| KatWunderbar a întrebat:

As vrea si eu o explcicatie despre metoda calendarului, si eventual un exemplu, sa stiu cum sa imi calculez zilele fertile pentru a ma proteja corescunzator. Multumesc!
Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Ro_3405 a răspuns:

Ca sa te protejezi corespunzator ar trebui sa ai notate ultimele 12 luni de mestruatie, si sa ai ciclu regulat(28-30 zile).
Noteaza prima zi de mestruatie ca ziua 1 si ziua inainte de mestruatie din uramatoare luna ca ultima zi, dupa 12 mestruati poti incepe calculele. Aduni zilele intre o mestruatie si alta in 2 grupuri cele mai lungi si cele mai scurte. La cele mai scurte adunate scazi 18, te alegi cu prima zi in care risti sa ramai gravida si la cele mai lungi 11, ste alegi cu ultima zi de risc. Intre zilele alea ii riscul mare sa ramai gravida. Trebuie sa notezi in fiecare luna cand ti-a venit menstruatia, si sa faci calculul tinand cont ultimele 12 luni.
Ex: Ultimele 12 menstruati au avut o pauza de :28, 27, 31, 32, 28, 30, 29, 32, 30, 28, 32 si 28 de zile cel mai scur de 28 si cel mai lung de 32. Atunci 27 - 18 = 9 y 32 - 11 = 21, din ziua 9 pana in ziua 21 fertilitatea ar fi ridicata. Metoda asta are un 64% de eficianta si ar fi bine sa o folosesti cu o persoana in care ai incredere. In general se foloseste pentru a ramane gravida nu pentru a evita asta.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nekokami a răspuns:

Personal nu recomand metoda asta.e complicata si nu e deloc sigura.in plus nu protejeaza impotriva BTS.cel mai simplu e sa folosesti prezervativul ca bariera si/sau un anticonceptiv hormonal in cazul in care ai pereche stabila