| B1zar a întrebat:

As dori niste pareri ( de la cei / cele ce cunosc ) in legatura cu chistul ovarian. Tocmai am aflat ca prietena mea are un chist ovarian de 4 cm pe ovarul stang.
Intrebarea mea e, poti face sex cu acel chist ovarian? Sunt expuneri la riscuri? Toate detaliile.
Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| Alyceee a răspuns:

Poti face sex, nu-ti interzice nimeni asa ceva. E chist de sange, adica pur si simplu e un chist/cheag de sange format pe ovare. (nu cred ca are 4 cm totusi, pentru ca ovarele au dimensiuni undeva la 30-40 mm, probabil acel chist are 4 mm). In fine, chistul ala se poate opera in cazul in care se recomanda asta, dar exista si tratamente naturiste (eu iti pot sugera mladite de coacaz negru si zmeur, la mine a functionat, mi-a reglat ciclul si n-am mai avut probleme, insa probabil acel chist mai exista pe ovarul meu).
Nu e o problema foarte grava, insa trebuie discutat cu un doctor de specialitate. happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori chistule ovariene apar chiar pentru ca o persoana nu si-a inceput viata sexuala/nu are activitate sexuala. Deci e perfect in regula sa faca sex cu acele chisturi.happy

| papusapapusa99 a răspuns:

Buna! nu exista riscuri daca faci sex nu are nici.o legatura va avea riscuri daca va da nastere atunci exista riscuri foarte mari poate muri ea sau copilu sora mea a avut exact la fel dar nu a stiut a aflat cand a dat nastere si a trebuit sa opereze dpa ce a nascut! dar ar fi mai bine si mai indicat sa se duca la doctor sa se trateze pana nu se agraveaza:*:*