| MonyRal a întrebat:

As dori niste pareri in legatura cu perioada fertila! Pana in luna decembrie am avut menstruatia destul de regulata respectiv imi venea pe data de 6, maxim 8, varia de la o luna la alta! Luna trecuta mi-a venit pe data de 6, insa luna asta mi-a intarziat destul de mult si mi-a venit pe data de 14 ( nu inteleg de ce)! Cum mai imi calculez acum perioada fertila? Pana luna asta tineam cont de cele 14 zile, numarand din prima zi de menstruatie, dar banuiesc ca daca mi-a intarziat atat nu se mai poate calcula asa! Astept un raspuns va multumesc

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ti-ai fixat niste date in cap,niste date inutile,fara sa intelegi exact cum se calculeaza perioada asta fertila.
Ce se intampla in organismul tau stii? Ce e perioada fertila?
In momentul in care iti vine ciclul,se elimina ovulul nefecundat si apare un nou ovul,imatur,nedezvoltat.
In paralel,ti se termina eliminarea ovulului nefecundat(care e insotita de hemoragie, de asta esti la ciclu in fiecare luna) si noul ovul creste si se dezvolta, pregatindu-se sa poata concepe un eventual embrion.Perioada asta este cu fertilitate redusa, de pana la 5% si creste pe masura ce noul ovul se dezvolta.
Din moment ce atinge dimensiunile si maturitatea sa poata fi fecundat,tu intri in perioada fertila,poti ramane insarcinata foarte usor,in cazul unui contact sexual neprotejat.
Urmeaza perioda in care ovulul nefecundat depaseste dimensiunile potrivite pentru a fi fecundat,creste,imbatraneste si se sparge,urmand sa fie eliminat din nou,asa ca vei avea un nou ciclu, perioada cu procent de fertilitate scazut, 5%.
Scuza-mi mica lectie de anatomie,dar mai bine afli de doua ori,decat sa stii aproximativ.
Acum,ca sa-ti poti calcula perioada fertila, trebuie sa ai un ciclu regulat, la o perioada aproximativ egala cuprinsa intre 27 si 35 de zile.
Calculul ti-l poti face de aici:
http://www.seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php
Dar,nu uita ca acest calcul e o metoda nesigura,care a lasat insarcinate destule femei.
Pe urma,ca nu ti-a venit ciclul atunci cand il asteptai,poate sa fie o raceala la ovare,e frig afara si e foarte usor s-o patesti,o mica dereglare hormonala cauzata de o agitatie,un stres,o dieta,o oboseala,o suparare...
Asa ca,incearca mai intai sa intelegi ce se intampla in organismul tau,nu stiu cam cum iti calculai inainte perioada fertila, dar am senzatia ca pana acum, ai fost grozav de norocoasa.
Sa ai grija de tine!

| MonyRal explică (pentru greece12):

Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru faptul ca mi-ati explicat, cu siguranta sunt mult mai lamurita acum!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai poti calcula perioada fertila timp de 6 luni. Ca sa iti calculezi perioada fertila, trebuie ca ultimele 6 cicluri menstruale sa fi avut durata fixa (se accepta maxim o zi de abatere in ultimele 6 luni). metoda calendarului este numai pentru femei cu menstre regulate, o intarziere mai mare de o zi, anuleaza complet utilizarea lui.