| RoxanaTeoader a întrebat:

As avea nevoie de ajutorul vostru, am o mare problema sa spun asa... Sunt intr o relație de 2 ani jumătate, aproape 3 cu un tip... Stiu ca este o relație toxica, ne certam mereu din cauza unor lucruri aiurea, ne suparam aiurea. El imi vorbește foarte urat si da vina pe mine la orice, eu nu pot sa-i spun nimic pentru ca se supăra si ne certam, se desparte mereu de mine. A fost langa mine sincer atunci cand am avut nevoie dar după mi-a scos ochii ca m-a ajutat, mereu imi spune ca nu sunt buna de nimic, se crede ca le știe pe toate dar nu stie nimic, nu are încredere in mine, ma controlează mereu, nu am deloc spațiul meu. Recunosc ca si eu gresesc in relatie dar nu vad ca merge, ma plictisesc in prezenta lui.Este nervos mai tot timpul si ne certam mereu, nu ma face fericita.E genul de persoana care atunci cand are nevoie de ceva se da pe langa tine iar apoi nu mai are nevoie de tine. Mereu imi scoate ochii ca face atâtea pentru mine si eu fac multe pentru el dar nu vrea înțeleaga asta sa menționez ca eu am 19 si el 17, știu ca nu e ok si o sa mi spuneți ca trebuie sa ma despart de el dar eu il iubesc si nu as putea sa il las dar simt ca nu va avea niciun viitor relația asta. Si imi este frica ca voi rămâne singura, prieteni nu am tot din cauza lui pentru ca m-a îndepărtat de ei. As vrea sa se schimbe sa schimbam relația dar de 2 ani ma tot chinui asa. Va rog sa ma ajutați cu un sfat, contează mult pentru mine, dau funda celui mai bun răspuns, pup

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ok, stai cu ăsta și ruinează-ți viața în continuare „pentru că-l iubești". Distracție plăcută la o viață de rahat!

| Violleta2022 a răspuns:

O dumnezeule mare, el este copilas inca! Nici nu ma mir de ce va certati atata.
Tu nu stii ca baietii se dezvolta mai incet decat fetele, cu 2-3 ani?
Tu ai nevoie de un baiat de 20-22 de ani, nu de un copil capricios si imatur, de 17 ani!
Da-i pace si cauta-ti pe cineva de varsta ta, sau mai mare, daca vrei sa ai o relatie nromala si fericita.

| corbulalbrosu a răspuns:

Degeaba il iubesti tu pe el, daca el nu are aceleasi sentimente fata de tine. Probabil vei reusi sa intelegi la un moment dat, inainte de a fi prea tarziu, ca firea fiecaruia dintre noi este una dintre caracteristicile genetice care nu pot fi modificate orice s-ar face. Relatia voartra va degenera si va deveni din ce in ce mai ''toxica'' cu trecerea timpului. Cu cat iti vei deschide mai repede ochii cu tat vei fi mai castigata. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Pai scuza-ma dar tu pentru ce vrei sfaturi? Deja soarta ti-ai hotarat-o. Ai decis ca nu vrei sa renunti la el si consideri ca viata asta absolut cretina pe care o traiesti merita pentru el. Singurul sfat in aceasta situatie e : fii fericita ca esti cu el indiferent ce iti face. Pentru ca nu vad cum ai putea sa tii mortis ca viata ta nu are sens fara el si totusi sa zici ca esti nefericita. Daca stai cu el inseamna ca iti convine.

| Nemessys a răspuns:

Deci hai sa o luam asa. Te contrazici singura.
Dar hai sa te fac sa gandesti logic. De ce scrii intrebarea asta. Pentru ca vrei ajutor, nu? pentru ca vrei sa fii bine si sa fii lipsita de stres, asa este? Ok.
Este o relatie toxica in care va certati din motive prostesti, ok, asta am inteles-o. iti place? te simti bine in ea?
Din punctul meu de vedere intr-o relatie trebuie sa existe respect, sprijin reciproc, intelegere, comunicare, cooperare. Cate dintre astea exista in relatia ta? Si care si din partea cui vine?

,, este nervos mai tot timpul". Ce-ti place tie asa mult la acel baiat? Vreau sa te gandesti si sa-ti raspunzi la urmatoarea chestie.,, imi place de el pentru ca...",, sunt impreuna cu el si vreau sa fiu in continuare pentru ca... ",, m-am cuplat cu el pentru ca." Si te rog gandeste-te bine si ofera-ti niste raspunsuri clare. happy nu minciuni, nu te minti singura. Acum vreau sa te intreb altceva. Este el baiatul perfect pentru tine? Sau crezi ca ar trebui sa faca schimbari majore la atitudinea lui? Daca da vrea sa le faca sau este incapatanat? Crezi ca nu o sa mai gasesti NICIODATA un baiat care o sa fie mai bun decat el? Sau daca el este nesimtit, incapatanat, nepasator, nervos si. cum o mai fi el, crezi ca niciodata nu o sa gasesti un baiat care sa te iubeasca, sa te respecte sa fie cu bun simt, sa-i pese de tine, sa fie calm, sa aiba incredere in tine, sa-ti vorbeasca si sa se comporte frumos cu tine? In toti astia 60 de ani pe care o sa-i mai ai de trait, chiar ti se pare asa de IMSPOIBILA treaba asta?

Eu nu am de gand sa-ti zic prea multe. voiam sa-ti zic ca uite. nu te iubeste, nu-i pasa de tine, se foloseste de tine, isi bate joc de relatie. etc etc etc. Dar as fi zis-o degeaba. Vreau sa te fac sa gandesti si sa realizezi ca ceea ce faci tu nu este bine si ca mai mult te distrugi pe tine psihic in relatia aia, tu mai mult suferi. Eu din cate stiu intr-o relatie ar trebui sa te simti bine si sa poti evolua, nu sa reprezinte o tortura. Evident ca orice relatie are ea o perioada mai grea si plina de neintelegeri fie ea de saptamani sau o luna sau 2 dar nu 2 ani.
Stii de ce nu te desparti de el desi ai toate motivele sa o faci? Stii cine nu te lasa? Singuratatea. happy Ca iti zic eu. daca mai aveai prieteni buni pe langa tine si un umar pe care sa pui capu sa plangi, il trimiteai in **** la ma-sa de mult timp. (scuza-mi expresia) dar asa este.
Propune-i asa. spune-i sa se schimbe... daca vrea, bine, asteapta si daca o face. ok, daca nu. adios mi-a facut placere.
Dar nu ii zi,, te schimbi sau te las", spune-i,, uite. nu merge bine si. vreau sa te schimbi, o faci pentru binele nostru"? Daca refuza. fa ceea ce trebuie facut daca iti vrei binele. O sa urmeze o perioada grea si... poti foarte usor sa treci peste daca-ti aduci aminte de ce s-a intamplat si efectiv incepi sa urasti persoana respectiva. Cand iar ai momente de slabiciune (pentru ca sunt sigur ca o sa ai si o sa simti nevoia sa reiei legatura cu el), vino aici si citeste ce ai scris tu si dupa sa-ti pui intrebarea,, oare merita?" si daca te-a ajutat. mai citeste si raspunsul meu. big grin
Am fost cam direct, scuze, dar uneori e mai bine asa

| bursucdragut a răspuns:

Asta e lover boy spune mersi ca nu te-a dus în Italia la știi tu ce. Ce ți se pare ca are acest Brad Pitt de nu poți renunța la el? E cumva fotomodel și multimilionar? Dacă nu te despărți tu definitiv o sa o facă el pana la urma și poate îți lasă și niște prunci de care sa ai grija doar tu ca el e incapabil. Patetic, patetic, îți meriți soarta dacă continui asa și nu faci nimic...