| RoxanaTeoader a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru, mai ales al fetelor. Este vorba despre relatia mea de 2 ani, de care as vrea sa scap dar nu stiu cum. Spun asta pentru ca in relatia asta ma simt ca intr-o cusca, nu am libertate, nu am spatiul meu pentru ca aud numai acuzatii din partea iubitului meu ca m-as vedea cu alti baieti si ca il insel. Totul a inceput inca din primele luni, cand a reusit incet, incet sa ma indeparteze de prieteni, spunandu-mi ca sunt falsi, ca trebuie sa scap de ei( nu stiu ce a fost atunci in capul meu de l-am ascultat si i-am lasat pentru el), din cauza lui mi-am pierdut si cea mai buna prietena facandu-ma sa o urasc o perioada, ea neavand nicio vina...numai din cauza lui, a incercat sa ma distanteze si sa imi rupa legatura si cu maicamea pe care nu o suporta pentru ca nu e de accord cu relatia( dar nu a reusit). La inceput si el si-a lasat prietenii pentru mine dar acum recent s-au impacat si iese mereu iar eu nu am voie pentru ca, crede ma vad cu baieti. Mereu ne certam pentru ca nu are incredere in mine, se supara foarte repede, ma injura, are crize de nervi, odata mi-a bagat mana in gat de la o cearta, orice lucru pe care i l-am luat de ziua lui sau alte evenimente, ori l-a spart sau rupt spunandu-mi ca la nervi si ca eu sunt de vina mereu, da vina pe mine mereu si tot eu trebuie sa-mi cer scuze facandu-ma sa ma simt prost. Dupa ce m-a indepartat de toti a inceput sa reactioneze ca dadeam like la baieti sau primeam like si mi-a scos toti baietii de la prieteni(gen erau fosti colegi de scoala, mi-a interzis intr-un timp sa mai vorbesc cu baietii din clasa dar eu vorbeam in continuare) se supara daca cer o tema sau daca imi raspunde vreun coleg pe grupul clasei, se supara daca stau mai mult cu ai mei si imi spune ca il dau la o parte si tot felul de prostii. Am vorbit de multe ori cu el despre asta si i-am zis ca nu sunt fericita ca vreau sa schimbam ceva in relatia asta, ca vreau sa se schimbe sa nu mai fie nervos si sa se comporte calumea, sa avem o relatie frumoasa dar mereu a iesit cu cearta, cu despartire, m-am si taiat de multe ori din cauza lui, m-am imbolnavit... Am incercat de multe ori sa ma despart de el dar mereu a plans dupa mine si mna, voia sa ne impacam, sperand ca o sa se schimbe dar stiu foarte bine ca nu e nici un viitor in relatia asta si ca trebuie sa pun punct dar nu stiu cum. Sincer sunt satula si imi pare foarte rau ca am acceptat tot si ca nu i-am ascultat pe ceilalti, ca trebuia sa plec demult. Nu ma simt fericita in relatia asta, mai fericita ma simteam in relatiile alea de 2 luni sincer. Relatia asta a devenit una toxica pot spune, sunt satula sa-mi bat capul pentru o relatie fara niciun viitor. Am nevoie de sfatul vostru cum am mai spus si daca nu sunteti interesati si aveti chef de raspunsuri banale mai bine nu cititi. Ce spuneti de asta, ce sa fac? Chiar am nevoie de un sfat. Dau funda celui mai bun raspuns, va multumesc, va pup.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai dar din cate am inteles esti in scoala deci încă adolescenta.Iti spun o chestie, dacă ai o relație serioasă la o varsta 20+ cumva este normal sa te sfătuiască in legatura cu anumiti prieteni daca nu sunt ok sau iti fac rau, sau sa il deranjeze daca converseze cu băieți, dar in situatia ta nu e cazul.Sunteti doi tineri cu toata viata înainte si daca nu va potriviți sau va sufocați unul pe altul ar trebui să puneți punct.
Din cate am inteles el este un om frustrat, complexat si violent ce nu stie de respect sau cum sa se comporte.De ce trebuie sa plângi si sa te tai daca el este un om toxic? Crezi ca merita sa iti bati capul?
Eu zic sa vorbesti cu cineva despre relația ta si despre problemele pe care le intampini ca daca in caz ca te va amenința sau nu vei putea scăpa de el sa aiba cine sa te ajute pentru ca cu un om violent nu te pui.Cum sa te desparți de el? Pur si simplu pui punct, viața merge înainte.

| RoxanaTeoader explică (pentru Freya1):

Buna! Am 18 ani si ai mare dreptate, asa o sa fac. Multumesc mult!

Răspuns Apreciat de Editori
| DaniGl a răspuns:

Sa il lași, pentru că cu un asemenea om nu se poate trăi. El nu are dreptul sa iti interzică sa ieși cu prietenii tai, sau cu colegii. Ai nevoie spațiu, nu sa stai ca un câine în lesa. Decât sa stai într-o relație care mai mult rau iti face, mai bine stai singura. Sfatul meu este sa îl lași dacă ai spus ca te-ai saturat de relația asta.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scapă cat mai repede de el.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow! Si mai esti inca in relatie, cu acest tip violent si manipulator?
Tu chiar nu vezi ca nu-i vorba de dragoste aici?
Fugi fetita, cat poti de departe, ca viitor fericita nu vei avea niciodata cu un asemenea barbat.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai altă soluție decât să îl lași.
Desparte-te de el și chiar dacă se apucă să plângă sau să te implore să îi mai dai o șansă nu o face. Lasă-l, ai îndurat prea multe.
Nu merită să pierzi pe toată lumea pentru el, mai ales că se poartă urât cu tine.
Gândește-te la viitorul tău, nu îți pierde timpul cu o persoană care nu te merită.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Desparte-te de el, blochează-l peste tot și fii imună la smiorcăielile lui. Nu trebuie să-ți fie milă de el, pentru că nici lui nu îi e milă de tine, e egoist și nu-i pasă că suferi în relația aia, important e să-i fie lui bine, să aibă pe cine să controleze. Dacă te iubea, te lăsa să pleci numai ca să-ți fie bine. O viață ai și nu merită să ți-o irosești așa. Nu te mai complace nicio secundă în mizeria asta. Fii puternică.

| Raven a răspuns:

N-ai văzut filme ca Sleeping with the Enemy (cu Julia Roberts) or Enough (cu Jennifer Lopez)?
Comportamentul prietenului tău e tipic pentru psihopații narcisiști, obsedați de control, nesiguri pe ei dar periculoși ca cei din film. Primul pas, după ce te-a vrăjit, e să te îndepărteze de toți cărora ai putea să le ceri sfatul/ajutorul, fie ei prieteni ori familie. Ăsta e primul semn care trebuia să-ți facă alarma interioară să sune. Norocul tău că ești încă la școală, al doilea pas, dacă erai adultă, ar fi fost să te facă să renunți la locul de muncă astfel încât să fii complet izolată de lume, complet la dispoziția lui.
Întotdeauna sunt geloși din nimic.a toată, întotdeauna trec de la zâmbet la bătaie, întotdeauna te fac să-ți ceri scuze chiar dacă nu ai greșit cu nimic. Te abuzează psihic, verbal, fizic. Și întotdeauna spune că te iubește, că se va schimba, plânge și amenință cu sinuciderea. Cel mai bine e să pleci până nu se ajunge la ceva mai grav pentru că tipul ăsta nu va înceta niciodată să încerce să-ți controleze viața în toate aspectele ei iar uneori genul ăsta de control duce la faze de genul ''dacă eu nu pot să te am, să nu te aibă nimeni''.

| An89 a răspuns:

Ar trebui să îl lași și să îți trăiești viața, lumea asta e plină de bărbați. Nu are niciun rost să stai într-o relație fără niciun viitor. Nu ar trebui să îți lași prietenii pentru un asemenea om. Cred ca meriți ceva mai bun, cred că el ti-a prins slăbiciunea și știe că poate face ce vrea cu tine. Nu permite asta. Îți faci mai mult rău trăind lângă omul acela. Nu merită să te tai și să te îmbolnăvești din cauza unuia. E clar că el nu se poate schimba, iar tu nu ai nevoie de așa ceva. Într-o relație nu trebuie să te simți că la închisoare, trebuie să fii liberă. Dacă nu are încredere în tine, NU te iubește.

| RoxanaTeoader explică (pentru An89):

Multumesc mult pentru sfat! Asa o sa fac.