| Andreutssssa a întrebat:

Cat inseamna 5 km? adica cat trebuie sa merg cu masina ca sa fac 5 km? ore sau minute.

funda

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

100 km/h = cateva secunde
50 km/h = maxim 30 secunde
10 km/h = 30 de minute

| AleCSanDruCF a răspuns (pentru Frank51):

OFF @ Ce matematica de balta ai ma! laughing Cum pana mea sa faca 30 de secunde daca merge cu 50 km/h? adica ar face undeva la 6 secunde pe kilometru? laughing)))))))
ON @ Vei face intre 5-10 minute, asta depinde de viteza cu care te deplasezi. Nu-i mai asculta pe matematicienii astia! laughing

| AgathaRo a răspuns (pentru AleCSanDruCF):

Si daca calculezi in mile marine, tot cu rest iti da. Matemetica nu e pentru toti.

| Frank51 a răspuns (pentru AleCSanDruCF):

5 km cu o viteza de 40 de km/h se fac in mai putin de 10 minute, nu este evident ca nu am calculat? m-am grabit, in fine. totusi am funda tongue

| AleCSanDruCF a răspuns (pentru Frank51):

Da e la mintea cocosului ca nu ai cum sa faci 6 secunde pe km! Bravo pentru funda!winking

| alexandru112211 a răspuns (pentru Frank51):

Esti prost la cap? 60 km/h faci 5 km in 5 minute happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

Ai funda pentru ca a fost primul raspuns.Si ea nici nu prea ti-a inteles raspunsul.De ti-a dat funda.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti sti exact.In 5 km iti pot aparea multe pe sosea. Porneste cronometrul la plecare si opreste-l la terminarea celor 5 km. Poti verifica pe bornele kilometrice.Sa iti alegi un drum din afara orasului.

| AgathaRo a răspuns:

5 km = 5000 metrii. Cu masina depinde cu ce viteza mergi. la 100 la ora parcurgi 1km/ minut.

| Saibot95 a răspuns:

Pai depinde si cu ce viteza mergi. Daca mergi constant cu o viteza de 30 de km/h asta inseamna ca faci acei 5 km in aproximativ 10 minute.