| BiancaB_2401 a întrebat:

Care ar fi cele mai importante lucruri pe care ar trebui sa le stie o fata care face pentru prima oara sex? Funda pentru cele mai complexe raspunsuri! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stie sa o faca dupa 17 ani! Asta e cel mai important!
Sa stie cat de cat anatomie, sa stie ca uretra e pentru urinare si ca nu pe acolo intra... si alte chestii.
Sa stie ca daca nu se protejeaza...sa nu se mire daca ii intarzie menstruatia 9 luni. Va avea o surpriza vie.
Sa stie ca anticonceptionalele se iau dupa 17 ani si numai la prescrierea medicului dupa un consult.
Sa stie despre cancerul de col uterin. Mai multe informatii aici : http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-o-boala-frecventa-4604608/
Sa stie ca au riscul foarte crescut de a face cancer de col uterin daca fac sex (vaginal) pana in 17 ani. Atunci sunt toate organele dezvoltate.
Sa stie ca baietii sunt niste laudarosi si imaturi la o varsta frageda si ca in mod sigur se vor lauda scolii.
Sa stie principalele metode de contraceptie : prezervativul, anticonceptioanelele si ce mai scrie aici http://www.supereva.ro/info.asp?id=893
Sa stie ca ejacularea afara nu e o solutie 100% safe. Lichidul cu rol de lubrifiere contine si el spermatozoizi si e nevoie de unul singur pentru a te pricopsi cu o sarcina. Si nici cea cu sexul in timpul menstruatiei.
Sa stie de bolile cu transmitere sexuala (BTS). Mai multe informatii despre riscuri aici: http://www.emedonline.ro/afectiuni/view.article.php/24
Sa stie ca virginitatea nu este o rusine, dimpotriva.
Sa stie ca se pot transmite boli daca o fac neprotejat si prin contactul sexual oral si anal.
Sa stie ca ce e in filmele porno nu coincide cu realitatea. Acele actrite sunt antrenate si in realitate nu e deloc asa.
Sa stie ca in general primul contact este dureros, deoarece himenul se rupe (sau nu, depinde daca este elastic nu se rupe dar tot este dureros) si se formeaza o mica rana.
Sa fie sigura ca a ales partenerul potrivita si ca este pregatita din toate punctele de vedere. Nu doar sa o faca din dorinta partenerului. Si sa fie o relatie solida cum ar veni.
Atata stiu. Daca imi vin alte idei, o sa editez.
Bafta.

6 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Înainte să facă acest pas o fată trebuie să fie informată şi pregătită d.p.d.v. fizic şi pshic. Cele mai importante lucruri despre care trebuie să ştie sunt : igiena, protecţia, BTS (bolile cu transmitere sexuală ), metodele contraceptive şi riscurile începerii vieţii sexuale de la vârste fragede (dacă este cazul).
Pe acest site găseşti toate informaţiile de care ai nevoie:
http://www.seximus.ro/

Baftă!

| blaxy a răspuns:

Sa se protejeze ...si sa tie cu cine o face.

| ÎmplumutPufuieţiDalNuiMaiDauÎnapoi a răspuns:

Sa nu ramai gravida din prima...in rest nu mai e nimic de stiut

| ancikutz16 a răspuns:

E simplu.trebuie sa cunosti consecintele...nu uita sa te protejezi, si daca vrei sa fii sigura ca nu te vei imbolnavi nici tu nici el, ar fi bine sa face-ti un control medical sa va asigurati ca totul e bine! Bafta!

| Maaryyneelaa a răspuns:

Dupa parerea mea,ar trebuie sa fie sigura pe ea,si ca acela este barbatul potrivit pentru ea, sa fie din propria iubire si initiativa, sa simta ca e pregatita si ca doreste asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Noi la scoala facem un fel de consiliere cu o doamna...matusa unei colege.

Momentan am ajuns la capcana sexualitatii.
1) nicio metoda de contraceptie nu e sigura 100%
2) poate aparea o sarcina nedorita
3) pot aparea BTS(boli cu transmitere sexuala), cum ar fi SIDA, HIV, Sifilis...mai multe...sunt peste 50 de boli
4)avort

Cam atathappy

Pa, pa!