbi doctorul/tratamentul inainte sa ajungi la operatie.
Si foarte important: nu te lua dupa Violetta! Chistul tau nu este o "infectie" si nu duce la moarte rolling on the floor asa sperie ea oamenii si ii judeca pe aici.
Succes si multa sanatate!

| Maryyy211 a răspuns (pentru blackann):

(Sunt de pe alt cont)
Am foat la alt medic si i.am zis (aratat ecografia si ce a scis el acolo) de infectie si chist, s-a uitat asa dezgustat spunand "ca nu intelege el ce scrie acolo" si pana la uma mi-a dat aceste medicamente (MONURAC, ZINNAT, TERGYNAL FLORA, TADOR) pentru infectie. Chiar nu stiu ce sa mai fac adica, nu m.a consultat...

| Maryyy211 a răspuns (pentru Maryyy211):

Si ca simptomele pe care le am nu sunt de la infectie...

| Maryyy211 a răspuns (pentru blackann):

Nu am mai foat la medicul care mi.a gasit chistul pentru ca sincer era un cabinet particular, iar costurile erau cam mari, eu nefiind asigurata + ca atunci mi-a dat un tratament cam puternic pentru organismul meu fara nici o alta investigatie. Dupa ce am luat prima data tratamentul m.am trezit cu picioarele si mana stanga amortite... ceea ce m.a cam speriat si am vrut sa mai cer o parere

| blackann a răspuns (pentru Maryyy211):

De asta e mai bine sa mergi la ala particular, chiar daca e mai scump. sanatatea e prea importanta sa mergi la mizerii de oameni care "nu inteleg" sau se stramba si-ti recomanda ceva fara sa stie despre ce e vorba. trebuie sa repeti ecografia in primul rand.

| Maryyy211 a răspuns (pentru blackann):

Pentru? Si da clar ar trebui sa merg la partucular.

| blackann a răspuns (pentru Maryyy211):

Ca sa vada daca s-a micsorat chistul, daca s-a marit, daca mai exista in primul rand.

| Maryyy211 a răspuns (pentru blackann):

O sa merg, dar astept sa imi fac si niste analize complete.

| haileewatson a răspuns:

Orice infectie se agraveaza daca nu e tratata. Ce parere sa avem? doar medicul poate sa-ti dea tratamentul corect si trebuie sa mergi la ei chit ca vrei sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

În condițiile astea eu aș merge de urgență la medic și n-aș mai rata nici un moment

Când e vorba de siguranța vieții tale ar trebui să intervină instinctul de supraviețuire și să nu mai conteze nimic altceva

Iar aici desigur mă refer la rușine sau la frica de părinți sau oricne, orice altceva

Nu are nici un sens, cel mai rău lucru e să stai așa și cel mai bun e să mergi de urgență undeva decent, la un spital decent ca să zic așa

Te îmbrățișez și ai grijă de tine

| Maryyy211 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc la fel!

| MONICAMONICA13981398 a răspuns:

Bună! M-am confruntat 4 ani cu un chist ovarian tot pe partea stângă, aveam dureri groaznice de neexplicat în cuvinte și am fost la diverși medici. Unii mi-au dat tratamente fara niciun rezultat, unii ma îndrumau sa ma operez, altii îmi spuneau că nu e de operat. Până am ajuns la Craiova la medicul Iliescu Dominic, pe care ti-l recomand cu cea mai mare încredere. Mi-a spus că ar fi bine sa ma operez. Asta nu înseamnă neapărat că si tu trebuie sa te operezi, cazurile pot sa difere mult. M-a programat la operatie care a fost făcută laparoscopic, cu o recuperare foarte rapidă. Totul a decurs perfect, am fost dupa o perioada si la alti 2 medici sa le cer parerea si ambii mi-au spus că a fost o operație foarte reușită si că s-a vindecat foarte bine. Deci te-ar îndruma din suflet sa ajungi la acest medic la o consultație. Țin să precizez că, costurile sunt destul de mari ( ecografie intravaginala si Papanicolau = 750 lei), dar îți garantez ca merita tot efortul si pana la urma sănătatea nu are preț. In cazul în care trebuie sa te operezi, vreau sa stii că, daca esti asigurata operația este gratuită, daca nu esti asigurata ar fi bine sa întrebi cat costa si daca exista vreo metoda de gratuitate sau de a reduce costurile. Te sfătuiesc din inima sa mergi cat mai repede posibil, eu am amânat mult si regret ca am îndurat 4 ani atatea dureri pentru 3 zile cat a durat operația si spitalizare. Multă sănătate îți doresc si astept sa ne spui daca ai rezolvat problema!

| Deliaq explică:

Si imi bolboroseste stomacul, destul de zgomotos