| AnneCMarie a întrebat:

Acum ceva timp am cunoscut un baiat si am inceput sa am o relatie cu el care a durat aproximativ 2 ani. Am inceput sa ne certam foarte des o data ce am implinit 1 an de relatie si prin aprilie 2019 a trebuit sa faca o alegere. Urma sa aiba loc un festival la care nu voiam sa mearga si sa petreaca timp cu mine (trebuie sa mentionez ca este o relatie la distanta). La inceput nu a fost de acord, dar dupa mai mult timp de vorbit am reusit sa il conving. Dupa cateva zile ne-am certat si voia sa mearga la festival si i-am zis ca ori ma alege pe mine ori festivalul si a ales festivalul. In fine ne-am despartit prin iulie si prin decembrie ne-am impacat crezand ca o sa fie totul bine. Ne-am inteles foarte bine cateva zile pana cand a plecat sa faca revelionul, undeva la 30 dec pana pe 2 ian 2020. Odata ce a plecat de acasa a inceput sa ma ignore si sa raspunda foarte greu, am devenit geloasa pentru ca imi vedea mesajele si nu raspundea, dupa o zi a spus ca nu ma va mai ignora dar nu s-a tinut de cuvant si a continuat sa nu-mi raspunda, sa ma trateze de parca nu sunt iubita lui, de parca nu exist, sa imi spuna ca daca fac la fel cand plec si il ignor se va desparti de mine. Mereu am impresia ca ma inseala si ca nu ma iubeste, dar in astea 2 zile de cand e acolo a inceput sa minta si sa imi dea un sentiment de nesiguranta. M-a indepartat de el foarte mult si spune ca este vina mea ca relatia nu va mai merge si cand se va intoarce acasa nu o sa mai fie deloc ca inainte. De fiecare data cand pleaca undeva ma ignora si minte in legatura cu unele lucruri, iar de fiecare data cand am plecat undeva am facut tot ce am putut sa ii scriu si sa ii arat ca il iubesc si ca imi pasa de el, iar daca eu il ignor si ii raspund cu "aha" la 10 mesaje se desparte de mine. L-am intrebat daca i-ar pasa daca ne-am desparti si a zis ca nu stie si ca nu vrea sa imi raspunda, iar cand i-am zis "poate mai vorbim" mi-a raspuns cu "poate nu". Mi-a zis ca ma uraste si mai tarziu a zis ca nu se desparte de mine pentru ca inca ma iubeste. Nu stiu ce sa fac, daca sa mai raman cu el impreuna sau sa il las. De cand ne despartisem am continuat sa il iubesc si am incercat sa scap de sentimentul asta pentru el fiind impreuna cu altcineva, dar fiind impreuna cu altcineva nu m-a facut decat sa ma simt mult mai trista si gandindu-ma mereu la fostul, iar acum ca ne-am impacat imi e greu sa ma despart de el avand in vedere cat de mult il iubesc si cat de mult imi doresc si incerc sa ii arat ca il iubesc, dar faptul ca suntem la 300km distanta nu este usor Trebuie sa recunosc ca sunt geloasa, dar asta pentru ca imi este frica sa nu il pierd, dar am impresia ca deja ii place de alta fata si camereu vorbeste cu alte fete si le pune pe ele pe primul loc in loc sa ma puna pe mine.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce stai cu ăsta să se poarrte ca și cu ultima proastă cu tine că nu pricep? Mai citește ce ai scris, poate așa îți dai și tu seama cu ce jeg de om stai

| Nemessys a răspuns:

Din ce am citit eu am ajuns la concluzia ca lui nu ii pasa asa de mult de tine și de relația voastră pe cât o faci tu. Ți se pare corect?
Nu este sigur pe el și nu știe ce vrea și dacă tot umbla atât îmi cam da de bănuit ca e un play boy și ca ar încerca cu altele pe ascuns. Genu ala de băieți nu trebuie pastrazi. E foarte instabil tipul ala și nesigur pe el. Genul ala de băieți trebuie evitați pe tur ca nu știi niciodată de la ce te poți aștepta de la ei. Eu la o fata as cauta sa fie stabila și sa știu dinainte ce vrea ea de la o relație și mai ales de la un băiat. Ăsta mi se pare un subiect foarte bun de discuție asa pentru început. Ai vorbit despre asta cu el?
I ai bătut apropouri cu el despre despărțire și nu a avut reacția pe care o așteptai tu sa aibă. Mai pe românește, îl doare în c*r.
Eu nu ma simt în măsura sa îți zic ție ce sa faci cu el. Vreau doar sa te gândești bine în asa fel încât sa îți fie bine. Știu ca nu ți ar fi bine fără el pentru ca il iubesti dar gândește te puțin... Mai bine suferi acum fără el ( deși nu vad de ce ai suferi ca nu e deloc special) apoi ești liniștita și poate asa îți găsești pe altcineva care știe sa te aprecieze înțelegi? Și dacă tot am zis. Ce vezi atât de special la el? De ce nu îl lași? Chiar nu crezi ca ai putea găsi pe altcineva mai bun decât el?

| AnneCMarie explică (pentru Nemessys):

Am incercat sa il las in relatia dinainte sa ne impacam si tot ce faceam era sa plang si sa regret. Sincer chiar nu stiu de ce nu il pot lasa sau ce are special. Simt o atractie catre el si sunt foarte atasata, probabil pentru ca am fost impreuna aproape 2 ani. Am incercat sa fiu impreuna cu cineva, dar nu ma facea sa ma simt iubita asa cum o facea el, ma facea sa ma simt incomfortabil in public din cauza gesturilor pe care le facea.

| Nemessys a răspuns (pentru AnneCMarie):

Eu cred ca mai mult ai nevoie de CEVA decât de CINEVA. Ai nevoie de un băiat care sa te iubeasca cu adevărat și sa îți satisfacă toate nevoile. Dacă ai încercat în alta parte și nu a mers asta nu înseamnă că ăla e special. Pur și simplu când iubești pe cineva celelalte persoane sunt egale cu 0 pentru tine, mai ales dacă îți era rușine cu el pe strada happy. Încearcă sa îți largesti orizontul, nu sta închisă cu ala într o bula în care nu îți este bine. SPARGE-O! Și du te în alta parte.

| AnneCMarie explică (pentru Nemessys):

Nu mai conteaza, s-a despartit de mine

| Nemessys a răspuns (pentru AnneCMarie):

Te rog sa nu fii supărată. Știu ca în momentul ăsta suferi enorm de mult după el deoarece l ai iubit foarte mult. Dar gândește te bine la următoarele lucruri.
Era o persoana toxica și el nu te iubiea DELOC. De ce suferi sa de ce regreți ca ai pierdut o asemenea persoana? Ar trebui sa fii bucuroasa ca ai scăpat de un chin psihic și emoțional. Și ca acum ești libera, libera sa cunoști persoane noi și pe cineva special pentru care merita sa pui suflet și sentinentul o sa fie reciproc. Repet, nu regreta ci bucura te.
O sa te obișnuiești și chiar dacă acum te doare mai târziu nu o sa îți mai pese deloc.
Sa ai grija de tine happy.