| Diana5320 a întrebat:

La ce varsta ar trebui sa iti vina ciclu?

Răspuns Câştigător
| sssoriii a răspuns:

Menstruaţia poate apărea într-un anumit moment al perioadei de pubertate – poate începe la vârsta de 8-9 ani sau cel mai târziu la 16-17 ani. Indiciile care te anunţă că se apropie momentul apariţiei menstruaţiei sunt creşterea sânilor, a părului pubian, apariţia unei secreţii vaginale albe sau gălbui. În zilele noastre, fetele se maturizează mai devreme decât înainte, însă merită totuşi să o întrebi pe mama ta când a avut prima menstruaţie pentru că este posibil ca prima ta menstruaţie să îţi apară cam la aceeaşi vârstă ca a ei.

10 răspunsuri:
| Nicky29 a răspuns:

Depinde de persoana.

| private09love a răspuns:

Buna!

Inntre 12-16 ani depinde de fiecare.

| Scarlettt a răspuns:

12 13... happy in ziua de azi depinde de fiecare poate sa ti vina si la 14

| alexya_8105 a răspuns:

Difera de la un organism la altul de obicei intre 12-15 ani:*

| Aly359 a răspuns:

Nu exista o varsta anume depinde de organism.

| thevampirediariesfever a răspuns:

Asta nu este o chestie foarte categorica...Depinde de dezvoltarea fiecarei fete, de gandire... Oricum nromal ar fi sa iti vina pana la 15 ani.

| danny99 a răspuns:

Pe la 12-14 ani dar poate veni si mai devreme sau mai tarziu depinde de corpul fiecaruia.
se mai zice ca vine cam pe la varsta la care i-a venit si mamei.(nu stiu daca e adevarat, la mine asa a fost) deci mai intreaba si pe mama, ea e in masura sa iti dea mai multe sfaturi si detalii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciclu iti vine pe la varsta de 12, 13, 14 ani, atunci este perioada in care trebuie sa vina. Daca nu-ti vine la varstele aceastea inseamna ca este o dereglare hormonala (mai tarziu sau mai devreme). Cum depinde si cati ani ai? Salut si Bafta!

| Ella_5066 a răspuns:

Pai la varsta de 13 12 ani in functie de cat de dezvoltata esti mie mi-a venit la 13 ani cand am avut 41 de kg da oricum nu-ti dori asta!

| BeeaSweet a răspuns:

Intre 9 si 16 aniwinking