| Anaa123455 a întrebat:

As vrea sa va spun problema mea. am un prieten de ceva. timp si vreau sa fac dragoste cu el, doar ca imi e frica sa nu raman insarcinata. Bineinteles ca ne vom proteja, vom folosi prezervativul. eu sunt genul de om pesimist si mi-e frica sa nu se rupa sau mai stiu eu ce. cum scap de "frica" asta? Si as vrea sa intreb daca pot folosi crema/capsule de la pharmatex in combinatie cu prezervativul ca sa fie mai sigur.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu este decat o metoda de a scapa de frica asta. Stii proverbul: "hope for the better but expect the worst"? In traducere: spera la mai bine, dar asteapta-te, sau mai bine zis, pregateste-te pentru mai rau.
Daca esti pregatita pentru ce se poate intampla "mai rau", atunci nu-ti va fi frica.
Dar, este cam greu ca sa fii pregatita pentru asta. Nu vreau sa te sperii mai tare, dar "is better to be safe then sorry", si oricat de safe ar fi, nicio metoda contraceptionala nu este 100% sigura. Cel mai bine ar fi ca, oricine vrea una, sa fie pregatit si pentru alta, insa cei mai multi se bazeaza pe faptul ca 99, 99% din cei care folosesc prezervativul sunt protejati. Ce se intampla cu cei 0, 01% este insa trist, si mai trist este pentru cei care nu au nicio vina, dar mor inainte de a se naste.
E buna frica asta pana la urma, te face sa te intrebi ce te faci daca...
Bun, poate ar trebui sa incepi de aici, sa vezi ce alternative ai daca.
P.S. "pilula de a doua zi" este tot avort, nu crede ce spun altii, nu este nicio diferenta intre avortul chimic si chiuretaj, cineva tot moare. Deci nu lua pilula respectiva ca pe o alternativa diferita de avort.

| ywar a răspuns:

Nu folosesti nicio crema. Nu iti pune pielea pe bat cu creme adjuvante si alte porcarii care contin substante care iti vor face praf flora vaginala. Daca prietenul tau are putina minte nu va intra in tine ca intr-un sac de cartofi. Secretul este sa prelungeasca preludiul ca sa te faca pe tine sa te relaxezi si sa te umezesti cum se intampla / ar trebui sa se intample in cazurile normale. De multe ori daca e prima experienta si pentru ei "ii va muri la intrare" adica va pierde erectia si o sa piarda si prezervativul. Se intampla asa pentru ca dorinta lui de a face sex este foarte mare si asta il apasa destul incat sa nu se mai relaxeze. Dar sa nu ajungem prea departe!
Prezervativul nu se rupe decat in conditii extreme. Nu e umeda partenera, e prost pus [nu s-a scos aerul din rezervorul unde va curge lichidul seminal] etc.
Relaxare si rabdare - cuvinte cheie pentru o partida de amor buna.
Bafta!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Stii cum e in viata, da nu risti nu castigi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ai aproape 17 ani si e normal sa-ti pui asemenea intrebari, precum a scris si ywar preluidul este baza lubrifierii, partenerul tau trebuie sa fie rabdator si sa nu se grabeasaca sa te penetreze violent ca se "strica ciorba ", succes!

| NickName01 a răspuns:

SA NU FACI În nici un caz COMPROMISUL DE A TE DEZONORA!
Viitoarea ta familie nu va avea un lucru mai scump decat demnitatea ta!
Nu vei câştiga, ci îţi vei pierde atuurile care CONTEAZĂ CU ADEVĂRAT LA O FATĂ!

Chiar şi dacă nu ai avea îndoieli în privinţa căsătoriei cu el, consideră că pentru liniştea şi echilibrul vieţii şi a familiei tale de "mâine", fără să-ţi poţi da seama acum, vei avea nevoie de această "demnitate"şi "onoare" pe care rişti să le pierzi acum"!

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

| th3end a răspuns (pentru NickName01):

Crezi fetele din ziua de azi mai inteleg asta?

| NickName01 a răspuns:

- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care transformă psihicul şi impregnează o amprentă de neşters naturii umane. Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica divorţurilor nu minte...

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente!

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Divinitatea a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| NickName01 a răspuns:

SA NU FACI În nici un caz COMPROMISUL DE A TE DEZONORA!
Viitoarea ta familie nu va avea un lucru mai scump decat demnitatea ta!

Nu vei câştiga, ci îţi vei pierde atuurile care CONTEAZĂ CU ADEVĂRAT LA O FATĂ!

O singură şansă există de a feri persoana vulnerabilă (femeia) de a fi folosită "temporar" pentru ceea ce are de oferit fizic, pentru a fi abandonată ulterior ca un obiect de "redusă folosinţă" intimă.

Iar acea şansă este IUBIREA – Iubirea de sine: ca ea să se iubească pe sine mai mult decât ar fi posibil să iubească un bărbat. Dacă nu o va face, soarta "obiectului de unică sau redusă folosinţă" o aşteaptă!

Dacă ea nu va avea milă de FERICIREA, de VIITORUL ei, de viitoarea ei FAMILIE, NIMENI altcineva nu o va face! Cu atât mai puţin cel care îi cere ca ea să renunţe la cel mai mare "atu" al ei, pentru ca el să-şi descarce nevoile fiziologice pe acel "atu".

Acel "atu", cel de care va depinde în cea mai mare parte viitorul familiei ei este:
ONOAREA ei, DEMNITATEA ei – adică "exclusivitatea intimă" de care soţul ei va avea ontologică nevoie, fiinţială pentru identitatea lui sufletul iubitei sale...

| Oana92 a răspuns (pentru NickName01):

Cat de limitat in gandire trebuie sa fi pentru a putea crede ca fericirea unei familii sta in virginitatea femeii din noaptea nuntii?

| xUnderground a răspuns:

Cati ani ai tu si cati ani are el de curiozitate? thinking