| MonyRal a întrebat:

As dori niste pareri in legatura cu perioada fertila! Pana in luna decembrie am avut menstruatia destul de regulata respectiv imi venea pe data de 6, maxim 8, varia de la o luna la alta! Luna trecuta mi-a venit pe data de 6, insa luna asta mi-a intarziat destul de mult si mi-a venit pe data de 14 ( nu inteleg de ce)! Cum mai imi calculez acum perioada fertila? Pana luna asta tineam cont de cele 14 zile, numarand din prima zi de menstruatie, dar banuiesc ca daca mi-a intarziat atat nu se mai poate calcula asa! Astept un raspuns va multumesc

1 răspuns:
| Sebastian_Stanache_1993 a răspuns:

Acum iti calculezi data nasterii nu perioada fertila laughing... glmsc tongue. perioada fertila se calculeaza in halu urmator...prima zi de menstruatie - 14 zile = ziua ovulatiei.un spermatozoid rezista 5 zile, un ovul 3.deci cu 5 zile inainte de ovulatie si 3 dupa.menstruatia teoretic vine ciclic,apar intarzieri doar in cazul in care se intampla diverse(raceli,stres, nervi, probleme hormonale). daca ai calculat gresit perioada fertila exista riscul sa incepi sa calculezi perioada cand incepe sa se cunoasca burta si cam cand o sa fii mama big grin.Mult succes!(nu sunt atat de exacte datele spuse de mine, dar m-am informat si eu candva din curiozitate. sfantu goagal te asteapta)