| Trelleborg a întrebat:

Exista sansa sa fie insarcinata prietena mea avand in vedere ca i-a venit de 2 ori ciclu si a fost ciclu regulat? Am auzit de ciclu peste sarcina...
Mentionez ca e virgina, ca facand petting am scapat un pic de sperma pe langa vulva, nu am penetrat-o deloc...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Mai copile, ne poti spune de unde te... DEZinformezi? :))
Pentru INFORMAREA ta CORECTA, fa bine si citeste cu multa atentie articolele publicate de medici ginecologi reputati si nu toate imbecilitatile vehiculate de dobitoci cretini si retardati. :)) Daca mintea ta NU are IQ-ul minim necesar pentru a fi in stare sa intelegi explicatiile oferite de 3 (TREI) medici ginecologi reputati in lucrarile lor de cercetare stiintifica si medicala in care este explicat pe intelesul oricui faptul ca in realitate NU EXISTA o asemenea menstruatie peste sarcina fiindca este cu totul IMPOSIBIL sa se produca asa ceva in mod real.
Citeste si reciteste explicatiile fiindca numai asa s-ar putea ca pana la urma si mintea ta de bibilica ametita sa fie capabila si sa reuseasca sa inteleaga un lucru atat de simplu.
Citeste, citeste si reciteste pana vei reusi sa intelegi ceea ce ai citit fiindca doar asa nu vei ramane in continuare un agarici ageamiu lipsit ce cele mai elementare cunostinte medicale.
Menstruatia in sarcina – mit sau adevar?''

Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Explicatia este oferita de medicul ginecolog specialist
Dr. Raluca Hera, Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC
https://doc.ro/......sau-adevar

Citeste si articolul scris de medicul specialist in aceasta privinta; Dr. LAURA STIRBU
Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/

'' Menstruația sau 'ciclul' peste sarcină. Este posibil? ''

Răspunsul la această întrebare este nu. Fizic nu este posibil să ai menstruație dacă ai rămas însărcinată. Menstruația peste sarcină este de fapt o falsă menstruație, o sângerare provocată de alți factori.
https://baby.unica.ro/......20999.html

'' Nu este posibil sa ai menstruatie peste sarcina, iar daca se intampla acest lucru poate fi vorba despre o alta problema de sanatate, de obicei legata de graviditate. Afla in continuare care este motivul pentru care aceasta situatie nu este posibila si cand trebuie sa te ingrijorezi.''
https://www.nastenatural.ro/poti-sa-ai-menstruatie-peste-sarcina/
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu exista "ciclu peste sarcina".
Sangerarea menstruala reprezinta garantia absoluta ca nu exista o sarcina instalata in uter.
Sangerarea menstruala reprezinta, de fapt eliminarea endometrului, care ar fi fost indispensabil unei sarcini in cazul in care ar fi existat un ovul fecundat.In lipsa unei sarcini, endometrul este eliminat si incepe un nou ciclu menstrual, iar corpul se pregateste din nou pentru o posibila sarcina.
Deci din moment ce exista sangerare menstruala, absolut nu exista sarcina Aceste doua lucruri nu pot exista simultan.
Nu ai motive de ingrijorare.
Numai bine!

| Anonimmaaa888890 a răspuns (pentru Floridori):

Ba exista, am cunoscut o fata care era gravida in 3 luni si avea ciclu peste sarcina.

| Floridori a răspuns (pentru Anonimmaaa888890):

Din pacate, nu exista asa ceva.
Persoanele care sustin asta, ori nu isi cunosc corpul si vorbesc pentru a se afla in treaba, ori au sangerari ANORMALE pe perioada sarcinii.Aceste sangerari sunt relationate cu probleme ale sarcinii in sine si reprezinta un risc pentru aceasta.
Sarcina si menstruatia nu pot exista simultan.

| NotNamed a răspuns:

Nu