| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Care sunt șansele să îmi crească sânii? Sau îmi vor crește vreodată?
Niciodata nu mi-au crescut si nu am avut dureri...am 16 ani si am ciclu de 3 ani.
TOATE colegele mele au sânii foarte mari iar eu port un sutien plin cu burete de cupa B numai ca să pară că îi am ca ai lor. Oricum și așa tot mici sunt pe lângă ai lor. Și mă simt penibil să știu că port un sutien tot plin cu burete...și ele au sânii așa mari.
Nu știu de ce nu mi se dezvoltă, nici măcar inainte de menstruatie nu mi se umfla. Ca si când ar fi in stare latentă ca și când nu ar face parte din corp.
Mama bunica si celelalte au sânii extrem de mari si dezvoltati iar eu nici nu o mostenesc pe mama, ea avea la vârsta mea sâni foarte mari.
Nu sunt slaba, am vreo 50 de kg si 1, 65 înălțime.
Care sunt șansele să mi se dezvolte? Măcar să crească un pic acolo să am și eu ceva.
Apropo de ex daca merg in altă țară îmi poate pune silicoane? Cunosc niște fete care si-au pus silicoane de la 13 ani. Cum e posibil?
Știu că e o întrebare prostească dar sunt DISPERATĂ.
Vreau neapărat să am sâni și părinții sunt de acord cu orice să mă ajute deci asta nu e o problema

25 răspunsuri:
| Aouolomuci a răspuns:

Silicoane. Singurul mod. Am 13 ani si am tate. Dar nu mari. Mama zice ca dunt grasimile

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat dezvoltarea, cat si cresterea sanilor cat si atingerea marimii definitive/finale a sanilor NU este nici conditionata si nici nu are legatura cu varsta fetelor sau a femeilor mature. Marimea sanilor este in concordanta cu informatia genetica care rezultata in urma combinarii diferite intre ele a celor 23 de perechi de cromozomi existenti in ADN. Din nefericire pentru tine, in cazul tau s-a configurat intr-un tipar corespunzator unor sani de marime mica, care au o anumita forma si aspect. Sunt milioane de femei care in ciuda marimii mici sau a aspectului sanilor, sunt iubite, adorate si exact la fel de mult dorite ca si cele dotate cu... ugere. Multa sanatate!

| Dandinelle a răspuns:

Uneori mai cresc, alteori raman asa.
Gandeste-te bine ce vrei sa-i faci corpului tau si daca merita sa-ti modifici corpul pentru un moft.
Ce fericire o sa-ti aduca durerile de spate sau alte complicatii + aspectul ne-natural.
Imi pare rau dar vreau sa mentionez ca am vazut destul de multi sani cu silicoane la viata mea si pot sa zic ca nu aratau natural deloc iar sa-ti modifici corpul in timpul cresterii mi se pare si mai prostie.
Respecta-ti corpul si ai grija de el

| Endoryus a răspuns:

Ce probleme ai tu la 16 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Extrem de penibil e sa-ti faci atatea complexe la vârsta ta si sa te compari cu altele. Plus sa-ti mai pui si bureti.

Sânii nu conteaza, ci FUNDUL, daca e. Sau nici ãla ci feminitatatea, caracterul

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce e penibil să mă compar cu alte fete de vârsta mea? Nu știi că pe o fată o interesează imaginea sa? Noi fetele, toate ne comparăm cu prietenele noastre sau alte colege.
De ce e penibil să îmi pun bureti? Adică după cât că nu am sâni, trebuie să stau și să suport celeilalte fete dezvoltate să râdă de mine și să mă privească cu superioritate și cu ''mândrie''(ele sunt foarte mândrie că au sâni)?

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Endoryus):

Da la ce vârstă ai vrea să mă intereseze cum arăt? La 30 de ani?

| Endoryus a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Lumea pe aici minte ca fetele sunt mai mature. Daca pe tine asta te preocupa la 16 ani, ce sa zic, foarte matura : ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Eiwhwbsbd):

1. Ai nevoie de alte prietene
2. Suferi de boala mintala Dacã tu crezi ca existã perfectiune.
3. Si tu poti foarte "mândra" de tine fata de altele care sunt mai "imperfecte" decât tine.

| Plato a răspuns:

Doamne, cat se mai poate face de ras generatia asta?

Auzi probleme la 16 ani...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Asa au fost toate generatiile

Mai grav e daca se plange de probleme adevarate

| Horus35 a răspuns:

Unu mai sus e disperat că o are mică, apari tu cu pseudoproblema ta, zi de zi sunt intrebari ale oamenilor "disperați" de "probleme" de acest gen, ce e cu voi? Mie îmi trezește un sentiment de penibilitate deja absurdă. Asta crezi că e singura ta problemă?
Părinții tăi sunt de acord sâ-ți pui silicoane la 16 ani, n-am cuvinte. Asta ii interesează pe ei, că fata lor n-are sâni? Nu că este suficient de superficială încât să fie "DISPERATĂ" de o problemă de acest gen.
"Nu știi că pe o fată o interesează imaginea sa? Noi fetele, toate ne comparăm cu prietenele noastre sau alte colege. " vorbește în numele tău și în lumea ta.

| nooneishereboo a răspuns:

Eu și o colegă suntem singurele fete cu sâni din clasa mea, eu îi am medii și ea îi are destul de mari, celelalte colege nu au "piept" deloc fiindcă sunt foarte slabe.
Și ghici ce? Ele având corp de modele râd de noi două ca suntem mici de înălțime și că suntem "plinute".
Și dacă ele cred asta ce ar trebui să fac, să îmi tai sânii de gura lor? Pfff, nu te mai uita la gura lumii, fii tu însuși, când o să îți pui silicoane o să existe cineva să te judece și atunci...

| romeo78 a răspuns:

Corpul uman se dezvoltă continuu până în jurul vârstei de 20 de ani. Deci, mai ai răbdare. De asemenea, există săli de sport, fitness unde cu un antrenor bun, poți face niște exerciții fizice. De asemenea, așteaptă să începi și viața sexuală, că nu doar ciclu mărește sânii, ci și pasiunea, iubirea!
De asemenea, după ce vei deveni mamă, vor crește sânii!
Iar, operația de mărire a sânilor se face după 20 de ani, când se oprește creșterea corpului uman!

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Doamne,ce probleme la 16 ani laughing
Crezi ca te ajuta cu ceva, in afara de aspect? Daca nu ai avea o mana, un picior, ce ai face? Te-ai sinucide?
Nu mai asculta criticile prietenelor tale.
Si ce chestie, eu n-am auzit de doctori care la 13 ani sa puna silicoane laughing)

| Andreeush a răspuns:

Nu toate fetele se dezvoltă la fel, unele au sânii mici altele au sânii mari.
Așa te-a înzestrat mama natură și trebuie să accepți asta, că doar nu vrei să îți pui silicoane.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Andreeush):

Vreau să îmi pun
Altfel nu voi putea fii vreodată mulțumită

| Andreeush a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Și crezi că vei fi fericită dacă îți pui silicoane?

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Andreeush):

Mă voi simți MULT mai bine clar

| Violleta2022 a răspuns:

Sanii vor creste dupa 20 de ani la tine, cam s-a intamplat mamei si buncii tale.
Sunt cam 2 categorii de fete, unele care au sanii mari din adolescenta, altele carora le cresc sanii dupa 20 de ani.
Nu-i nici un motiv de ingrijorarea, doar hormonii functioneaza diferit la unele.
Chiar nu inteleg de ce esti disperata, ca mi se pare prosteasca ideea sa bati din picior si sa comanzi sani.
la ce-ti folosesc la 16 ani? Vrei copilasi sa-i alaptezi, sau vreis a te apuci de prostitutie?
Noroc ca legea nu va permite sa va faceti implanturi pana la 18 ani.
Sincer, la ce dumnezeu iti trebuie sani mari, la doar 16 ani?

| 1Me9 a răspuns:

Ma scuzi, dar, stiu ca ai zis ca e o intrebare prosteasca, dar pe langa faptul ca e prosteasca, e si foarte, foarte imatura.

Inteleg, este un complex de al tau, ca la 16 ANI nu ai sanii dezvoltati ca si colegele tale, dar e un complex extrem de prostesc.

Mai ales ca, vrei sa apelezi la o interventie chirurgicala, cum pot sa existe parinti care sa permita asa ceva?!

Am avut si eu de curand o interventie chirurgicala, de natura estetica, din cauza ca am avut nasul stramb din cauza ca am practicat box o perioada lunguta de timp, dar asta a fost o NEVOIE, pentru ca sufeream si de deviatie de sept.

Ai atatea de facut la 16 ani, fix sanii ar trebui sa fie o problema?! Asa esti tu, asa ti-a fost scris sa fii, maine poimaine o sa vrem sa ne schimbam fata, sa fim cu totii fotomodele.Stupid.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Violleta2022):

Doar 16 ani?
Am văzut fete care au pus întrebări că vor la 12-13 ani sâni mari

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

ESte visul oricarei fetite sa-si doreasca sa arate ca fetele mari sau ca mamicile, doar se joaca cu papusile si impersoneaza femeile mature.
Dar asta nu inseamna ca vor capata ani mari, ca nu cresc sanii la comanda, aiai cresc hromonal, depinzand de corpul fiecarei fetite, cat sid e mostenirae genetica de la mame.
Cat priveste fata asta cu topicul, da, are 16 ani si vrea sa arate ca una matura, doar pentru ca turma de oi de la scoala (colegele) au sani si ea nu are, de parca chiar ar avea nevoie de sani mari acum.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am nevoie de ei acum, dar nici când va fi nevoie nu o să am dacă nu fac nimic. Și nu pot să nu îmi pun mereu întrebarea, de ce nu pot și eu avea? De ce nu pot arăta ca ele...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Serios? Si de ce faci atata zarva acum, cand chiar nu ai nevoie de ei?
Toate la timpul lor!
Iti vor creste si tie pe la 20 de ani, taman bine sa te pregateasca sa poti alapta un copilas, daca vei vrea sa iti incepi vaiat sexuala si sa ai copii.