| SperanteSpulberate a întrebat:

deci va rog imi explicati si mie cum este cu metoda calendarului? Cum procedez? Cum calculez, sau nu stiu..., inainte si dupa menstra? E obligatoriu sa fie ciclul regulat? Si daca nu e regulat?

Multumesc foarte mult! Ofer

Răspuns Câştigător
| kiko_3973 a răspuns:

Menstruatia nu va fi regulata decat la maturitate, eu am avut intarziere de 14 zile, nu am intretinut relatii sexuale, nu am folosit metode contraceptiva. Se numara din prima zi in care ti-a venit, si numeri 28 de zile inclusiv cu ziua in care ti-a venit. daca nu-ti vine la 28 de zile stai linistita, dar daca ai intretinut relatii sexuale neprotejat in perioada fertila, adica la 2 saptamani de cand ti-a venit menstruatia, atunci sa-ti faci griji, pentru ca este pericolul unei sarcini nedorite! deci ai grija!

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Ai grija cu aceasta metoda, chiar daca o respecti de la A la Z, tot exista un risc de vreo 35% sa ramai insarcinata. Poti sa iti asumi acest risc sau mai bine folosesti alta metoda? Folosirea prezervativului ar fi mai sigura, sub 1% riscul de sarcina, plus ca reduce mult riscul BTS. Singura metoda 100% sigura insa ramane abstinenta. thinking