| Me29 a întrebat:

Buna!

As vrea sa stiu si eu cum sa fac sa ma pot detasa de cineva chiar daca il iubesc? Suntem intr-o relatie dar simt ca el nu e acolo pentru mine asa cum ar trebui. Cu toate acestea il iubesc dar as prefera sa gasesc o modalitate prin care sa ma distantez si in caz de orice sa pot fi eu cea care pune piciorul in prag fara prea mare suferinta.
Multumesc de ajutor!

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu iti convine relatia? iesi afara preupun ca sti unde e usa

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna pentru tine: "simt ca el nu e acolo pentru mine, asa cum ar trebui?"

Eu cred ca, tu de fapt te-ai plictisit de relatia asta si vrei o pauza, altfel nu ai merge cu mintea mai departe la: "distantez" si "in caz de orice sa pot fi eu cea care pune piciorul in prag" (asta ca sa folosesc, exact expresiile tale).

Daca intr-adevar iubesti pe cineva cu toata inima, nu te gandesti la despartire sau cum sa pui piciorul in prag, faptul ca le spui, denota ca esti cam plictisita de relatia asta, cautand motive sa o rupi la un moment dat.
Te sfatuiesc, sa fii sincera cu tine in primul rand, si apoi cu el, ca sa discutati cinstit si deschis.
Nici un sfat, sau parere nu poate fii corect, atat vreme cat nu stim adevarul spus de amandoi. Comunicarea cu iubitul tau, spunandu-i temerile tale si intrebandu-l ce parere are si ce crede el ca este de facut in cazul respectiv.

| Emilian65 a răspuns:

Cu multa dorinta si vointa poti scapa usor de cel care nu-ti mai place.

| Axde a răspuns:

Ii spui ca nu va potriviti, ca totul s-a terminat intre voi si mergi mai departe. Decat cu unul ca el mai bine lipsa.