| anonim_4396 a întrebat:

Imi intarzie menstruatia de 2 zile. (Luna trecuta mi-a venit pe 20 dar luna ce urmeaza imi vine cu 5 zile inainte, deci trebuia sa vina pe 15) (Nu pot spune ca am menstruatia regulata).
Contactul sexual a fost mereu protejat, si niciodata cu ejaculare in "interior". (Chiar daca era in interiorul prezervativului).
Astazi dupa terminarea contactului sexual, ma "ustura" ingrozitor.
Care pot fii cauzele intarzierii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se stie precis ca perioada fertila in care exista posibilitatea sa se formeze o sarcina nu se poate stabili in cazul ciclurilor menstruale neregulate. In cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate vorbi despre intarzierea menstruatiei. De asemenea in cazul ciclului menstrual neregulat fiindca nu exista un reper fix fata de care sa poti sa te raportezi in timp cu privire la momentul de incepere/pornire a menstruatiei rezulta ca nu se poate stabili nici perioada fertila deci nici momentul in care in cazul unui sex neprotejat s-ar putea ramane insarcinata. In baza celor afirmate in cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate stabili data exacta de incepere a viitoarei menstruatii, deci nu se poate vorbi niciodata despre intarzierea acesteia deoarece nimeni nu poate stabili ce lungime va avea ciclul respectiv. Deoarece sexul a fost mereu protejat si ca masura suplimentara de protectie partenerul nu ejacula decat dupa ce penisul cu prezervativul pe el nu se mai afla in vagin, se poate afirma fara nicio teama de a gresi ca in asemenea conditii teoretic devine IMPOSIBILA formarea si instalarea unei sarcini. In aceste conditii nu se poate folosi nici termenul de INTARZIERE deoarece nimeni nu ar fi in stare sa determine lungimea prezentului ciclu menstrual si nici momentul de incepere a asteptatei menstruatii. Daca usturimea este resimtita la nivelul vaginului se poate presupune ca ar putea fi vorba de o cistita. Senzatia de arsura si usturime poate fi si un simptom al afectiunii care se numeste distezie vulvara. Atunci cand zona vulvara este inflamata, rosie, te doare si ustura mai ales la urinare, in timpul sau dupa terminarea unui contact sexual, trebuie neaparat sa iei masuri. Consultul medical de specialitate este absolut obligatoriu in cel mai scurt timp posibil.