| DiannaDiia a întrebat:

Aseara am avut contact sexual cu prietenul meu. Folosim foite din alea chinezesti. Am introdus prima foita, iar dupa 3 minute a ejaculat in interior. Dupa 10 minute am mai introdus o foita. Inainte am luat anticonceptionale, 3 luni ( Artizia ), mi-a venit ciclul iar de cand mi-a trecut menstrutia sunt vreo 2 saptamani. Nu stiu ce sa ma fac, nu stiu nici cand mi-e ovulatia. Ar trebui sa iau pastila de a doua zi?

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite ce am gasit despre aceste foite.
http://www.csid.ro/......a-3442019/
Cred ca varsta isi spune cuvantul.
Google este liber pentru toata lumea, documenteaza-te inainte sa faceti prostioare...de ce nu folosesti prezervativul ca este mult mai eficient...
Iar daca iei anticonceptionale, de ce iti este frica de sarcina? ai intrerupt pastilutele? doar tu stii cel mai bine cat ai luat/cum ai luat.
Pastila de a doua zi nu se ia ca pe o vitamina si nici in fiecare zi.
Daca o iei acum, o mai poti lua peste 6-7 luni.
O seara buna:)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai ales una dintre cele mai proaste metode de contraceptie. Un prezervativ te costa 3 lei si te scutea de stres

| DoarSteff a răspuns (pentru suntserios):

Pardon, cred ca vrei sa spui 0, 50 BANI (m-am interesat eu) laughing rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru DoarSteff):

E problema ta daca folosesti cele mai ieftine si mai proaste prezervative de pe piata

| Fatamuntilor a răspuns (pentru suntserios):

Acum inteleg de ce chinejii sunt asa multi.

| DoarSteff a răspuns (pentru suntserios):

Hai sictir si du-te-n... Eu glumeam (chiar sunt si la 50 de Bani) dar eu faceam o gluma inofensiva iar tu gata vorbesti (comentezi) ca proasta-n targ. Ce baiat esti.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU îţi recomand să foloseşti acele foiţe/folii chinezeşti - chinezăria tot chinezărie rămâne!
Asta dacă NU vrei să RIŞTI o eventuală sarcină...

Ele sunt eficiente o perioadă foarte SCURTĂ!

"Este eficient dupa 10 minute de la introducere si pana la 30 minute" - SURSA :
http://www.farmaciastejara.ro/......-7517.html

Vezi Prospectul şi la linkul :
http://www.smartbuy.ro/......32689.html

Cel mult, poţi folosi ovule spermicide!

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4218_25.02.04.pdf?anmPage=1176&ID=23512

NU se poate administra "pilula de a 2-a zi" timp de 3-6 luni după terminarea AC!

Toate cele bune.

| Paun_Alex-Manole_1997 a răspuns:

Pai ovulatia este reprezentata de urmatoarele 4-7 zile dupa menstruatie.Eu te sfatuiesc sa mergi la un specialist.

| Katoteshikuki a răspuns:

Sa ghicesc ai 10 ani si nu ai avut bani de prezervative?

Tu in clasa a -7a ai vazut in cartea de anatomie ca te poti proteja cu foite chinezesti? Poate ai facut cea mai mare greseala. Fara suparare

| mrscarter a răspuns:

Mai bine iei pastila de a doua zi ca sa fii sigura, nu mai folosi foite dinalea ci anticonceptionale sau prezervativ.