| saresipiper a întrebat:

Buna baieti, v-ar placea sa aveti o prietena cu dintii strambi si fata mai grasuta, dar inteligenta si serioasa? Ati putea-o iubi?

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu are legatura. Persoana respectiva atrage doar persoane cu aceleasi trasaturi, aspiratii, principii. Adica un baiat cu dinti strambi, grasut dar inteligent si serios(e doar un exemplu). Daca tu ai iubi un astfel de baiat inseamna ca raspunsul la intrebarea ta este da.

| Holiday a răspuns:

Nu-ti face griji, nu toti au acces la fete inteligente si serioase (indiferent ce o insemna asta), cu dintii drepti si fata proportionata, asa ca se vor gasi unii carora le-ar placea si una cum spui tu, ba chiar mai rau de atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste instinctele care ne ghideaza catre gasirea unui partener cat mai viabil pentru inmultire dupa atributele fizice, am ajuns la un intelect, abilitati de comunicare, cognitie superioara si, in acelasi timp, evaluare a celorlalte persoane pe baza multor altor factori in afara de componenta fizica. Cu alte cuvinte, nu suntem animale, iar iubirea si-a mutat sensul putin mai catre cap (cel de sus). Am avut parte si de iubite mai frumoase conventional, si mai putin, dar daca nu te intelegi si nu rezonezi cu cealalta persoana, si cea mai frumoasa fata devine doar o alta adunatura de carboni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e cu intrebarea asta? Cati baieti e nevoie s-o iubeasca? Oricum doar unul poate, indiferent de dinti sau alte aspecte fizice sau intelectuale, dar totusi, de cati ar avea nevoie?

Toata lumea are un suflet pereche, iar acela e singurul cu care poate avea o relatie de iubire. Intre a placea si a iubi e o diferenta enorma, de nedescris.
Asa ca, indiferent ca e scunda sau inalta, slaba sau grasa, blonda sau roscata, DOAR 1 barbat o poate IUBI. Da, o pot placea mai multi, dar doar unul singur o poate iubi. La fel si invers, ea poate iubi doar unul, sufletul pereche, pe altii ii poate doar placea.

Mai apoi, exista o foarte mare serie de variabile in intrebarea ta. Inteligenta are multe forme, seriozitatea la fel, frumusetea e complet relativa, deci sa spun "da" sau "nu" ar fi o totala loterie.

Pana si inteligenta si seriozitatea pot alterna foarte usor, pot fi atat calitati, cat si defecte, in functie de priceperea in gestionare a posesorului, de situatie, de timing, de capacitatea de adaptare.

Concluziile sunt:
- Intrebarea ta e absurda, superficiala, si care nu accepta un raspuns concret si neechivoc, ci mai degraba poate starni o discutie compusa din argumente 100% subiective.
- Fiecare e perfect pentru cineva, pentru jumatatea sa. Nu conteaza optiunea publicului, nu conteaza standardele societatii. Nu trebuie sa te iubeasca societatea, ci doar persoana respectiva.
- Frumusetea, inteligenta si seriozitatea nu reprezinta concepte concrete, absolute, ci sunt relative si subiective, sau cel putin prezinta mai multe forme si moduri de folosire.
- Este irefutabil faptul ca nu poti iubi pe cineva strict dupa aparente fizice. Ca sa vorbim in termeni de analiza, sa adori aspectul fizic al partenerului este necesar, dar nu suficient.
- Nu mai cauta validare. Esti o fiinta frumoasa si demna de iubire, nu te mai supune standardelor societatii, nu-ti mai cenzura personalitatea, nu-ti mai reduce la tacere sinele doar pentru o mare de oameni straini.
- Observ ca ai unele complexe. Cert trebuie sa renunti la ele. Voiam sa te indemn sa nu cumva sa renunti la standardele tale din cauza acestor complexe. Partenerul de viata trebuie sa fie PERFECT, nicidecum "bun", "foarte bun" sau "ok". P-E-R-F-E-C-T
Nu pentru societatea, perfect pentru tine, care sa indeplineasca idealul tau. Niciodata sa nu te complaci, niciodata sa nu accepti o relatie care "hai ca merge". Iubirea e singura cale de acces a oamenilor spre absolut, daca renunti si la asta... mediocritate.

| saresipiper explică:

Am inteles. E bine ca toti avem standarde! Dar de oferit avem ce oferi?