| Tmcn a întrebat:

Am un fel de sondaj de opinie, ofer fundă.
Ce părere aveţi de dragostea adolescentină? Există? E cea mai pură, mai reală? Sau vi se pare egoistă?
Un adolescent/adolescentă se poate îndrăgosti cu adevărat de cineva? Credeţi că poate fi de durată?

Răspuns Câştigător
| friday a răspuns:

Egoista ar putea fi numai daca sentimentul nu ar exista decat din partea unuia dintre cei doi,sau nu stiu exact ce vrei sa spui.
exista,si zic eu ca ar insemna sa fiti cei mai buni prieteni si iubiti totodata; sa fiti pe aceeasi lungime de unda,sa radeti mult,sa povestiti filme,sa fiti seriosi cand ii cazul si sa va sustineti propriile pareri asupra unui subiect fara pupincurism,sa nu fie vorba de gelozie sau proprietate si desi sa nu stati toata ziua bot in bot sa fiti siguri de sentimentele unuia si altuia.
a, si vazand raspunsurile trebuie sa adaug ca dragostea nu este validata ca fiind adevarata vazandu-te langa cel de langa tine pentru restul vietii si facandu-ti planuri de viitor si dand nume plozilor, din contra, ii spontana, decurge fara niciun efort, asta o demonstreaza.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista, dar este arareori reala. De obicei este genul de indragosteala care arde ca un foc si trece in 6 luni. Nu e egoista, este prosteasca si lipsita de substanta.
Da, un adolescent se poate indragosti cu adevarat si relatia poate fi de durata. Nu se intampla foarte des, dar se intampla si est efrumos atunci cand se intampla. Probabil sunt adolescenti mai bine educati si care au si norocul de a gasi o persoana compatibila.

| Tmcn explică (pentru Brigaela):

Desre asta vorbeam şi eu, ştiu că e trecătoare, şi mă întrebam cum poate fi definită.

| Brigaela a răspuns (pentru Tmcn):

Indragosteala. Apare si la alte varste, e semn de imaturitate. ne indragostim de o iluzie, de cel care am vrea sa fie partenerul si cand descoperim cum este el cu adevarat, ne trece

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Curiozitatea care duce la lipsa de responsabilitate!
Pa, pa.

| Swal a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Puteai totusi sa o ajuti sau sa te abtii..acesta este un site unde se ajuta, nu unde se pierde timpul.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Swal):

Bună.
Mulți citesc, puțin pricep!
Pa, pa.

| Tmcn explică (pentru Legiuitoarea):

Generalizezi,dar fie.

| Swal a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Putini* multi scriu. putini stiu

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Swal):

Bună din nou.
Vorba multă, sărăcia omului!
Ce tot insiști?
Pa, pa.

| Tmcn explică (pentru Swal):

Nu ai cu cine, crede-ma. Mai bine treci peste decât să încerci să-i spui ceva.

| Nextone a răspuns:

Eu zic ca exista si ca nu se uita niciodata.Nebuniile pe care le faci in adolescenta pentru dragoste, o sa tii le aduci aminte toata viata big grin

| Azµre a răspuns:

Nu există așa ceva. Dragostea asta de care vorbești tu nu semănă și nu poate fi definită ca dragoste.
Rar să existe o oare care atracție în acea perioadă și abia mai târziu după o vârstă să existe dragoste cu adevărat.
Pentru adolescenți e greu să-și dea seama ce e aia dragoste de părinte dar să fie capabil de o relație...

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Buna,
Din punctul meu de vedere puritatea dragostei adolescentine concureaza cu pasiunea puternica care adesea este confundata cu dragostea sau iubirea. Hormonii sunt cei care dau adolescentii peste cap si nu pot face diferenta intre dragoste si pasiune. Dragostea adolescentina in unele cazuri chiar poate fi de durata dar depinde de cele doua persoane.

| XyYx a răspuns:

Buna! Nu cred in dragostea adolescentina. Adica te indragostesti atunci cand esti adolescent, insa nu este dragostea aia adevarata. Poate exista o atractie, poti crede ca iubesti poti spune multe insa dragostea adevarata o inatalnesti la maturitate, atunci cand stii ce vrei de la viata, cand iti cauti sufletul pereche, persoana care sa te iubeasca si sa o iubesti neconditionat, persoana care sa te ajute atunci cand ai probleme.

| dydu01 a răspuns:

Buna!
Nu prea, dragostea intre adolescenti nu prea este de lunga durata. Mai exista si exceptii, uneori.
De obicei adolescentii se gandesc numai la sex (nu chiar toti)
Dar poate exista dragoste intr-o persoana adolescenta si una matura.
Pa, pa!

| CarlyZ a răspuns:

Foarte rar, nici atunci nu este 100%, fiecare "își definește" dragostea, dar mai nimeni nu știe adevărul despre acest cuvânt!

| Anonymous95 a răspuns:

Salut. Crede-ma pe cuvant, exista. Nu zic mai mult fiindca as incepe sa iti povestesc din viata mea personala.

Chiar exista, sa stii. happy