| Krisztay a întrebat:

Buna, as avea o întrebare!
Deci mi-a intarziat menstruatia timp de 7 zile, între timp acum 2 săptămâni mi-a curs un lichid alb care îl puteai întinde, iar acum 2 zile mi-a curs tot un lichid alb dar era gen mai gros. Si acum in data de 21.05. 2018 mi-a venit ciclu, ar putea sa fiu însărcinată sau nu? A da mi-am facut si 2 teste o data acum 8 zile si ieri si mi-au iesit amândouă negative! Multumesc, rog ajutor!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta, precisa si excta, trebuie sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celui mai bine pus la punct si perfect functional organism feminin, in anumite cazuri sau situatii, se pot produce anumite dereglari hormonale, care pot fi de la unele minore la altele destul de grave/severe, care se pot produce pe parcursul unui ciclu menstrual. Asa ca dereglarile pot sa apara si in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT si sa reprezinte doar mici abateri in +/- de cateva zile, insa pot sa existe si situatii in care uneori pot ajunge chiar si la 7-10 zile intarziere. Astfel ca si in cazul tau, cel mai probabil s-a produs o asemenea dereglare a activitatii hormonale si intr-o asemenea situatie ciclul menstrual se poate elonga cu un numar imposibil de anticipat de zile dar care de regula pot fi de circa 3-5-7 zile de prelungire/intarziere. In cazul tau si in luna Aprilie a existat o diferenta de 3 zile insa in minus, menstruatia pornind mai devreme. Din acest motiv se poate aprecia ca in cazul tau ciclul menstrual este NEREGULAT si din acest motiv este aproape imposibil sa se poata oferi un raspuns cert, exact si/sau precis. Fiindca a pornit menstruatia poti fi linistita, deoarece se considera ca de regula sangerarea menstruala in proportie de peste 99% reprezinta GARANTIA ca in uter NU este instalata nicio sarcina. Secretia amintita cel mai probabil reprezinta MUCUSUL CERVICAL care in momentul in care este produs in PERIOADA FERTILA este un mucus cervical FERTIL, care are o consistenta foarte fluida/lichida. Insa acest mucus cervical devine INFERTIL fiind dens, gros, lipicios, chiar cu aspect aproape gelatinos atunci cand este produs in perioada zilelor infertile a ciclului menstrual. Rezultatele celor 2 teste de sarcina NU pot fi luate in considerare fiindca au fost efectuate MULT prea repede si in acest caz in mod aproape cert/sigur probabilitatea ca rezultatul obtinut sa fie de fapt un rezultat FALS NEGATIV este de peste 80-90%. Insa in mod sigur NU esti insarcinata fiindca din cate ai dat de inteles nu ai intretinut acte sexuale pa parcursul actualului ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Ana1687 a răspuns:

Nu