| sunshine19680925 a întrebat:

Hello! Pe data de 8 octombrie am avut contact sexual neprotejat, fara ejaculare inauntru. Pe 16, 17 si 18 octombrie am avut scurgeri usoare de sange (aproximativ cat sa se umple un tampon in 12h) iar pe data de 19 octombrie, cand era programat sa imi vina menstruatia, a crescut cantitatea de sange, si arata exact ca in lunile precedente, cu cheaguri si cantitate destul de ridicata. Ce ma intriga cel mai tare este ca au lipsit durerile de burta pe care le am in fiecare luna, iar astazi, 22 octombrie a scazut cantitatea considerabil. Am un ciclu relativ regulat, care dureaza 6-7 zile. Pana ajung la consult, aveti idee de la ce s-au produs modificarile astea? Ar putea fi vorba de "ciclu peste sarcina"? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Necunoscut112 a răspuns:

De-a lungul anilor se produc tot felul de modificări hormonale care influenţează la rândul lor tipologia menstrelor. Nu e vorba cu siguranţă de ciclu peste sarcina.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand confunzi cele 2 notiuni si anume menstruatia si ciclul menstrual. Numarul zilelor de sangerare adica a zilelor de MENSTRUATIE este irelevanta si fara nici-o valoare informativa privind mecanismul de formare a sarcinii. Ciclul menstrual este REGULAT in cazul in care numarul de zile dintre 2 menstruatii consecutive este constant acelasi sau prezinta o deferenta de +/- 1 zi (maxim 2 zile). CICLUL MENSTRUAL este REGULAT doar daca intotdeauna este respectata ziua/data calculata si stabilita de incepere a urmatoarei menstruatii. Doar daca este asa, atunci reiese ca sexul intretinut in ziua de 8 Octombrie s-a situat in perioada ultimelor 9-10/11 zile de dinaintea menstruatiei, zile care sunt sigur NEFERTILE si in acea situatie chiar si in cazul in care ar fi ajuns sperma IN VAGIN formarea sarcinii este exclusa. Producerea acelor sangerari slabe cu 3 zile inainte de data calculata de a incepe menstruatia este oarecum inexplicabila mai ales ca la data calculata a pornit sangerarea menstruala normala similara cu menstruatiile anterioare. Asa numita sangerare denumita ''ciclu peste sarcina'' se manifesta cu totul altfel asa ca probabilitatea de a exista o sarcina instalata in uter cel putin teoretic este aproape IMPOSIBILA. Consultatia ginecologica a devenit necesara in conditiile descrise. Multa sanatate!