Întrebare recomandată | Florentina_Horhogea_1992 a întrebat:

As vrea si eu putin ajutor. sad Am facut un control la ginecolog aseara deoarece ma durea burta, dureri in timpului actului sexual si intarzierea ciclului.citisem pe net si la simptome ma asteptam la o raceala la ovare.Dar cand sa aud ca sunt insarcinata.Ma socat vestea! Nu vreoiam o sarcina momentan. Si acum sa spun si de ce: Eu am 20 de ani si cateva luni si iubitul meu are 19 si ceva,deci e mai mic cu un an. Vroiam mai intai nunta si sa ne mai maturizam, dar vestea ne-a luat prin surprindere.El ma indeamna sa fac avort si eu ma gandesc la asta.Dar ma gandesc ca o sa gresesc. Nu avem locuri de munca, dar eu zic ca se pot face eforturi si o sa gasim.Mama mea mai stie si ea nu e de acord cu avortul, Mama lui mereu ne spunem sa nu facem greseala sa facem copil.Eu sunt innebunita dupa copii. NU STIU CE SA ALEG sad crying nu stiu nici cum sa-i spun lui ca eu vreau sa-l pastrez.Imi e frica de cum va reactiona, ca ma va parasi sau nu stiu... Un sfat va rog frumos!

42 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Dacă tu eşti pregătită pentru asta, atunci e bine. Eu aş zice să vă duceţi amândoi la o planificare familială, sau undeva unde să îl ajute şi pe el să primească vestea mai uşor, şi poate aşa vei reuşi să îl păstrezi lângă tine. Nu renunţa la copil, dacă s-a întâmplat asta e. O să o ai pe mama ta alături cu siguranţa.

| Amelya02 a răspuns:

Off Doamne. Saracuta de tine, prietenul tau e un copil imatur, un imbecil, si maicasa la fel. Cum sa-ti zica sa faci avort? Vei regreta daca vei face, fiindca vei fi mamica. si te vei gandi toata viata la acest lucru. sunt fel de fel de femei care regreta ca au facut avort. pot exista si repercursiuni, datorita unui avort poti ramane sterila si nu vei mai avea never copii. Urmareste-ti instinctul! eu zic sa-l pastrezi, nu te gandii la el, oricum el se va maturiza si o sa ii apara instinctul patern! ai grija de tine!

| doraz a răspuns:

Nu te-ai protejat? Decizia trebuia sa va apartina voua, tie si lui. Nu mamei taale, nu mamei lui.
Nu incurajez avortul, insa cunosc fete de varsta ta care si-au stricat tot rostul, s-au despartit de iubiti, banii nu le ajung, nu e obligatoriu ca asa va fi si in cazul tau insa gandeste-te cate lucruri implica cresterea unui copil, cum va fi viata voastra de cuplu si apoi luati o decizie insa grabeste-te pentru ca daca vrei sa faci avort nu poti face dupa 3 luni de sarcina.
Aveti cu ce sa-l cresteti? Gandeste-te ca daca voi va despartiti copilul ramane cu tine, ai posibilitati sa-i oferi ce e mai bun?
Gandeste-te foarte bine si vorbeste cu el! Impreuna l-ati facut, impreuna decideti! Sper sa ne anunti ce hotarare ai luat. Sper sa fie una buna pentru amandoihappy

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru doraz):

Singura cred ca o sa raman pentru ca el nu vrea copilul asta.si i.am zis ca fac avort si il las si cica sa fac avort dar sa nu-l las.Si normal daca o sa fac avort o sa o termin si cu el.

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru doraz):

In nici un caz dura. eu am zis ca iubesc copii.Asa este.Este o veste dura si am ramas surprinsi.Dar incep sa ma gadesc ma bine si ma uit la "Prietenu meu" si raman surprinsa de cum il vad. spune ca nu vrea sa il las, dar sa renunt la sarcina pentru ca lui ii e frica.dar cand a facut sex ia placut...scuza-ma pentru asa vorbe.Sunt data peste cap foarte mult.si sarcina e complicata trebuie sa iau un tratament, ca se poate intampla un avort spontan sau cea de genu.si am zis sa ma gandesc daca fac tratamentul sau avort.da el cica s-ar putea sa plece si sa ma lase cu copilul cand o sa nasc.

| doraz a răspuns (pentru Florentina_Horhogea_1992):

Ti-am trimis si un mesajhappy Iti doresc tot binele din lume si sa iei cea mai buna decizie pentru tine.

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru doraz):

Mesajul de mai sus iti este adresat.cel cu : "In niciun caz dura..."

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru doraz):

Nu mi se permite sa-ti las mesaj... asa este cu ceea ce mi-ai zis. ai mare dreptate si eu ma gandesc la asta. dar mie imi e foarte greu deoarece ador copii. eu pe lumea asta iubesc copii si catei. poate mai mult ca orice. si de aceea imi e greu.dar o sa incerc sa vad poate pot face pacatul acela mare si o sa pot merge inainte multumesc si eu te pup :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, să-ţi spun o veste PROASTĂ : dacă faci avort la prima sarcină există un RISC de 30-40 % să devi infertilă ( deci, să NU mai poţi avea copii, deloc sau doar cu tratament pentru fertilitate )!

Alte efecte NEGATIVE poţi citi în articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-efecte-secundare_7820

NU pot să-ţi spun că va fi "uşor" dacă-l păstrezi, deoarece NU va fi - dar, măcar NU ai nici un regret şi vei vedea că acest copilaş va fi "lumina vieţii tale" şi îţi va da un scop în viaţă.

În plus, indiferent cum va reacţiona prietenul tău ( care este un IRESPONSABIL, după câte trag "concluzia", deoarece TREBUIA să folosească prezervativul dacă NU dorea copii ), TU ai decizia finală şi hotărârea îţi aparţine în EXCLUSIVITATE!

De asemenea, o ai alături pe mama ta, care te va ajuta şi te va îndruma - deci, NU eşti singură în această "încercare".

Părerea mea de părinte ( am 42 de ani şi un băiat de 17 ani ) este : să-l PĂSTREZI!

Toate cele bune.

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru bursuc001):

Va multumesc mult pentru timpul acordat si pentruaceste sfaturi foarte bune :*

| bursuc001 a răspuns (pentru Florentina_Horhogea_1992):

Cu plăcere!

Ai să vezi că Dumnezeu te va şi ajuta să-l creşti.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre a răspuns:

Dacă îți plac copii, dacă mama ta este de acord, eu zic să păstrezi copilul, dacă aveți și posibilitate materială cu atât mai mult te împing de la spate să îl faci și să îl ții!
Dar dacă nu aveți posibilitate materială și vreți să îl dați spre adopție vă zic de acum copilul acela va pierde mult din viața stând în centre de plasament, în Romania birocrația este la pământ ceea ce face foarte grea o adopție posibilă.
De aceea gândeștete de 1000 de ori, vorbește cu mama ta! Îl ții, îl crești, îl iubești fie cu prietenul actual fie cu altcineva dacă acestă nu va sta cu tine!
Dacă nu ești sigură de cele spuse mai sus, părerea mea este să renunți la el acum cât este devreme și poți renunța ușor.
Dacă auzi comentarii gen, e păcat, te vede dumnezeu sau faci crimă. Nu le lua în considerare, ce se află în tine este un embrion nu are conștiință, deci și prin urmare nu are suflet.
Așa că fă ceea ce crezi tu că e bine nu te lăsa influențată de nimeni.
Părerea mea e clară, păstrează-l. Dar dacă nu îndeplinești anumite puncte cum ți-am zis mai gândește-te.

| supradozadenebunie5 a răspuns (pentru Azµre):

Sunt de acord cu tine mai ales ca ai un sprijin din partea cuiva si important este ceea ce iti doresti tu nu ce vor alti, este decizia ta si tu hotarasti dar gandeste-te bine la ceea ce vei alege este totusi un copil

| llljk a răspuns:

Sfatul meu este să îi dai sansă la viaţa micuţului. oricît de săracă sau indiferent că familia nu e de acord, partenerul.

Dacă nu îl doresti, îl poţi da spre adoptie sau într-un centru de copii cea ce nu cred ca se va intimpla in cazul tau, dar nu îl ucide e cel mai grav lucru.

Nu e ceva ieşit din comun să fi mămică la 20 de ani, mai tîrziu oricum s-ar fi întimplat, dacă acum a fost să fie acceptă situaţia şi vei vedea că va fi tot bine vei fi fericită alături de micut familie, partener. Aş vrea să aud veşti bune happy Take Care.

| llljk a răspuns:

Nu te lăsa influentată de partener, el poate te va forta să renunţi la sarcină pentru că a vrut doar o aventură cu tine.

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru llljk):

Nu e vorba de o aventura zic eu. noi suntem impreuna de 2 ani am trecut prin multe.si stam si impreuna. dar eu zic ca e un copil si nu ii vine sa creada ca va avea un copil.baieti se maturizeaza mai greu.noi avea ganduri si de nunta peste un an, 2 ani.dar copii spuneam aman2 sa mai asteptam pentru ca nu suntem in stare noi sa avem grija de noi, dar de un bebe. multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturi

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Nu face avort sa nu regreti dupa aia stii ca sunt cazuri cand dupa un avort a aparut infertilitate? in tine e un sufletel care are nevoie sa il protejezi nu sa ii faci rau si cand o sa vada bebe o sa il iubeasca mai discutati nu lua o deciie pe care sa o regreti

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru Mitrea_Valentina_1986):

Cica lui ii e frica si atunci el daca o sa plece si o sa ma lase cu bebele.el nu e pregatit pentru asa ceva.mai bine sa aleg avortul...

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns (pentru Florentina_Horhogea_1992):

Tu decizi asta...numai sa nu ajungi sa regret, niciodata nu esti pregatit pentru ca nu stii cums va fi, dar mogaldeata din burtica nu are nici o vina si rolul tau e sa o protejezi.sa de-a dumnezeu sa iei decizia corecta stiu personae care au regretat toata viata. vorbeste cu mama ta si mai gandeste-te cateva zile, vorbeste cu pers care au facut avort

| fgsxbfhg a răspuns:

Iubita mea. nu avorta! ti'o spun din prorpria experienta eu eram putin mai tanara ca tine cand am ramas insarcinata, iar ma indemnat sa vaortez pentru ca credea el o sa fie mai bine asa. si crede-ma au trecut 3 ani si consider ca aia a fost cea mai mare greseala a mea pentru ca eu imi doaream foarte mult un copil chiar daca eram tanara si nu muncea decat el si stateam cu chirie. nu face prostia asta. pastreazal si ai sa vezi ca Dumnezeu va avea grija de voi pentru ca sti si tu avortul e pacat mortal. nu sunt eu nici o sfanta dar ia in considerare sfatul meu. o sa iti para rau si primul copil e intotdeauna bine sa il ai pentru ca daca nu il pastrezi pe asta s-ar putea sa nu mai ai parte de alti. iti spun tot din propria experienta..stiu esti tanara si el e un copil de aia gandeste asa pentru ca nu este destul de matur pentru asi asuma o responsabilitate asa de "mare" zice el. acum e decizia ta nu ii apartine lui sa stii pentru ca tu il porti si daca tu nu il ti tot tu vei regreta mai tarziu nu el. copii sunt o binecuvantare. gandeste-te bine. numai bine si sa fiti sanatosi si sa va bucurati de el ( sfatul meu, parerea mea nu se discuta). pup

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru fgsxbfhg):

Multumesc este un sfat foarte bun :*

| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

Mergi la un psiholog bun, dar sa nu fie femeie si sa nu fie cu biserica in cap! Pana atunci iti dau si eu un sfat! Daca e abia la inceput sarcina avorteaza-l, e doar un embrion fara cunostinta nu este un copil nascut sau in stadiu avansat! Un copil inseamna sacrificii pe care nu le cunosti.Prietenul tau de 19 ani te va parasi sau va avea chiar un exces de nervi care poate aduce la agresarea ta.Din punct de vedere moral si realist eu zic ca e o singura decizie, nu iti complica viata de acum mai ai multe sa cunosti sa experimentezi.Si hai sa iti spun un un ceva adevarat daca biserica spune ca e pacat, nu cred ca si Dumnezeu spune acelasi lucru! Aici e vina voastra nu e voia Domnului!

| fgsxbfhg a răspuns (pentru Radu_Hariga_1988):

tu esti singurul embrion fara cunostinta! cum sa gandesti asa mai omule! cred ca sigur ai 17 ani si a mai lasat si obligat fete sa vaorteze! tu esti sanatos? ma intreb oare cum poti sa traiesti? fata asta risca sa nu mai aibe copii toata viata ei! tu stii ce inseamna asta? nu sti pentru ca esti un amarat de barbat care habar nu are ce e viata, care nu se gandeste decat la el, ma gandesc ce o fi de femeia care te va lua de ssot! deja imi e mila de ea. un psiholog te intreaba daca til doresti si cum ea il vrea sigur o va indemna sa il tina! nu e vorba ca e doar pacat ca din alea are multe! nu iar mai strica inca unul. e vorba de ea de ce isi doreste de ce ce crede in stare. copilul acela nu are nicio vina si nu are de ce sa plateasca el pentru greselile ei. tie iti recomand sa folosesti cacioulita si cand mergi sa te pisi. ca nu e nevoie sa te inmultesti. iti urez si tie mult noroc!

a si e voia Domnului faptul ca a ramas insarcinata! tote sa intampla cu voia Domnului asa cum a zis si ea D-zeu i l-a trimis, iar daca ea hotaraste sa rateze sansa asta.

| Radu_Hariga_1988 a răspuns (pentru fgsxbfhg):

Da sunt sanatos si rational! Poate Dumnezeu nici nu exista nu ai convingerea asta, nu ai dovezi, nu l-ai vazut tot ce a zis biserica pana acum a fost batut cu dovezi reale! Iar daca vobresti de pacat mai bine nu-l nasti decat sa-ti bati joc de el! Se pare ca nu stii ce inseamna un copil fetita!

| doraz a răspuns (pentru Radu_Hariga_1988):

De acord...

| upendo a răspuns (pentru Radu_Hariga_1988):

Mi se pare mie sau faci conversatie cu conotatii religioase unde nu-si au rostul? Te-a intrebat cineva ceva in ceea ce priveste viziunea ta aspura religiei? NU.

| fgsxbfhg a răspuns (pentru Radu_Hariga_1988):

Eu nu sunt o fetita! dar cred in dumnezeu cu sau fara dovezi in ceea ce nu cred e in biserica, sanatatea si rationalitatea ta! cred ca de aia nu iti merg lucrurile deloc. nu sunt eu nici o sfanta asa cum am mai spus si nu sunt nici foarte credencioasa nu merg la biserica niciodata nu cred in nicio religie, pur si simplu cred in d-zeu si puterea lui de a face ca viata mea sa fie. poate nu asa cum mi-a doresc dar sa fie frumoasa. nu am prieteni pentru ca nu am nevoie de el dar am langa mine persoane care ma iubesc cu adevarat. nu cred ca o mama care isi iubeste copilul isi bate joc de el. poate tu ai vreo drama de familie ceva de spui ca decat sa iti bati joc de el mai bine nu il nasti! feata asta e o femeie in toata regula are 20 de ani este destul de matura ca prostia ei a fost sa se indragosteasca de un copil, nusuntem noi nimeni sa o judecam dar d-zeu ia pun sarcina asta in drum pentru ceva. ea decide ce sa faca cu ea. nu noi.ea a cerut sfaturi si ca le ia si pe care le ia asta deja nu mai e treaba mea nici a ta nici a nimanui. dar oricum eu ii doresc multa fericire alaturi de micuta/ul ei..si sa spera ca baiatul de langa ea sa nu se spele pe maini asa cum faceti toti!

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru fgsxbfhg):

Sunt niste vorbe frumoase. eu cred foarte mult in Dumnezeu si in Maica Domnului si in sfinti.M-au ajutat foarte mult. Pe mine biserica a linisteste sufleteste. Si de cate ori am avut probleme Dumnezeu mi-a fost aproape mereu. Cate o data ma suparam si spuneam ca Dumnezeu nu exista. Dar mi-a dovedit de foarte multe ori ca exista si ca ma iubeste. Si am inceput sa ma simt altfel de cand am aflat ca am un bebe. sunt mai iubitoare, am grija mai multa de mine si simt un sentimen de nedescris in cuvinte. cand ma gandesc sa il dau afara mi se umple ochii de lacrimi si imi veni sa mor eu in locul lui.sad offf e foarte greu sa patesti asa ceva. nu stiu daca m-am indragostit gresit, deoarece eu am mai trecut printr.o relatie cu multa dragoste din partea mea si am suferit atunci enorm de mult, chiar daca era mai mare cu 4 ani.nu gandea deloc ala.si in el am gasit totul, e mic, dar gandeste bine.asta m-a aprobiat de el.este destept.dar de asta e frica.Si am obserbat ca la toti baieti le e frica de asa ceva.nu e nici primul, nici ultimul.

| fgsxbfhg a răspuns (pentru Florentina_Horhogea_1992):

Dap. sa stii ca nu e nici primul nici ultimul. si sentimentele alea le am in fiecare zi un sentiment de neputinta. imi dau lacrimile de cate ori imi aduc aminte. dar timpul care a trecut nu se mai intoarce! imi aduc aminte ca mai aveam doua saptamani pana la programare si am incercat in mi de feluri sa il fac sa isi schimbe parerea. dar degeaba el o tinea pe a lui. adesea vorbeam cu bebelusul meu, si ii spuneam sa ma ierte daca voi face pasul acela, ii spuneam cat de mult in iubeam, era fructul iubri noastre, si cand a venit ziua respectiva am intrat in cabinet la doamna psiholog si m-a intrebat de ce vreau sa in dau afara, iar u i-am raspuns ca nu vreau ca mil doresc foarte mult dar ca nu e numai decizia mea si ea a zis ca nu-i adevarat ca eu sunt singura care trebui sa decida asa. mi-a spus sa ma mai gandesc sa merg acasa si daca decid sa il pastrez sa fiu fericta alaturi de el. am iesit de acolo un un zambet imens pe buze dar cand i-am spus lui s-a enervat si mi-au cazut toate sperantele la pamant. am intrat in sala aceea plangand si cand m-am trezit din anestezie inca plangeam. doctori mi-au spus ca am plans intruna si ma intrebau daca am simtit ceva. cum puteam sa le explic ce simteam eu. imi doreammm sa mor era ca si cum o parte din mine ar fi murit, si asa era, imi semnasem fara sa vreau sentinta la o moarte in agonie, la o moarte lenta si trista, toti ma intrebau ce am. toti imi spun ca sunt schimbata ca ce sa inamplat cu veche eu. dar de depinde de ceea ce tu iti doresti nu e decizia lui. imi doresc sa te intorci si sa ne spui ca sarcina merge bine si ca de abia asteptati sa se nasca.
bye si numai bine

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru fgsxbfhg):

As fi vrut sa spun asa ceva, dar aceeasi problema care ati patit.o si dv, am patit-o si eu. Mi-a spus scurt si la obiect " NU VREAU COPIL LA 19 ANI" si mama nu vrea sa il tin daca el ma lasa, pentru ca va avea si eu de suferit cu tata.e o persoana mai severa. am inteles ca nu se face anestezie toata si imi este foarte greu.nu cred ca o sa rezist acolo. mila, frica. daca as putea muri eu si l-as putea lasa pe bebe sa traiasca as face-o fara sa ma gandesc. asa cand vad ca totul se duce de rapa numai am ce sa zic...

| fgsxbfhg a răspuns (pentru Florentina_Horhogea_1992):

ba da mergi la o clinica privata si cere sub orice forma anestezie total. stiu femei care au ramas marcate pe viata din cauza ca nu li sa administrat anestezie totala! nu face prostia sa faci asta doar cu local, mai bine in pastrezi! nu stiu ce sa zic. daca il dai afara nici ipul de langa tine nu merta sa te mai aiba! e foarte egoist, se gandeste numai la el numai la ce vrea si isi doreste el. un cuplu e format din doi si unul se sacrifica pentru fericirea celuilalt. trebui sa faceti lucrurile in doi. nu stiu ce sa mai zic. nici nu sti cat mi-as dori eu sa fiu in locul tausad daca as avea eu parte de bebelusul acela.

| doraz a răspuns (pentru fgsxbfhg):

Iti dai seama ca a fost un soc imens pentru amandoi. Ma uitam pe un alt site la un subiect asemanator si cineva ii spunea fetei respective, in loc de incurajare, ca daca i-a placut cand la facut. Mi s-a parut umilitor, acum doar nu stam sa ne gandim de fiecare daca cand facem sex "aoleu, daca raman/e gravida", chiar daca teoretic asa ar trebui, iar ideal ar fi sa ne protejam. E clar ca le e greu amandurora, insa sunt de acord cu fgsxbfhg (sper ca am scris bine) in legatura cu anestezia, insa ai grija daca te stii cu probleme legata de substanta din anestezic. Stiu pe cineva care a facut cu anestezie generala si se simtea foarte bine ( a si dat bani doctorilor ca altfel...). Si in nici un caz sa nu mergi singura, in caz ca vei merge.

| rapidistuul a răspuns:

NU alege avortul! Vei regreta enorm crede-ma! In primul rand pentru ca este un pacat foarte mare si te va mustra constiinta toata viata! Din pacate greseala voastra.va va costa pe amandoi pentru ca este foarte complicata situatia..Banuiesc ca esti la facultate si etc.Situatia materiala nu ti-o cunosc dar. daca ai posibilitate sau chiar daca nu ai pastreaza copilul.si convingel pe baiat sa fie alaturi de tine sa nu te paraseasca daca te iubeste.FA o alegere corecta

| Kosaerik94 a răspuns:

Nu alege avortul! Singura solutie!

| Florentina_Horhogea_1992 explică:

Multumesc pentru sfaturi :* eu mi l-as dori. am si posibilitatea sa il tin.Partenerul meu este mai copil.si il inteleg ca ii este greu sa se impace cu gandul asta.Maica.sa si ea il vede mic. nu stiu ce sa zic de el. El are distractia in cap si sunt sigura ca se gandeste, ca va rade lumea de el ca e mic si are copil. El face parte din generatia noua. Chiar daca sunt mai mare decat el doar cu un an.Eu gandesc foarte diferit.Si inca ceva eu nu m.am protejat niciodata si am crezut, ca daca nu am facut copii pana acum am zis ca nu pot face.ma impacasem cu gandul asta. si acum ma gandesc ca Dumnezeu a vrut sa mi-l dea acum love struck

| Florentina_Horhogea_1992 explică:

Nu as alege AVORTUL. iubesc foarte mult copii. sunt indragostita de ei... dar daca el nu ma vrea asa nu prea am ce sa aleg.asa este singura imi va fi greu.mama este de acord sa am un bebe, dar normal sa il crestem impreuna. daca as ramane sa il cresc doar eu nu va fi prea bine, pentru ca tatal meu este foarte sever si cu o gandire veche...nu stiu ce o sa fac.sunt intr.o confuzie mare sad

| Florentina_Horhogea_1992 explică:

Mai am timp sa ma gandesc.Ca este mult prea mic si nu pot face avort momentan. 5 saptamani... va multumesc pentru toate sfaturile date!

| Florentina_Horhogea_1992 explică:

Va multumesc tuturor o sa revin sa anunt decizia pe care am luat-o. va pup! :* Multumesc tuturor pentru sfaturile acordate happy love struck

| Florentina_Horhogea_1992 explică:

Buna la toata lumea happy Vroiam sa va anunt ca am decis sa pastram bebele si acum e alaturi de mine si el si intreaga familia.multumita mamei lui, deoarece ea la influentat.El credea ca mama lui nu e de acord.acum asteptam bebele sa vina sanatos :* va pup si va multumesc tuturor pentru sfaturi.

| fgsxbfhg a răspuns (pentru Florentina_Horhogea_1992):

bravo! ma bucur pentru voi! sa va traiasca si sa va bucurati de el!

| Ylenus a răspuns:

Buna...eu te.as sfatui sa faci ce simti tu, daca vrei sa pastrezi copilul sa-l pastrezi, mai ales daca mama ta este la curent si te sustine.Cum ai spus si tu cu locul de munca se poate aranja iar in ceea ce priveste iubitul tau eu zic ca ar fi bine sa discuti cu el deschis si sa-i spui ca vrei sa pastrezi copilul, nu trebuie sa-ti fie frica, gandeste-te la copil si cum o sa fie cand o sa.l tii in brate.Nu lua in seama ce spune mama iubitului tau, eu te sfatuiesc sa faci ce simti tu, eu as face exact la fel.Gandeste-te mult la ce urmeaza sa faci si mult succes

| Florentina_Horhogea_1992 explică (pentru Ylenus):

I-am spus ca vreau sa-l tin. si mi-a zis ca el nu vrea.va pleca si ma va lasa.nu vrea sa se incuie de acum cu un copil.stiu ca o sa regret ce am sa fac, dar i-am promis ca daca mai raman cu el, nu o sa-i mai fac un copil.si m-a intrebat de ce si i-am raspuns: cum vrei acum sa-l dau pe asta afara.o sa te fac si eu in ciuda.si m-a luat cu ce vrei tu sa-l cresti?