| sexlove a întrebat:

Buna as vrea sa stiu atunci cand o faci cand esti pe stop poti sa ramai gravida? Eu am auzit ca cica nu ramai.

Răspuns Câştigător
| poesia a răspuns:

In mod normal, conform teoriei, in timpul menstruatiei nu este posibil sa ramai insarcinata pentru ca nu exista ovulatie. Practic insa, posibilitatea aparitiei unei sarcini ca urmare a intretinerii de relatii sexuale in timpul menstruatiei exista, chiar daca este foarte mica.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul este minim in perioada menstruatiei, dar nu zero. Asadar, poti ramane insarcinata dar putine femei au ramas astfel insarcinate (eu am vazut vreo doua).

| Malvina24 a răspuns:

Este adevarat ce ai auzit dar nu garanteaza nimeni ca nu ramai! se poate intampla(vorbesc din cazuri reale) si mai bine nu risca! in plus nu e prea frumos sa o faci atunci, e neigienic, apoi te va tine menstruatie inca 2-3 zile in plus, va curge abundent, si nu e deloc placut! am auzit ca pe unele fete le si doare burtica dupa un contact sexual in timpul mentruatiei! Mai bine fa dragoste in celelalte zile spune-i pr tau sa foloseasca prezervativul si scapati de orice grija!

| tyana a răspuns:

Daca ai un ciclu regulat exista metoda calendarului(folosita de mame si bunici) dar care nu e mereu eficienta:din prima zi a ciclului numeri 10 zile (inclusiv cele cu ciclu)in care se presupune ca nu poti ramane insarcinata. apoi vin cele zece zile de mijloc cand are loc ovulatia si femeia este fertila(deci in acest interval de mijloc poti) si vin iarasi 8 zile dinaintea ciclului cand nu poti ramane insarcinata... ce ti-am scris eu acum e o metoda nesigura, folosita in trecut de doamnele care aveau un ciclu regulat(respectiv la 28 de zile). insa nu este sanatos sa faci sex in timpul ciclului, colul uterin fiind deschis exista riscul mult mai mare de transmitere al unor microbi.si nici igienic nu e! yak.

| Emeraude a răspuns:

Perioada aceea implica cele mai mici riscuri de a ramane gravida, dar nu si cele mai mici riscuri de a te alege cu neplaceri! Nu stiu cat de bine te-ai simti atat tu, cat si iubitul tau sa o faceti atunci.Asteapta pana se termina si foloseste o metoda contraceptiva sigura, chiar nu merita sa faci asta doar de frica de a nu ramane insarcinata...

Răspuns utilizator avertizat
| emy_8408 a răspuns:

Exista riscuri sa ramai dar si cel al transmiterii unei infectii sexuale, probabilitatea transmiterii este mai mare in perioada menstruatiei, asa ca mai bine asteapta sa iti treaca perioada asta plus ca este cam neigienic.hee hee

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi nu este bine sa faci cand esti pe stop, din mai multe privinte, nu este igienic adica gandeste-te putin.

| tomtom_7971 a răspuns:

Eu nu te-as ...pe stop pentru nimic in lume... ce a ajuns lumea asta nu mai puteti astepta cateva zile, fereasca si pazeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu am citit intr-o revista ca nu ramai gravida este o sansa 1 la 1000 ca sa ramai da stai linistita ca nu ramai