| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a întrebat:

ce faceti? am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv.eu de cand mi-am inceput viata sexuala adica acum un an am niste usturimi in zona intima. tin sa mentionez ca prima oara cand am facut dragoste nu neam protejat. m-am despartit de fostul meu prieten.acum stau cu un al baiat cu el inschimb neam protejat de prima oara.am incercat o multime de metode de a scapa de aceste usturimi dar nu a functionat.am fost in vara la ginecolog m-am prenotat dar cand am vazut cum trebuie sa ma pun m-am rusinat si am plecat.acum sunt in italia si actualu meu prieten cu care stau de un an si o luna ma tot roaga sa merg la doctor dar eu nu vreau imi este rusine.nu stiu ce sa mai fac acum nu ma mai ustura asa de rau cum ma ustura acum cateva luni dar totusi nu este chiar asa de confortabil. dati va rog un raspuns serios sau ce as putea sa iau:*:*:*:*:*:*

Răspuns Câştigător
| radu75 a răspuns:

Poate esti alergica la prezervativ. Principalul vinovat este materialul din care este facut prezervativul (latex) atunci cand apar aceste mancarimi. In ziua de azi si in prezervativ, ca in mai toate produsele, in procesul de fabricare se adauga in afara de latex, parfumuri, coloranti chimici sau diferite arome (tot chimicale). Pe pielea din zona genitala, labii si vagin apare o reactie dureroasa care duce la urticarie (mancarimi), mai mult alergia se poate manifesta si sub forma unor bubite. Se trateaza cu un unguent recomandat de medic numai dupa un control ginecologic. Nu trebuie sa ti fie frica de ginecolog, altfel asa te vei simti si cand va trebui sa nasti. Trebuie sa te obisnuiesti cu aceste consultatii. In fond sa privesti vizita la un ginecolog ca si o programare la coafor, tot ce se intampla acolo e strict profesional si totodata confidential. Trebuie sa mergi la ginecolog, uneori aceste alergii merg pana la complicatii la nivelul vaginului si a colului uterin. Succes!

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la doctor. sa fim seriosi, esti capabila sa faci sex cu doi barbati diferiti, dar tie- rusine sa mergi la ginecolog? Astea sunt fite care te pot costa foarte scump. Ai cel mai probabil o infectie, care in timp s-a cronicizat. O astfel de infectie, netratata se agraveaza in timp si poate duce la infertilitate.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Du-te la doctor! Daca o fi ceva mai grav?!

| Dizzydizz a răspuns:

Informeaza te de o clinik unde medicul este de sex feminin, sigur o sa te simti mai in largul tau
bft

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa mergi urgent la un medic, cu rusinea nu rezolvi nimic. E posibil sa ai o infectie sa iti imbolnavesti si prietenul.Nu cred ca asta vrei.Infectiile vechi nu pot decat sa se agraveze si sa genereze alte boli la care nici nu vreau sa ma gandesc. Te rog nu mai amana mergi la un medic urgent.

| adi4ever a răspuns:

Sa intreb la cati ani ti-ai inceput viata sexuala? dar mai bine sa nu aflu ca cine stie ce varsta imi dailaughing

| Sოﺁℓε a răspuns:

Du-te la doctor cum se zice :incercare moarte nu are

| NoNameToday a răspuns:

Da fugutza repede la ginecolog, lasa rusinea deoparte ca nu te ajuta.Cine stie ce ai patit, poate ai luat vreo boala de la fostul iubit.Eu sper sa nu fie asa, dar decat sa stai cu frica, mai bine te duci, pana la urma nu o sa mori din atat. Take care!

| ffy a răspuns:

N-ati inteles fata nu vrea la ginecolog...winkingpai trebuie sa ai tu vreo prietena sau vecina care sa fie asistenta unui ginecolog:ddar totusi du-te la un medic pecializat sa nu se agraveze.Si daca iti e rusine de un barbat cauta o femeie:*

| cosima11 a răspuns:

Daca nu ti-a trecut de atata timp, singura solutie e medicul. nu`ti fie frica. decar sa patesti ceva mai rau p emai tarziu, mai bine mergi si te tratezi acum happy

| katia a răspuns:

Daca nu mergi la doctor nu vei sti niciodata ce ai.Si mie mi-a fost rusine cand am facut primul control ginecologic, dar incercam sa nu ma uit la ginecolog ci in alta parte si simteam fata ca imi explodeaza de rusine. A trebuit sa il fac pentru.ca avem aceeasi problema(durere si mancarime atat intern, mai ales la contactul sexual cat si in exterior)Am facut infectie urinara si mi-a prescris ovule de bagat innauntru si in 10 zile mi-a trecut.Sa stii ca racelile netratate sunt foarte periculoase.cum ti-a fost rusine cand ai facut prima data dragoste si acum nu-ti mai este la fel o sa fie si cu ginecologul!

| albinuta_2886 a răspuns:

Mergi la un doctor ginecolog femeie si lasa rusinea la o parte ca doctorii aia vad toata ziua.

| juniper a răspuns:

Mergi la o femeie la ginecolog, doar esti si tu fata.

| VIP a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog! fara rusine ca nu faci nimic asa. Cu rusinea nu rezolvi nimic in viata. si cine stie ce poti avea de ai acele usturimi. cel mai indicat e sa te duci acolo, te consulta. vede despre ce este vorba si iti zice. asa te linistesti si tu sufleteste happy succes draguta.

| Pampam a răspuns:

Mergi la medic pentru ca poate fi mai grav decat te astepti tu!

| Absenta a răspuns:

Stu ca e cam nasoala situatia, dar fa`ti un pic de curaj gandeste pozitiv, te va ajuta, si oricum nu esti prima fata care ii arata asa ceva, e ceva firesc. Du. te pana nu se agraveaza si apoi te pune sa stai altcumva (mai nasol)laughing

| andreeadenisailie a răspuns:

Du-te la doctor ca sa nu ti sr intamplae ceva!

| catalinutza_8298 a răspuns:

Zici ca te usturathinking poate te-ai iritat nu stiu si crede-ma ca nici eu nu ma duc la ginecolog tot de rusine dar ar trebui daca vrei sa iti treaca si doamne fereste poate dai si de alcevasad

| eu_1429 a răspuns:

Te inteleg perfect, dar nu vei putea fugi toata viata in modul acesta.rusine ne este la toate.toate trecem prin asa ceva. du-te la doctor.ai putea sa regreti mai tarziu si sa nu se agraveze.nu poti lua un tratament dupa ureche.
te ustura doar in momentul actului sexual sau si la urinare? s-ar putea sa fii racita la ovare, o posibila anexita, care netratata poate duce la infertilitate, su chisturi pe ovar(eu am fost in situatia ta, si pana nu am ajuns la doctor, nu am scapat de usturime). iti pooti face o ecografie.
du-te la doctor.infrunta-ti teama.in joc este viata ta, sanatatea ta.

| ingerasumorti a răspuns:

Pff tongue nai dc sa te duciwinkingsi eu am aceeasi senzatie oh go on dupa ce m-a excitat prietenu meu foarte tarewinking...si am fost la ginecolog si mi-a zis "Simntzi nevoia sa o faci " :O am ramas :O deci ce sa mai zic?oh go on punete iar pe treabawinking dk ai mai facut`o tongue

big hug Bye, Bye