| July20 a întrebat:

Pe data de 16 maxim 17 mi s-a terminat ciclul. Pe data de 19 am avut contact neprotejat cu finalizare in mine. As dori si eu sa stiu am risc de sarcina sau nu tinand cont ca a fost maxim a 3-a zi dupa ciclu. Ciclul imi vine mereu pe data de 14-15 si tine 3-4 zile. As vrea un raspuns cat mai sigur daca se poate.

O seara faina!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dat fiind ca era ziua a sasea a ciclului menstrual, deci in afara celor 5 zile de risc minim, ai sanse de sarcina. Nu foarte mari, dar in jur de 15% tot sunt

| Dia90 a răspuns (pentru Brigaela):

Imi cer scuze dar credeti ca in a doua zi dupa menstruatie sunt putine sanse sa ramai insarcinata?

| Brigaela a răspuns (pentru Dia90):

Nu se calculeaza niciodata in zile numarate dupa menstruatie. Riscul este minim (sub 5%) in primele 5 zile de la venirea menstruatiei, fara sa conteze daca sangerarea dureaza doua zile sau 8 zile. Toate calculele se fac din prima zi de sangerare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, există RISC de sarcină!

Poţi rămâne însărcinată în ORICE perioadă, dacă faci sex neprotejat!

În general, cu 5 zile înainte de menstră + perioada menstruaţiei + 5 zile după menstră este o perioadă cu fertilitate REDUSĂ ( spre medie ), deci riscul de sarcină este mai mic, dar NU inexistent.

TREBUIE să folosiţi PREZERVATIVUL la fiecare act sexual!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat în 25 Februarie 2013 :
http://www.tpu.ro/......ata-de-14/

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Stai fara frica nu ai cum sa ramai insarcinata daca ai facut sex a 3-a zi dupa ciclu.

| Danysan a răspuns:

Cele mai mici Sanse sunt prima, respectiv a doua zi de menstruatie ca sa nu ramai -Restu zilelor sunt destul de ok pentru a favoriza o Sarcina.

| Dia90 a răspuns (pentru Danysan):

Dar eu sunt disperata mie nu mi-a venit si am facut dupa doua zile de la cmsad nu stiu ce sa mai cred ajutati-ma cu o parere sinceracrying

| Danysan a răspuns (pentru Dia90):

Fa-ti un test de Sarcina. Daca luai si tu o Escapelle era oki dar asa nu pot sa te induc in eroare -cel mai bine un test.

| fotbalistata a răspuns:

Oricand sunt sanse daca nu va protejati. daca nu vreti copii acum si aveti frica de o eventuala sarcina eu nu inteleg de ce nu luati anticonceptionale sau de ce nu folositi prezervativ..lasa ti ma cu placerea asta a baietilor de a isi da drumul in voi, fi ti constiente fetelor macar voi daca ei sunt inconstienti!