| Alex096 a întrebat:

Buna happy as avea o intrebare la ce varsta o fata e pe ciclu

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca o femeie poate sa aiba MENSTRUATIE, nu CICLU deoarece ciclu in acest caz menstrual, reprezinta/se refera la ceva ce se repeta in timp cu o anumita periodicitate, adica ciclic. Sangerarea numita menstruatie incepe sa se manifeste incepand cu trecerea de la copilarie la pubertate sau adolescenta si din acest motiv poate apare cam intre 10 si 16 ani, dar varsta cea mai des intalnita este cea de 12-13 ani. In literatura de specialitate se considera ca : ""Prima menstruatie este denumita medical menarha. De obicei, debutul menstruatiei este in jurul varstei de 12 ani, desi poate debuta si la varsta de 9 ani. Menarha este semnul dezvoltarii si a devenirii femeie. Odata cu menarha, se petrec si alte modificari in organismul uman. Se dezvolta sanii, parul pubian si axilar, iar soldurile se latesc. Menarha semnifica faptul ca, in cazul contactului sexual, poate aparea o sarcina. Este posibila o sarcina in cazul contactului sexual cu o luna inaintea debutului menarhei."" In concluzie pentru toti care inca nu sunteti bine informati, trebuie sa invatati/intelegeti ca MENSTRUATIA nu este si nu poate fi numit CICLU, deoarece cele 2 cuvinte se refera la 2 lucruri diferite.

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Teoretic incepand cu varsta de 11 -12 ani.NU este insa o regula se poate si mai devreme sau mai tarziu!

| IncredibleJoker67 a răspuns:

Cand curge sange. happy

| Klandestin a răspuns:

Depinde de fiecare fata.

| AndreeaMadalina01 a răspuns:

Depindede corpul fiecarei fete...de la 10-11 ani, sau cel tarziu la 16, depinde cat de dezvoltat e corpul lor

| baronul99 a răspuns:

De la 10 ani pana la menopauza :3