| Miha18165 a întrebat:

Bună! Cate șanse există să rămâi însărcinată de la heavy petting, cu o picătură de spermă ajunsa pe vulva sau labii?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cantitatea de sperma este irelevanta.In medie, intr-un mililitru de lichid spermatic ejaculat in urma unui act sexual, provenit de la un barbat sanatos, la varsta reproductiva se vor regasi intre 40 si 300 de milioane de spermatozoizi.Chiar si o sperma mai putin calitativa va contine cel putin 10-15 milioane de spermatozoizi per mililitru.
Intr-o singura ejaculare, se elibereaza intre 1, 5 si 5ml de sperma, deci picatura respectiva, chiar daca nu stim exact cat era, ar fi putut sa contina cateva milioane, sau poate doar cateva sute de mii de spermatozoizi.

Pentru formarea sarcinii este necesar ca in primul rand femeia sa fie in perioada fertila, iar spermatozoizii sa ajunga voit sau accidental in interiorul vaginului.
In prezenta unui ovul viabil, nu este relevanta cantitatea de sperma, deoarece un singur spermatozoid din acele milioane va fecunda ovulul.Este nevoie de unul singur mai rezistent si mai agil. Unul din cateva milioane...

Iar ejacularea pe vulva/labii poate fi riscanta deoarece spermatozoizii pot gasi calea pentru a intra in vagin, pentru a urca pana la deschiderea colului, mai apoi uter si trompe uterine...Ei fac asta deoarece asa au fost proiectati, pentru a face aceasta calatorie anevoioasa.Acest lucru este posibil datorita chemotactismului cu ajutorul membranei PMCA (membrana plasmatica Ca2+ ATPaza) cu care au fost inzestrati tocmai pentru acest proces...

Eu stiu ca tu vrei sa auzi altceva pentru a nu-ti mai face griji, dar asta este adevarul.

Eu nu am zis ca direct si automat sansele sunt aceleasi cu ale unui contact normal.Am spus ca DACA SPERMATOZOIZII AU AJUNS ACCIDENTAL IN VAGIN, sansele de sarcina sunt aceleasi.Sansele sunt mai mici in sensul in care exista probabilitatea ca spermatozoizii sa nu fi ajuns in vagin...Dar daca au ajuns (si de fapt, asta este ceea ce nu stim) si tu erai in perioada fertila, atunci sansele sunt aceleasi ca in cazul oricarui contact sexual normal cu ejaculare in vagin in perioada fertila a femeii, asta insemnand statistic 33%.Dar numai daca au ajuns in vagin...Iar de asta nu poti fi 100% sigura.

Daca au trecut 21 de zile de la contact, in cazul unui ciclu neregulat, sau ai cel putin 3 zile de intarziere in cazul unui ciclu perfect regulat, fa un test de sarcina si ai scapat de dubii. Exista sanse mari sa nu fie nimic si stai linistita...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pettingul asta cu eaculare pe vulva sau la intrarea in vagin s-a intamplat in perioada fertila, evident ca sunt sanse mari de sarcina.

| Emilian65 a răspuns:

Șansele de a rămâne gravida sunt multe.

| Floridori a răspuns:

Daca dupa ce a ajuns pe vulva, in mod accidental si chiar fara sa isi dea seama, sperma a ajuns in vagin si fata era in perioada fertila, exista sanse de sarcina ca in cazul oricarui act sexual cu ejaculare din perioada fertila a fiecarui ciclu menstrual, adica 33%.

| Miha18165 explică (pentru Floridori):

Dar în cazul actului sexual propriu-zis, cantitatea de sperma introdusa este mult mai mare decât doar o picătură să zicem, asta nu înseamnă că șansele ar trebui să fie mai mici?

| Floridori a răspuns (pentru Miha18165):

Cantitatea de sperma este irelevanta.In medie, intr-un mililitru de lichid spermatic ejaculat in urma unui act sexual, provenit de la un barbat sanatos, la varsta reproductiva se vor regasi intre 40 si 300 de milioane de spermatozoizi.Chiar si o sperma mai putin calitativa va contine cel putin 10-15 milioane de spermatozoizi per mililitru.
Intr-o singura ejaculare, se elibereaza intre 1, 5 si 5ml de sperma, deci picatura respectiva, chiar daca nu stim exact cat era, ar fi putut sa contina cateva milioane, sau poate doar cateva sute de mii de spermatozoizi.

Pentru formarea sarcinii este necesar ca in primul rand femeia sa fie in perioada fertila, iar spermatozoizii sa ajunga voit sau accidental in interiorul vaginului.
In prezenta unui ovul viabil, nu este relevanta cantitatea de sperma, deoarece un singur spermatozoid din acele milioane va fecunda ovulul.Este nevoie de unul singur mai rezistent si mai agil. Unul din cateva milioane...

Iar ejacularea pe vulva/labii poate fi riscanta deoarece spermatozoizii pot gasi calea pentru a intra in vagin, pentru a urca pana la deschiderea colului, mai apoi uter si trompe uterine...Ei fac asta deoarece asa au fost proiectati, pentru a face aceasta calatorie anevoioasa.Acest lucru este posibil datorita chemotactismului cu ajutorul membranei PMCA (membrana plasmatica Ca2+ ATPaza) cu care au fost inzestrati tocmai pentru acest proces...

Eu stiu ca tu vrei sa auzi altceva pentru a nu-ti mai face griji, dar asta este adevarul.

Eu nu am zis ca direct si automat sansele sunt aceleasi cu ale unui contact normal.Am spus ca DACA SPERMATOZOIZII AU AJUNS ACCIDENTAL IN VAGIN, sansele de sarcina sunt aceleasi.Sansele sunt mai mici in sensul in care exista probabilitatea ca spermatozoizii sa nu fi ajuns in vagin...Dar daca au ajuns (si de fapt, asta este ceea ce nu stim) si tu erai in perioada fertila, atunci sansele sunt aceleasi ca in cazul oricarui contact sexual normal cu ejaculare in vagin in perioada fertila a femeii, asta insemnand statistic 33%.Dar numai daca au ajuns in vagin...Iar de asta nu poti fi 100% sigura.

Daca au trecut 21 de zile de la contact, in cazul unui ciclu neregulat, sau ai cel putin 3 zile de intarziere in cazul unui ciclu perfect regulat, fa un test de sarcina si ai scapat de dubii. Exista sanse mari sa nu fie nimic si stai linistita...

| Crackman a răspuns:

Mică dar exista