| mita23lia a întrebat:

Buna,am luat pastila escapale la 7 ore dupa contactul sexual, mai pot ramane gravida?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde in ce moment al ciclului menstrual te-ai aflat in momentul administrarii pastilei respective fiindca exista o probabilitate de circa 5-8% de a ramane in continuare insarcinata din moment ce eficienta pastilei contraceptive Escapelle este de maxim 95% conform garantiei oferite de producator. Daca pastila a fost administrata corect in timpul PERIOADEI FERTILE si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident" (ruperea prezervativului), atunci eficienta pasilei Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de momentul folosirii in cadrul ciclului, adica inainte de a se produce ovulatia, dar si de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In primele 0-24 de ore - are o eficacitate maxima de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| IoanaaaElisa a răspuns:

Nu ai cum sa rămâi din moment ce ai luat pastila, stai linistita