| Alicia9 a întrebat:

Deci, peste 2 luni voi împlini 14 ani. Am 50 kg(oase grele) pentru că dacă mă vedeți în realitate nu sunt grasă, ba chiar slăbuță., și 1, 67.
Mi-a venit menstruația pe 19 mai (anul ăsta)...iar sânii mei nu sunt deloc dezvoltați.
Prin clasa a 5 a au început să-mi crească foarte foarte puțin, pot spune că doar au "înmugurit". Iar de atunci până acum(cls 8a), nu au mai crescut absolut deloc. Au rămas în același stadiu.
Mi-e frică că nu voi avea niciodată, sau că vor fi foarte mici...
Nu port bustieră, și normal că nici sutien, pentru că n-am ce băga în ele... și recunosc asta!
Colegele mele de clasă, dacă le vedeți, îi au ft mari, și le-a venit menstuația la 9 ani. Mi-e mi-a venit la 13 ani jumate. Eam singura din clasă care înca nu-i venise. Și știți ce prost vă simțiți?

Unele chiar mai fac mișto, că cică voi rămâne o găinușă toată viața. Și da, sunt foarte foarte speriată

Ceea ce vreau eu să vă spun de fapt : Credeți că după ce mi-a venit menstruația, se vor mai dezvolta sânii?
Măcar să intre într-o bustieră sau cea mai mică cupă de la sutiene?laughing
Știu că poate vi se pare amuzant, dar sunt singura din clasă care nu are așa ceva, și incep să mă ingrijorez...

Aș vrea să îmi răspundeți la întrebarea de mai sus.
Și vă rog, lăsați răspunsurile cu : E prea devreme să ai așa ceva.
Credeți-mă, nu e prea devreme.
Sper să mă puteți ajuta, pentru că am devenit disperată... mă simt foarte aiurea față de colegii, colegele mele și alții.!

8 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Verișoara mea are 19 ani și are pieptul plat, deci orice se poate!
Fato, ai abia 14 ani și bănuiesc că abia dai de buletin și pe tine te preocupă mărimea bustului tău?
Dacă te mai sâcâie colegele tale cu privire la mărimea sânilor, le spui că măcar tu poți face operații estetice pe când operația pe creier pentru mărirea inteligenței în cazul lor nu există!

| RAY a răspuns:

Normal ca la pubertate cresc sanii, fi fara grija daca nu cresc isi gasesti un bogatas care sa te ajuta sasi faci operatie sau te imprumuti de la banca pentru operatie mai tarziu recuperezi banii isi gasesti unu cu banii si gata, vezi ce faci cu oasele daca sunt prea grele trebuie sa faci ceva cu ele

| Alicia9 explică (pentru RAY):

1. Eu, de exemplu, la un băiat, nu mă uit la banii lui din portofel. Nu mă interesează asta absolut deloc. Degeaba are bani, dacă caracterul lui este unul infect. Și... în primul rând, nu sunt materialistă...
2. Nu am de gând să-mi fac operații estetice. E mai ok să rămâi cu ceea ce ți-a dat Dumnezeu.
3. Eu v-am pus doar o întrebare simplă : "Credeți că după ce mi-a venit menstruația, se vor mai dezvolta sânii?" Iar voi trebuia să-mi răspundeți la ea. Nu cred că trebuia să-mi recomanzi operația estetica, but ok.

| RAY a răspuns (pentru Alicia9):

Eu n-am spus ca esti materialista doar glumeam scuze, la pubertate cresc sanii si cand alaptezi sa stii pe viitor asta

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai sincer sa fiu mie nu mi se pare amuzant subiectul asta absolut deloc, ba chiar mi se pare destul de penibil.
Eu acum am 15 aproape 16 ani si cand eram mai mic la 13 ani gandurile mele erau indreptate si acum mai sunt mai mult catre chestii care nu au absolut nici o legatura cu asemenea lucruri daca tu zici la varsta ta ca nu e prea devreme pentru asta eu ce ar trebui sa zic in cazul meu? ca e prea tarziu?
Ce vreau eu sa spun este ca la varsta ta ar trebui sa te gandesti bine la asemenea decizii, inca mai ai timp daca nu s-a intamplat acum asta nu inseamna ca nu o sa se intample candva peste vreo 2 ani cand ajungi la varsta mea, nu lasa asemenea chestii inutile ca marimea sanilor tai si ceea ce spun altii despre tine sa te demoralizeze, nu are sens, daca colegele tale ii au mai mare asta nu inseamna ca trebuie sa-i ai si tu, poate ai alte calitati pe care alte fete pe care le stii nu le au nu poti sa fii in totalitate ca celelalte fete chiar daca incerci tu sa le copiezi sau asa ceva.
Cred ca ai inteles tu esentialul si restul.
Toate cele bune.

| Ripley a răspuns:

Sanii n-o sa-ti puna o mancare pe masa, n-o sa-ti faca o cariera stralucita si nici n-o sa-ti asigure un viitor plin de succese.
mi-e mila de tine daca sanii reprezinta un lucru atat de important pentru tine

| Zazy a răspuns (pentru Ripley):

Draga Ripley, fata doar a intrebat cand ii vor mai creste, pentru ca e putin speriata, avand in vedere ca toate colegele ei de clasa au si numai ea a ramas fara. A spus ea cumva ca o intereseaza foarte mult marimea bustului? Nu. Era doar ingrijorata, si ne cerea ajutorul. Nu vrei s-o ajuti, pai n-o ajuta, ca nu te obliga nimeni sa-i citesti intrebarea si sa-i raspunzi, puisor.
A spus ea ca sanii o sa-i asigure mancarea pe masa, sau ca o sa-i asigure un viitor stralucit? Mai mai, numai porcarii stiti sa scrieti. Vorbe aiurea, aruncate acolo....ca sa fie.
E normal sa-ti pui semnele astea de intrebare si o respect pentru ca a avut curajul sa puna o intrebare de genul acesta aici. Are doar 14 ani frate, si poate mama ei nu i-a dat anumite sfaturi, si chiar are nevoie. Fiecare fata are nevoie. Nu te poti descurca de unul singur. Iar la voi baietii, nu e asa complicata treaba (in caz ca esti baiat).
Si eu la 12 ani ma intrebam:"Oare de ce nu sunt dezvoltata ca celelalte"? Chiar eram cea mai nedezvoltata fata din clasa iar acum nu pot zice ca sunt plata. Orice fata isi pune anumite intrebari si e normal sa se ingrijoreze. iar daca unii sunt nesimtiti, si nu au de gand s-o ajute, bafta lor.
Născociți tto felul de tampenii.
Of, grea viata asta. Era greu sa ignori intrebarea daca te deranja atat de mult? Nah, voi trebuie sa dati "rekturi", ca asa e la moda in 2016. Ugh-.- ce oameni, frate!

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Probabil ca ti se vor mai dezvolta sanii macar pana la 16 ani. Dupa menstruatie o sa aiba loc niste schimbari hormonale. Spune-mi doar daca soldurile ti s-au marit. Daca nu, o sa iti creasca deodata si sanii si soldurile, daca da, atunci sanii o sa fie mai mititei. In cazul in care fetele se mai iau de tine spune-le ca macar tu nu o sa ai probleme cand vei vrea sa intri intr-o rochie. Mai spune-le si ca sanii mereu pot parea mai mari adaugand un push-up, dar niciodata din mari nu se fac mici.
Eu am 17 ani si nici eu nu am cine stie ce sani, ideea e sa stii cum sa ii modelezi, ce sa porti. Nu lua haine mulate si daca chiar te deranjeaza asa tare aspectul tau, cumpara o bustiera care sa aiba bureti(ca doar de asta s-au inventat) pana iti mai cresc putin
Ai putea discuta si cu mama ta sa o prietena mai intima. Ele iti pot da si alte sfaturi