| tigrulverde19 a întrebat:

aseara m-am jucat cu iubitul meu si mentionez ca nu a existat penetrare, dar el avea pe penis lichid preseminal si l-a atins, si dupa aceea a frecat labiile vaginului. exista riscul de sarcina? urgent va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. In situatia descrisa ca si de altfel in toate situatiile, NU exista posibilitatea de a se forma o sarcina prin intermediul lichidului preejaculator. Exact pe acest principiu se bazeaza cea mai veche metoda contraceptiva cea a calendarului menstrual, care este folosita din cele mai vechi timpuri de majoritaea populatie de pa intreaga planeta. Avand in vedere cele precizate am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit si eronat, vehiculeaza idei false privind lichidul preejaculator dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid inofensiv are atat rolul de a lubrifia glandul si a usura decalotarea penisului, dar adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra din penis de eventuale ramasite/urme de urina, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare cu glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, exista posibilitatea ca acolo sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare care s-a produs anterior chiar si cu cateva ore si astfel spermatozoizii sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana in uretra/penis in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si doar prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii vor putea ajunge vii si motili din vagin in uter.
In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care are un cu totul alt rol. Multa sanatate

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu. De la lchidul preejaculator este imposibil sa apara o sarcina.

| ShamelessQboy a răspuns:

Doar dacă ai si ejaculat, si voi nu ati facut diferenta intre, dar dacă ă fost doar lichid preseminal, nu ai cum să rămâi!
Nu va mai jucați asa ca nu se stie, dacă tot iti place sa se joace la păsărică de ce nu-l pui sa iti facă oral? E mai sigur si stai fără grijă...

| Kimball a răspuns:

Daca ție asa frica sa nu ramai fravida de ce faci sex neprotejat? Îți doresc sarcina usoarawinking

| tigrulverde19 explică (pentru Kimball):

Nu am facut sex, doar s-a masturbat si a eliminat acel lichid

| RaulMA a răspuns:

Nu. Nici o şansă.