| Marya83 a întrebat:

În urma unei ecografii transvaginale s-a depistat un chist ovarian hemoragic cu dim 6.44/3.29. Am dureri pelvine si abdomenul inferior e puțin umflat. Aș dori o părere, dacă cineva a trecut prin așa ceva, dacă a scăpat de operație. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Trebuie sa urmezi sfaturile medicului curant! Daca medicul ti-a indicat operatia atunci este absolut necesar sa te operezi. Exista si situatii in care se instituie tratament per os (oral) dar acest lucru depinde de mai multi factori. In general, in cazul formatiunilor care dau hemoragii este necesar sa se intervina chirurgical pentru a preveni aparitia anemiei si multe alte complicatii. De asemenea este foarte importanta efectuarea unei biopsii!