| mariaaaaz43 a întrebat:

Buna, cat de sigura este pastila de a 2-zi?
Am facut sex cu iubitul meu si a ramas prezervativul in mine cu tot cu sperma, am luat pastila escapale la 7 ore dupa contat este posibil sa fi ramas gravida?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este prescrisa de medicul ginecolog, care alege preparatul (sunt mai multe posibilitati) si personalizeaza schema de administrare, reduce riscul de sarcina cu 75%. daca este luata dupa ureche, alegand preparatul la intamplare si luandu-l dupa prospect, siguranta este mult mai mica. Plus ca femeile care fac tampenia asta se expun la riscuri mari, uneori inutil (am intalnit femei care au luat pilula de a doua zi in perioade in care riscul de sarcina era atat de mic, incat sub nici o forma nu merita efectele adverse ale pilulei de a doua zi)

| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde in ce moment al ciclului menstrual te-ai aflat in momentul administrarii pastilei respective fiindca exista o probabilitate de circa 5-8% din moment ce eficienta pastilei contraceptive Escapelle este de maxim 95% conform garantiei oferite de producator. Daca pastila a fost administrata corect in timpul PERIOADEI FERTILE si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident" (ruperea prezervativului), atunci eficienta pasilei Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de momentul folosirii in cadrul ciclului, adica inainte de a se produce ovulatia, dar si de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In primele 0-24 de ore - are o eficacitate maxima de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%.