| emilia21 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu daca se poate sa ramai insarcinata cu 10 zile inainte de ati venii ciclul? tinand cont ca este un ciclu regulat, vine la 29 de zile! astept afirmatile voastre.multumesc!

Răspuns Câştigător
| angella1972 a răspuns:

Da, se poate. daca nu e prea tarziu foloseste pilula de a doua zi.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate, dar sansa nu e foarte mare (e medie). Test de sarcina poti face dupa minim 21 de zile de la contact.

| emilia21 explică:

Si dupa cat timp as putea face un test de sarcina? eu imi doresc un copil nu e problema!

| madutz90 a răspuns:

Testul de sarcina il poti face in primele zile de intarziere a menstruatiei(in cazul in care iti intarzie). De obicei trebuie sa repeti testul la interval de 2 saptamani pentru a vedea rezultatul corect.

| daniela_1443 a răspuns:

Da poti ramane insarcinata daca faci sex neprotejat...depinde si de corpul tau, daca folosesti pilule poti ramane mai putin probabil sau daca dupa contact te-ai spalat imediat la fel sunt sanse mai mici.

| leny a răspuns:

Teoretcic nu(lundu-te dupa metoda calendarului)dar r niciodata nu poti fi sigura...chiar si o simpla raceala e indeajuns sa dea totul peste cap... faza cu"ziua a 14-a ovulatia, iar perioada fetila intre a 9-a si a19-a zi "nu e batuta-n cuie.asa ca take care...

| xardas a răspuns:

Exista posibilitatea, desi cu probabilitate scazuta, de aparitie a unei sarcini chiar si atunci cand contactul sexual s-a realizat in timpul menstruatiei. In fiecare zi a anului poti ramane gravida, insa probabilitatile sunt impartite. Astfel, in timpul unei ovulatii, probabilitatea atinge o valoare crescuta, apoi scade treptat, insa nu pana la 0 (zero). Daca ai nelamuriri, cel mai bine este sa consulti un medic ginecolog.