| roxanaaaaaama a întrebat:

Buna, am luat pastila escapale dupa 7 ore de la contactul sexual, mai pot ramane gravida?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum ti-a explicat si corbulalbrosu, pastila escapelle are o marja de eroare de 5% si depinzand de perioada in care erai tu, poate sa functioneze sau nu.
In orice caz, ciclul tau menstrual nu va mai fii normal pe urmatoarele luni, deoarece escapelle are multe efecte secundare, care iti vor afecta sistemul endocrin si ciclul menstrual odata cu ele.

| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde in ce moment al ciclului menstrual te-ai aflat in momentul administrarii pastilei respective fiindca exista o probabilitate de circa 5-8% din moment ce eficienta pastilei contraceptive Escapelle este de maxim 95% conform garantiei oferite de producator. Daca pastila a fost administrata corect in timpul PERIOADEI FERTILE si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident" (ruperea prezervativului), atunci eficienta pasilei Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de momentul folosirii in cadrul ciclului, dar si de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In primele 0-24 de ore - are o eficacitate maxima de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%.

| mihai69 a răspuns:

Cu puțin noroc, nu mai rămâi niciodată. E unul dintre posibilele efecte secundare - sterilitatea.

Răspuns utilizator avertizat