| ioana1342 a întrebat:

as vrea sa stiu ce problema pot avea, deoarece tin sa mentionez ca am 17 ani si nu vreau ca parintii mei sa afle.
Tin sa mentionez din nou ca am avut un act sexual neprotejat pe data de 18, iar ultima menstra a fost pe 30 dec pana pe 4 ian. nu a ejaculat in mine. De vreo 4 zile am niste mancarimi persistente si iritatie la nivelul vaginului, si ma ustura usor cand fac pipi. Cand pun mana simt ca este si putin umflat, menstra mi a intarziat 3 zile, si am si o durere la nivelul ovarelor. am inceput sa iau niste pastile contra "racelii la burta" dar inca nu sunt sigura ce am, va rog, dau funda, dar rog seriozitate! multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual (c.m.) este catusi de cat reglat pe o durata de 28 de zile cu o abatere maxima de pana in + sau -- 1-2 zile, dar nu mai mult se poate aproxima cu o precizie relativa perioada fertila. In acest caz acesta s-ar situa cam in perioada care incepe in 8 ianuarie si tine pana in 13-14 ianuarie. In cazul tau ovulatia se putea produce in zilele de 12-13 ianuarie. Fiidca sexul a avut loc in data de 18 ianuarie adica dupa 5-6 zile din momentul ovulatiei la aceasta data nu se mai putea produce fecundarea ovulului si formarea unei sarcini. Este demonstrat stiintific ca ovulul poate fi fecundat doar in urmatoarele 12-24 de ore de la producerea ei si de asemenea ca in cazul in care nu se produce fecundarea in urmatoarele 2-3 zile ovulul se dezintegreaza iar resturile sunt resorbite de oeganism si hormonii initiaza/incep procesul de pregatire a eliminarii endometrului devenit inutil prin menstruatia ce se va produce la finalul ciclului menstrual. De asemenea probabilitatea unei sarcini devine si mai mica avand in vedere ca nu a ajuns sperma in vaginul tau. Pruritul persistent precum si senzatia de usturime resimtit in momentul urinarii aproape sigur se datoreaza unei infectii si ar fi absolut obligatorie si necesara efectuarea unor analize pentru a se determina precis natura infectiei (bacteriana, fungica sau protozoare) si prescrierea tratamentului corect. Se stie ca printre cauzele care pot conduce la aparitia cistitei si infectiei urinare putem aminti: contactul sexual neprotejat sau chiar preludiul care presupune atingerea zonelor intime ce predispune la raspandirea bacteriilor, o igiena precara (stergerea incorecta a anusului, din spate in fata), sau folosirea unor produse de igienizare a zonei vulvare care contin parfum si care pot irita uretra si vezica urinara. Deci consultatia ginecologica intr-un astfel de caz s-ar impune ca o necesitate. Multa sanatate.

| ioana1342 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca menstruatia a intarziat, cu toata ca nu e regulata, care poate fi cauza?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ioana1342):

In cazul ciclurilor neregulate nu exista intarziere fiindca nimeni sub nicio forma nu poate stabili dinainte cat de lung va fi acel ciclu, acesta putand sa aiba orice lungime inte minimul de 21 de zile si fara o limita maxima uneori aceasta putand fi si de 2-3 luni. Insasi denumirea de neregulat asta inseamna ca menstruatia se poate produce oricand intr-un interval de timp imposibil de stabilit. Un ciclu poate fi de 21 de zile iar urmatorul de 35 de zile, iar urmatorul sa fi si mai lung sau iarasi foarte scurt scurt. Lungimea ciclului este urmarea echilibrului sau mai bine zis a dezechilibrului existent intre cei doi hormoni femenini estrogen si progesteron eliberati defectuos de glandele endocrine, dezechilibru asupra caruia se poate interveni doar prin administrarea controlata a acestor hormoni prin intermediul pasilelor anticonceptionale. Deci intarzierea poate fi provocata de o sarcina sau o dereglare hormonala de moment si POATE EXISTA DOAR in cazul unui CICLU REGULAT.

| ioana1342 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru sfaturi, apropo, c.m a revenit astazi laughing. O sa trec si pe la doctor in curand happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ioana1342):

Nu te supara dar trebuie sa stii ca astazi ti s-a pornit MENSTRUATIA care reprezinta o sangerare, o eliminare de menstra. c.m. adica CICLUL MENSTRUAL reprezinta o perioada de timp care se repeta ciclic. In rest multa sanatate.

8 răspunsuri:
| Ady93 a răspuns:

Cel mai bine treci pe la doctor, o sa ajunga la concluzia ca e raceala si o sa iti dea antibiotice cel mai probabil. Dar nu iti fa griji de sarcina, daca nu a ejaculat sarcina nu e posibila. Si inflamare nu e simptom de sarcina, e simptom de infectie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi sa faci analize si sumar de urină, i ti i ei frumos de la farmacie recipente pentru analize, iar dimineata faci pipi in ele (la prima oră), si mergi cu el la medicul de familie pentru analize de laborator, poti avea infectie urinară, popate faci si o ecografie sa vezi cum stai cu sanatatea, multa sanatate si numai bine, de unde esti? Ai 17 ani? o seara bună.

| batch a răspuns:

Ok fata mea deci fi atenta aici! Mie mi s-a intamplat exact acelasi lucru cu toate ca sunt baiat, dar am trecut printr-o operatie de schimbare de sex ceea ce mi-a cauzat leziuni drastice in zona urechii. Acum impreuna cu partenerul meu sexual suntem nevoiti sa *rupem legile domnului* si nu il prea aud ca o introduce direct in ureche. in fine. acel baiat cu care ai facut sfanta mantuiala a mamei ta cand te-a nascut cu siguranta ti-a introdus o mini drona (Call of duty mw3) in zona intima si acum iti controleaza fiecare miscare a ochiului stang. probabil te-ai intrebat dc lumea iti zice ca esti o handicapata... cu mancarimea aia nu ai decat sa iei o lopata si sa incepi sa sapi pana dai de aur (slabe sanse), daca nu. iti pot da numarul miei khalifa sa vorbesti cu ea (333 8488 993) daca nu ai minute te poti duce pe centura darmanesti - rm valcea acolo unde te voi astepta impreuna cu prietenul meu marius sa iti dam antidotul care te v-a sapa din blestemul sexului neportejat ...mai pe scurt esti curva

| ioana1342 explică (pentru batch):

Scuza-ma ca sunt curva pentru ca m-am culcat cu iubitul meu dupa o relatie de 3 ani. happy si acest raspuns urmat de o ironie care nu-si avea locul nu demonstreaza decat nivelul tau scazut de inteligenta.