| Frutis a întrebat:

Bună seara tuturor.Am si eu o intrebare/neînțelegere, as dori ca cineva sa ma explice cum e cu zilele fertile si nefertile adica probabilitatea de o sarcina, cum o calculez. Spre de exemplu la mine este de 28 de zile.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La un ciclu regulat de 28 de zile, ovulatia se produce la mijloc, adica in ziua a 14-a!
Perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte si se termina cu 3-4 zile dupa ovulatie.
Ia in calcul ca: un spermatozoid poate trai 3 chiar 4 zile in mediul vaginal, deci, daca ai sex neprotejat cu 3 zile inainte de ovulatie, risti sa ramai gravida!