| carminaburana43 a întrebat:

Care este diferenta dintre a-i place cuiva de tine si de a te iubi?

Răspuns Câştigător
| HolyPotato a răspuns:

A placea este sentimentul care duce mai mult spre simpatie,(amicitie uneori) sau a placea pe cineva de dragul aspectului sau. *Dar uneori este folosit acest cuvant de unii care se tem a rosti verbul "a iubi" desi este perfect normal
A iubi este un sentiment profund care uneori se manifesta prin emotie puternica care ti-o trezeste aceea persoana chiar si prin simpla ei prezenta. Buncuria care se citeste pe chipul tau atunci cand esti in preajma unei persoane speciale:-x Este sentimentul care iti inunda sufletul si pe care il pui de cele mai multe ori pe locul 1. Iubirea dureaza mai mult timp(dar nu inseamna ca se simte doar atunci cand esti intr-o relatie cu cineva)
O teorie mai scurta: a placea inseamna doar ceva simplu, trecator si putin cam superficial de cele mai multe ori

| carminaburana43 explică (pentru HolyPotato):

Da de asta am fost curioasa sa stiu ca a placea unui barbat este trecator si ca pina la a obtine iubirea lui e o cale lunga.(pentru sweet colors)

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand te place inseamna ca il atragi vrand sa ajunga la stadiul relatiei stabile, odata ajuns acolo e dragoste pentru ca sunteti un cuplu.

| ionutzul31 a răspuns:

Ii place de tine pentru o scurta durata, iar iubirea este... ceva ce se mentine tot timpul.Desigur ca nu toti stiu cu adevarat ce simt asa ca...

| Crucified a răspuns:

Una destul de mare...

| EaZzZy a răspuns:

Este simplu a placea pe cineva - este ceva de genul vreau sa fiu cu acea persoana pentru ca imi place a iubi inseamna cu totul altceva poti spune ca o persoana te iubeste atunci cand va cunoasteti de mult timp /sunteti impreuna de mult timp asta inseamna iubirea :d Funda?puppy dog eyes