| Marxel a întrebat:

Buna, am un ciclu menstrual neregulat si am facut 2 teste de sarcina in a 15 zi seara, pe teste scrie ca se pot face in orice moment al zilei, rezultatele au iesit negative, oare sunt bune?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA, trebuie sa stii ca acesta poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului, practic in orice zi chiar si cu cateva zile inainte de sex, in ziua in care este intretinut sexul, sau imediat dupa ce a fost intretinut sexul. Majoritatea producatorilor se lauda cu testere ''ultrasensibile'' care pot fi folosite dupa 7-10-14 zile, asa cum sustin/pretind cam toti producatorii MINCINOSI insa nici unul NU precizeaza care este procentul de garantare a acuratetii rezultatului obtinut. Daca totusi sunt efectuate teste in aceasta perioada, in acest caz unicul rezultat care poate fi ACCEPTAT si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit POZITIV. Orice rezultat NEGATIV, obtinut cu orice tester ultrasensibil sau nu, indiferent de marca sau producator, testare efectuata inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la data sexului sau a ovulatiei, NU are absolut nicio valoare, fiindca de regula este un rezultat FALS NEGATIV. In cazul in care testul este facut dupa trecerea a mai putin de 14 zile de la contactul sexual, probabil ca DOAR circa 2-5% dintre femeile care sunt sigur INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul adica majoritatea de 95-98% dintre femeile 100% INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV insa unul 100% FALS. Cu fiecare zi mai apropiata de cele 21 de zile necesare obtinerii rezultatului corect, numarul testelor FALS NEGATIVE se va diminua progresiv din ce in ce mai mult. Numai in momentul in care testarea se face dupa trecerea a minim 21 de zile numarate de la data ovulatiei ori data sexului neprotejat, femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV in proportie apropiata de 100% insa mai pot fi cateva rezultate (1-2-3%) care vor apare in continuare FALS NEGATIVE. Este exclus in proportie de peste 99% ca rezultatul testului de sarcina sa fie FALS POZITIV datorita reactivului folosit care NU poate sa se pozitivizeze in absenta hormonului hCG. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin aur coloidal in liniuta de pozitivare) adica ''mai putin sensibile'' pot oferi mai des rezultatul fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi explicatiile si mesajul, pentru a nu ''te culca pe- ureche'' cum s-ar spune cu cele 2 rezultate obtinute. Testele efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati in mod INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoi. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

La 21 de zile cu prima urina de dimineata se face testul de sarcina.

| Krax256 a răspuns:

Ciclu neregulat nu inseamna ca esti gravida ci ca ai o problema hormonala, de alimentatie, stres etc. Mai cauta pe google "cauze ciclu neregulat" si vezi ca gasesti raspunsuri mai clare.

| CristinaMatei97 a răspuns:

Sunt bune, stai liniștita!

| GabrielaBtw a răspuns:

In primul rand testele de sarcina se fac DUPA 21 DE ZILE DE LA CONTACT ca sa fie un rezultat bun