| anonim_4396 a întrebat:

Ce imi puteti spune despre compatibilitatea Scorpion(fata) si Capricorn(baiat)? Astept raspunsuri, exemple.Multumesc:*

5 răspunsuri:
| Anileda a răspuns:

laughing Ce ciudat.
Cea mai buna prietena a mea este scorpion si iubitul eu capricorn.
Ce pot sa spun despre ei este.
Ca se inteleg chiar foarte bine, chiar daca mai au perioade in care se cearta ca fraierii dar in rest este bine.
Oricum nu zodia conteaza. Daca voi va intelegeti tu poti sa fi delfin si el rechin.Papa!

| WTF a răspuns:

Atunci cand Scorpionul intalneste Capricornul au nu numai ocazia de a se bucura de o relatie deosebita pe care ambii o vor aprecia, dar, in egala masura, vor putea sa se si maturizeze ca individualitati diferite. Ambii vor fi destul de precauti in a porni aceasta relatie, Capricornul fiind precaut, iar Scorpionul intorcand situatia pe o mie de fete inainte de a se decide daca vrea sau nu sa o continue. Chiar daca la inceput vor da dovada de timiditate si nu se vor grabi sa aiba incredere in celalalt sau sa-i ofere tot felul de efuziuni sentimentale, incetul cu incetul acesti doi nativi vor descoperi ca au parte de o legatura profunda, bazata pe prietenie si loialitate.

Scorpionul este un personaj puternic, un prieten bun, poate fi un adversar de temut si stie foarte bine ceea ce ii place si ceea ce nu ii place. Traind in lumea alb si negru, fara nuante de gri si fara alte completari inutile, Scorpionul nu are timp pentru oameni, locuri sau lucruri superficiale. Din acest motiv, deopotriva in dragoste sau in afaceri, aceasta relatie este o combinatie puternica si una din cele mai bune legaturi ale zodiacului.

Va exista afectiune, va exista senzatia de siguranta, vor exista teluri comune, iar daca Marte si Venus fac aspecte frumoase pe harta natala a celor doi parteneri, atunci si viata sexuala va fi deosebit de activa.

Capricornul va aduce in relatie un element cheie, care este greu de gasit in zilele noastre, un partener pe care te poti baza. Din acest motiv, Scorpionul va fi tentat sa se etaleze, sa incerce sa-l convinga pe Capricorn de sentimentele sale oneste si va pune la bataie tot arsenalul pentru a-si seduce partenerul. Pentru o creatura mandra si secretoasa asa cum este Scorpionul, aceasta relatie necesita incredere si dedicare totala. De multe ori, Scorpionul prefera sa guste viata din toate ughiurile, sa o priveasca pe toate fetele, sa se implice in orice, in timp ce batranul tap, Capricornul, este mai conservator. Daca, insa, cei doi au curajul sa isi declare loialitate, atunci pot face o echipa imbatabila. Scorpionul este atras, fascinat de-a dreptul de legaturi stabile, de conversatii profunde si de sentimente puternice. Capricornul, pe de alta parte, este plin de informatii, fiind una dintre zodiile cele mai intelectuale ale zodiacului si este atras de faima, putere, tintind cat mai sus pe scara sociala. In cazul in care cei doi se hotarasc asupra unui obiectiv comun, devin o pereche de neoprit in demersurile lor.

Ar fi bine ca Scorpionul sa tina cont de faptul ca partenerul sau Capricornul nu va da dovada de mult prea multa rabdare in cazul in care se hotaraste sa calce stramb. Scorpionul este un semn foarte sexual si, uneori, are tendinta de a explora si alte persoane, de a le soarbe sufletul, de a-l difuza in fiecare celula, doar de dragul miserului si al aventurii. Ei bine, pentru o zodie de pamant precum Capricornul, aceste izbucniri nu sunt usor de inteles si apreciat si Scorpionul, in cazul in care este prins asupra faptului, nu va fi iertat sub nicio forma.

Esential, putem spune ca aceasta relatie este rezervata, precauta si stabila. Planetele Mrte si Pluto guverneaza Scorpionul, in timp ce Capricornul este guvernat de Saturn. Marte si Pluto reprezinta agresivitatea, curajul, energia sexuala, renasterea, reinnoirea. Saturn ne invata lectiile grele ale vietii: munca serioasa, ambitia, responsabilitatea. Odata combinate aceste trei planete, pot alcatui o adevarata corporatie pentru doua persoane extrem de ambitioase in a urca pe scara sociala. Cei doi parteneri pot alcatui o familie reusita, pot fi parteneri de afaceri inegalabili si se pot bucura de o relatie lunga, de durata si stabila.

| Nicol_2691 a răspuns:

Compatibilitati zodii:
Scorpion - Capricorn

Scorpion si Capricorn: Apa si Pamânt. O relatie de lunga durata, cu împliniri si pasiune.

Defectele Scorpionului, gelozia si posesivitatea, sunt considerate calitati de catre Capricorn, care este adesea nesigur pe el si introvertit. Pentru el, aceste defecte demonstreaza ca iubirea exista si îl fac sa se simta în siguranta (un sentiment foarte apreciat de o zodie de Pamânt). Pe de alta parte, realismul sau te va face sa te simti sigur pe tine: Pamântul este singurul care poate opri sau domoli Apa (emotiile), iar aceasta, la rându-i, se impregneaza în sol ori de câte ori poate.

Capricornul este recunoscut ca fiind un nativ muncitor, pasionat de cariera si dornic sa se vada pe undeva prin vârful scarii sociale. Aici, scopurile voastre se împletesc, fiindca si tu esti ambitios, ai mereu nevoie sa te dedici cu trup si suflet unei activitati. Astfel încât Capricornul va gasi în tine sprijinul de care are nevoie, si va mai gasi si întelegerea si rabdarea fara de care nimeni nu poate parcurge întortocheatele carari ale sufletului unui Scorpion. Într-adevar, Capricornul este un nativ care merge mult pe ocolite si ajunge destul de greu la o relatie serioasa, dar este foarte fidel odata ce s-a implicat afectiv. Faptul ca este atât de "cu picioarele pe pamânt" îti va da siguranta zilei de mâine. Este si un nativ stabil, caruia nu-i fug ochii: daca întârzie, e sigur la birou. Poate chiar prea des. Aici, farmecul tau aparte poate sa-l ajute sa se mai relaxeze, pentru ca, daca exista un domeniu în care Capricornul exagereaza, acela e munca.

| Nicol_2691 a răspuns:

Si tu te iei dupa astea?laughing

Domne laughing!

| miimi a răspuns:

Nicol, sa stii ca si eu sunt cumva dupa zodii, adica cred.Chiar citind am descoperit ca ma caracterizeaza.Deci ce e asa de ras, asta e parerea ei, si iti zic pentru ca sunt scorpion(si cred ca si Mimy e) Suntemi incapatanati si nu ne schimbam parerile decii big grin poti sa razi in continuare...