| Ionelaiaiaiai a întrebat:

Bună. As avea o întrebare. Câteva zile la rand am fost activa sexual timp în care trebuia sa îmi vina menstruația și nu mi-a venit, nu am o menstruație regulata de exemplu luna trecuta trebuia sa imi vina pe 29 dar mi-a venit pe 1. țin sa spun ca el nu a ejaculat în mine, am fost foarte atenți. Care sunt cauzele de care trebuie sa ma tem? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Neavand o menstruatie regulata nu face sens sa spui ca trebuia sa-ti vina intr-o anumita data, fiindca este NEREGULAT, deci vine cand vrea ea in functi de hormonii corpului tau.

Ciclul neregulat nu vine din "anumite cauze" neregulat, ci pentru asa este construit corpul tau, sa aiba cilcul neregulat, care-i la fel de sanatos si nromal ca si ciclul regulat, doar ca-i imposibil sa vina lunar la acelasi numar de zile, de aceea este IMPOSIBIL sa tii o aplicatie sau clacul pentru ciclul tau, fiindca aceste aplicatii NU pot functiona pentru femeile cu ciclul neregulat.

Folositi intotdeauna prezervativul ca masura de protectie, ca nu musca, doare sau manaca pe nimeni, fiindca atentia aia de care vorbesti nu este totdaeuna cea mai buna solutie, existand intotdeauna risc de sarcina.

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa te temi daca nu ati folosit prezervativ.

| dullcat a răspuns:

Imi pare rau, dar nu e asa cum zice Vio.Cand ciclul nu este regulat pentru multi ani inseamna de obicei ca este ceva in neregula cu organismul tau si exista o multime de cauze pentru care acesta se deregleaza.In mod normal dupa ce ti se termina adolescenta ar trebui sa devina cat de cat regulat (atentie, asta nu inseamna sa vina in fiecare zi a aceleiasi luni).
Sa spui ca un ciclu neregulat e la fel de sanatos ca unul regulat si ca asa e construit corpul tau, sa aiba ciclu neregulat toata viata, nu e deloc ok.

| dullcat a răspuns:

Apoi evident ca este si relian, care vorbeste din plopi.Stii, e foarte usor pentru barbati sa scrie vrute si nevrute cand vine vorba de sanatatea femeilor, ca doar pe ei ii doar fix in aia dintre craci ce se intampla cu femeia care le asculta sfaturile, pe ei nu-i afecteaza cu nimic.De aceea ii vezi pe aici indemnand sa te indopi cu pastile care iti afecteaza hormonii, zicand sa nu folosesti prezervativ si multe altele care pe tine te afecteaza, ca doar nu ei raman cu copilul.Deci te sfatuiesc sa ai mare grija.

Prin urmare logic ca ti-a spus domnu' asemenea aberatii.Anticonceptionalele se iau pe termen lung doar dupa ce ai fost la medic, nu dupa ce iti scriu habarnistii pe internet.

,, Legat de data din caledar, uita, nu asa se calculeaza un ciclu, ala trebuie numarat, caldendarul e vorba vine, metoda calendar, este pentru ca trebuie sa tii minte data cand vine, deci data, are legatura cu calendaru, de aia ii zice asa, dar nu trebuie sa te iei dupa calendar, trebuie sa numeri zilele.''
Asta intra la categoria pentru limba romana apasati tasta 1, plus mansplaining, desigur.

| dullcat a răspuns:

Mai mult de atat un ciclu menstrual regulat este definit ca un ciclu care dureaza intre 21 si 35 de zile, cu o variatie de cel mult 3 zile.Deci asta inseamna ca ciclul tau e posibil sa fie regulat.Trebuie sa faci calculul si sa verifici.

,, Metoda calendarului reprezintă o metodă tradițională de contracepție. Ea se bazează pe identificarea cu exactitate a perioadei fertile a ciclului menstrual, perioadă în care femeia are cele mai mari șanse să rămână însărcinată. Metoda presupune evitarea contactului sexual în acest interval, urmând ca în restul ciclului menstrual, perioadă considerată „sigură", să nu fie folosită nicio altă metodă de contracepție. Deși la prima vedere pare simplu, în realitate, această metodă este riscantă și destul de complicată pentru că este dificil de stabilit cu precizie care este perioada fertilă din ciclul menstrual al unei femei. Mai mult, în cazul ciclurilor menstruale neregulate, este nevoie să ne monitorizăm cel puțin 6 luni pentru a stabili când este perioada fertilă și când este perioada sigură pentru contacte sexuale neprotejate.'' - https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-calendarului/

https://contracept-m.ro/blog/metoda-calendarului-riscuri/

https://www.euromaterna.ro/......ovulatiei/

Exista si aplicatii care iti monitorizeaza menstruatia, nu trebuie sa stai tu sa numeri : https://play.google.com/......ps/details

| relian a răspuns:

Nu te lua dupa tantile violete, nu folosi prezervativu, foloseste anticonceptionale, mai ales de ai ciclu neregulat, e si mai bun.

Sexul cu prezervativ, e ca vara fara soare laughing Neregulatu ala, aia inseamna, adica fiecare menstruatie, are un alt numar de zile.

Legat de data din caledar, uita, nu asa se calculeaza un ciclu, ala trebuie numarat, caldendarul e vorba vine, metoda calendar, este pentru ca trebuie sa tii minte data cand vine, deci data, are legatura cu calendaru, de aia ii zice asa, dar nu trebuie sa te iei dupa calendar, trebuie sa numeri zilele.

Notezi pe calendar prima zi cand iti vine, apoi cand vine iarasi si tot asa. Numeri cate zile ai avut prima menstruatie la urmatoarea si tot asa.
Bifezi in caledar, cand vine de fiecare data, numeri si tot asa faci timp de cateva luni.

Dupa vezi fiecare ciclu cate zile a avut, iar daca toate ciclurile timp de cateva luni 3-4-6 luni sau 1 an is exact la fel, atunci ciclu ala este regulat.

Daca intre ele e diferenta de zile, atunci este neregulat OK?

Asta e tot, nu te mai lua dupa calendar, pentru ca stiu ce faceti voi.Tu si multe alte femei, daca va vine pe data, cum ai spus si tu 29, deacu gata, trebuie sa vina in fiecare luna pe 29 laughing pai cum sa vina asa?

Si daca ai avea ciclu regulat, n-are cum sa vina tot pe 29 nu? Pt ca lunile nu au aceleasi numar de zile, una are 30 alta 31, alta 29, citeodata si 27, asa ca nu fa asa, trebuie sa numeri, caledarul este doar sa bifezi acolo ziua cand a venit de fiecare data, apoi numarat asa 1-2-3 etc laughing

| FindMyName a răspuns:

Odată ce ai un ciclu neregulat, vine când și cum vrea el. Nu trebuie sa te aștepți sa îți vina tot pe 29 odată ce nu e regulat.
Și totuși de acum încolo folosește prezervativ, ca să eviți sarcinile nedorite si bolile cu transmitere sexuala.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Du-tevla preot actul sexual inaintevde casatorie nu e ok! De aia patesti de astea! Cel de sus nu doarme.Sau in ultimul caz dai cu tamaie pe prezervativ.Sa nu uitati de mir!