| AnaGabriela0000 a întrebat:

Care este diferenta intrea a iubi si a place?

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Sa iubesti e un sentiment profund si minunat. O sa-ti dai seama ca iubesti cu adevarat cand o sa simti ca este sufletul tau pereche si o sa iubesti absolut totul la el.
Sa placi e atunci cand te atrage fizic si iti place comportamentul lui.

| Bianca1001Bia a răspuns:

Cand placi este doar o empatie, poti uita usor de persoana aceea, dar cand iubesti, pff numai la ea te gandesti, nu mai mananci, o visezi, te gandesti mereu cum ar fi daca... este in mintea si sufletul tau, si mai ales te doare ca nu e a ta...

| RAY a răspuns:

Placerea numita si atractia sexuala /dorinta sexuala a aparut prima oara ( cel putin asa cred ) atractia sexuala au si animalele dupa cum sa descoperit in ultimi ani http://www.scribd.com/......67-PDF-ThC

dorinta sexuala ramane mereu activa in creier fie ca iubim pe cineva sau nu
acuma ce e dragostea
http://www.scientia.ro/......ubire.html
http://www.google.ro/......tp?/custom
dupa ce citesti acolo niste articole vei realiza care e diferenta, ai 2 mld de neuroni folosesti, stiai ca daca nu-i folosesti devi tot mai proasta pe clipa ce trece da asta sa descoperit te alegi si cu amnezie in timp
https://www.youtube.com/watch?v=EYqljioP1VI

| LoveSleep a răspuns:

Plăcerea aia' e mai mult o atracție care apare foarte rapid, spre deosebire de iubire, care se manifestă în timp.
P.S: La tipele de 13 care iubesc băieți de 25 nu se pune, ele sunt mai speciale.

| Felys a răspuns:

De placut iti poate place de foarte multa lume,depilda de actori,cantareti,colegi,prieteni, vanzatoarea de la paine, doctora de familie, de oricine iti poate place dar de iubit nu poti sa ii iubesti pe toti astia, iti iubesti familia si un iubit eventual

| Mussette a răspuns:

A iubi e un sentiment superior fata de a place. Cand placi poti sa uiti, si e in general ceva de moment, iar cand iubesti... dureaza si lasa urme.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Mussette):

Lasa urme de bocanci, desi nu e recomandat sa iubesti orbeste. Iubirea asta se mai face si cu putin cap, ca unde nu-i cap....vai de coada pisicii laughing

| Mussette a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

"bocanci" sad

| lBroken69 a răspuns:

Sunt doua sentimente diferite.
A place=A fi îndrăgostit, dar doar pe moment
A iubi=A nu lăsa la greu niciodată acea persoană.

| Miihaa a răspuns:

Multi plac anumite peroane dupa infatisare sau anumite trasauri de caracter, cand iubesti esti si dispus sa faci ceva pentru acele persoane.

| lex79 a răspuns:

Profunzime

| KeepcalmandloveToto a răspuns:

Iubirea este acel sentiment puternic si pur ce vine din inima. Iubirea ramane vie chiar si atunci cand persoana iubita iti greseste. Iubire=sentiment puternic, placere =admiratie (pentru frumusete, inteligenta etc.).