| ALEXANDRA_7471 a întrebat:

Care este diferenta dintre
A place pe cineva
si
A iubi pe cineva? (pentru voi ).

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
A simpatiza și a avea intimitate cu cineva!
Pa, pa.

| MissL a răspuns:

cand placi pe cineva iti este putin mai indiferent, insa cand iubesti simti ca persoana respectiva e cea mai importanta.

| forever4you a răspuns:

thinking Pai cand iubesc pe cineva sentimentele sunt mult mai maribig grin

| cristi11cristian a răspuns:

Pai e fff simplu, a place pe cineva,- e atunci cand apreciezi ceva anume la acea persoana,cum ar fi caracterul,modul de a vorbi,gesticula si etc alte lucruri de natura fizica.
In schimb a iubi pe cineva este nitel mai greu, pentru a iubi inseamna sa cunosti cat de cat persoana,iar mai apoi sa il cunosti sufleteste si viceversa,sentimentul de iubire se castiga,incet cu incet,si rar,chiar fff rar se intampla ca dragostea la prima vedere sa elucideze si sa primeze! deci a iubi inseamna a te darui,a construi,si a avea ceva impreuna,pe cand a place pe cineva e aprecierea ta fata de o respectiva anume persoana! desigur pentru a te indragosti treci intai prin faza *placereii *, iar mai apoi la miez dar nu e tot una,cu siguranta nu! cel putin e parerea mea, acum depinde de fiecare dintre noi cum vede si cum apreciaza astfel de subiecte dupa, atitudinea fiecaruia dintre noi...

| Maria_7883 a răspuns:

Buna Alexandra!
Din prespectiva mea A PLACE pe cineva inseamna a-l simpatiza, al agreea, a avea sau a trezi un sentiment de admirație, de plăcere.
Pe cand iubirea, pentru mine este un sentiment suprem.A IUBI inseamna a fi îndrăgostit, a simți o mare afecțiune pentru o persoană, a ține extrem de mult la cineva sau la ceva.(de fapt iubirea nici nu are definitie). Sper sa fi fost cat mai explicita.
Numai bine!

| NuExista a răspuns:

A place pe cine inseamna a simpatiza pe cineva, obiceiuri comune, placeri comune.
a iubi pe cineva.nu are definitie.a te dedica cu totul acelei persoane pentru ca tii la ea.da' doar acelei persoane. happy

| Reek54 a răspuns:

A place. inseamna ca iti place persoana lui/ei, cum se comporta,aspectul fizic, etc.
dar a iubi e cu totul altceva. inseamna sa fii dependent de aceea persoana, sai faci toate mofturile, sa o faci mereu sa se simta bine. ca sa vada cat de mult tii la ea.

| dollydee a răspuns:

Intrebarea ta imi aminteste de o replica dintr-un film
"There’s a difference between like and love. Because, I like my Skechers, but I love my Prada backpack."
Oricum...ca sa raspund mai clar TU faci diferenta! Adica, prin ceea ce simti. Daca il placi nu e singurul, o sa iti placa mai multi, sa il/ii vezi, admiri, flirtezi etc. Dar daca il iubesti nu o sa te multumesti cu atat, o sa vrei sa fii cu el, sa vorbesti cu el, sa afli daca si el simte la fel, o sa te gandesti mereu la el si nu o sa suporti gandul ca ar putea fi cu altcineva. Cam asta ar fi diferenta dupa mine. Imi cer scuze daca am batut campii. Ave!

| lilandy a răspuns:

A place pe cineva... hmm, a place pe cineva inseamna sa iti placa aspectul fizic.
A iubi pe cineva e cel mai frumos lucru de pe planeta asta, treaba asta se simte, si e mult mai mult decat "a place pe cineva"

| Minnie_8695 a răspuns:

Buna dupa parerea mea a place inseamna decat a simpatiza
dar a iubi inseamna sa nu poti sa stai fara acea persoana sa il vrei cat mai des langa tine, cand il vezi sa simti "fluturasi" in stomaklove struck

nu stiu asta este parerea meathinkinglove struck