| ichtraumevonihm a întrebat:

As avea nevoie de sfatul vostru in legatura cu un baiat...
Cum sa incep...noi doi ne stim de foarte mult timp si am ajuns sa fim foarte buni prieteni, in sensul ca mereu ne spunem secretele, gandurile si ne sfatuim daca avem vreo problema.
Saptamana asta am fost amandoi la petrecerea unui prieten comun si. s-au intamplat anumite lucruri acolo. Mereu ma lua in brate, ma pupa, facea aluzii referitoare la noi, incerca sa ma ajute. Iar a doua zi pe messenger, mi-a spus ca ma place.
Tot ce am putut spune a fost 'happy'
Il plac, dar exclusiv ca pe un amic, nu mai mult de atat.
Si ma simt prost pentru el si chiar imi pare rau, pentru ca vad ca incearca, insa. pur si simplu nu pot sa-i raspund. In primul rand, pun studiile pe primul loc. In al doilea rand, sunt reticenta in ceea ce priveste o relatie. Mereu am fost timida si rusinoasa, chiar baietoasa as spune, de asta nu am fost cu cineva vreodata si de asta nici macar nu am avut primul sarut happy

Acum as avea nevoie de voi sa imi dati un sfat in ceea ce-l priveste. Ce sa fac, cum sa reactionez la aluziile lui, ce sa ii spun astfel incat sa nu il ranesc sau sa il dezamagesc? Vreau sa ramanem asa cum suntem. Doar asa cum suntem.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Nightfall a răspuns:

Cred ca ar fi mult mai bine sa-l abordezi personal, nu pe messenger, la telefon, sau altfel indirect. Cand gasesti tu momentul potrivit, deschide subiectul si prezinta-i situatia din punctul tau de vedere, spune-i ca il placi si apreciezi mult ca amic si ca vrei sa pastrezi legatura voastra asa cum e. E cel mai bine sa ii vorbesti deschis, nu pe ocolite, sau si mai rau, sa il minti si sa-i dai sperante, fiindca atunci lucrurile nu vor face decat sa se inrautateasca. Succes!

4 răspunsuri:
| denysame a răspuns:

Daca tu nu il placi ca pe un "iubit" ca so zic asa. spune-i ca vreti sa ramaneti doar amici cum sunteti si atat. dar spune-i intr-un fel ca sa nu se supere si sa aiba moralul la pamant. daca tu simti ceva pentru el si crezi ca sa'r putea intampla ceva intre voi doi.incearca sa vezi!
Succes!

| kittysor a răspuns:

...cu cat mai repede cu atat mai bine! Sa nu-si faca iluzii apoi sa te invinovateasca!
Ii spui verde-n fata ce si cum si mergi pana la capat! Sa nu cumva sa ti se faca mila happy

| danielagoldica a răspuns:

Dupa caracterizarea pe care ti-ai facut-o locul tau ar fi la manastire.De ce esti asa speriata de bombe! Toti tinerii se indragostesc si isi vad si de scoala in acelasi timp. Daca nu te schimbi mai bine du-te la manastire!

| MoNey_6061 a răspuns:

Daca il ignori o sa-ti dai seama mai tirziu si o sa regreti.