| StefaniaTvs a întrebat:

Buna amsi eu o intrebare C. M. mi.a trecut pe 13 si pe 14 si 16 am avut contact sexual. Pot sa raman insarcinata? Pentru ca eu si sotul meu ne dorim foarte mult

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sangerarea menstruala a avut o durata de 4 sau 5 zile si actele sexuale a fost intretinute dupa 1 zi si 3 zile fata de ziua de terminare a menstruatiei, rezulta ca cele 2 acte sexuale au fost intretinute in cea de-a 5-6-a zi si pe urma in cea de-a 7-8-a zi a ciclului menstrual, adica in PERIOADA INFERTILA a unui ciclu menstrual care are mereu lungimea cel putin egala sau mai mare de 27 de zile. O sarcina in conditia precizatase poate forma NUMAI in cazul in care ciclul menstrual are lungimea de 25 - 26 de zile. Daca va doriti un bebe, in acel caz actele sexuale trebuie sa fie intretinute zilnic, in perioada zilelor dintre cea de a 10-a si a 18-a zi numarate incepand cu prima zi de menstruatie inclusiv. Perioada fertila posibila ar fi intre data de 18 -25 Noiembrie. Multa sanatate!

| Realli a răspuns:

Cu exactitate nu știu când ești sau nu fertilă, dar de ce nu vă apucați de treabă?

| StefaniaTvs explică (pentru Realli):

Pai noi lucram la bebe dar eram curioasa sa stiu daca sunt sanse sa raman

| Andrei258 a răspuns (pentru StefaniaTvs):

Descarcati aplicatia period tricer si va spune acolo cand sunteti fertila si cand nu

| Realli a răspuns (pentru StefaniaTvs):

Cel mai frumos, este atunci când afli, adică nu e programat!

| VladSimionescu a răspuns:

Întrebările cu "pot sa rămân sau nu" sunt niște medicament de calmare pe moment? Uite cum sta treaba, poți rămâne însărcinată și dacă iei anticoncepționale, poți rămâne însărcinată în orice zi a lunii, poți rămâne însărcinată chiar dacă ești în perioada menstruala, poți rămâne însărcinată și după un contact sexual cu prezervativ. Asa ca, vreau sa înțelegi ca nu exista o metoda 100% sigura. Metoda cea mai buna este sa te împaci cu ideea ca faci ceea ce îți place dar și riști. În viata riscam mult pentru ceea ce ne dorim.